20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Diş ağrıları hiçbir ağrıya benzemez ve sizi zor durumlara sokarak canınızı fena yakabilir. İşte tam bu noktada 20’lik diş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardım edecek muhteşem önerileri sizlerle buluşturuyoruz.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

20’lik diş ağrısı problemi bir çok insanın yaşadığı hayat kalitesini kötü yönde etkileyen önemli bir sorundur. Büyük bir çile haline dönüşen 20’lik diş ağrılarını sindirmek ve ağrılarını yok etmek için bir çok yöntem bulunmaktadır fakat en iyi yapabileceğiniz durum iyi bir diş doktoruna gitmek olacaktır.

Yemek sonraları ağzımıza attığımız 2-3 parça karanfil ağız kokusuna iyi gelmekle kalmıyor aynı zamanda diş sağlığını da koruyucu bir etki yapıyor. Mükemmel kokusu ve bir çok faydası ile karanfil 20’lik diş ağrıları için önerilebilecek en güzel yöntemlerden bir tanesidir. İçerisinde yüksek miktarda eugenol maddesi bulunduran karanfil, lokal anestezi görevi görerek diş çürüğü bulunan yerlerdeki hafif ve orta şiddetteki ağrıları azaltıcı etkide bulunmaktadır. Anti-mikrobik etkiye sahip olan karanfil 20’lik diş ağrılarına sebep olabilecek tüm problemleri çözebilecek güce sahiptir. Ağrı kesici ve antioksidan özelliğiyle diş ağrısı problemiyle karşılaştığınızda gönül rahatlığıyla karanfil kullanabilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çörek otu: Çörek otu 20’lik diş ağrıları için bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir fakat o an için hemen geçirmese de içerisindeki antioksidanlarla çürüğe neden olan bakterileri temizleyeme başlar. Düzenli bir çörek otu kullanımı sonunda ağrıya neden olan etmenler yavaşça ortadan kaldırır ve 20’lik diş ağrılarına iyi gelir. 4 hafta boyunca düzenli olarak çörek otu tükettiğiniz de metabolizmanın bakterilere karşı savaş gücü artacak ve özellikle diş bölgesinde görülen bakteriyel aktivitelerin önüne geçilecektir. Bu süreç içerisinde ağrıya neden olan tüm bakteriyel aktiviteleri sonlandıran çörek otu 20’lik diş ağrılarına karşı çözüm niteliğindedir.

Karanfil: Karanfil ağacındaki çiçeklerin tomurcukları ile üretilen karanfil baharatı, şekil olarak dişe ve renk olarak ta diş çürüğüne benzediğinden dolayı, diş ve diş problemleri için yaradılmış bir bitki gibi görünmektedir. Kurutulmuş karanfil tomurcukları uygulandığı bölgede lokal anestezi ve antibiyotik etkisi yarattığından uyuşma sağlar ve hem diş ağrısını dindirir hem de diş ağrısına neden olan etkenleri yok eder.

Karanfilin tam olarak etki gösterip uyguladığımız bölgeyi iyice uyuşturmasını sağlamak için, karanfil tomurcuklarının ya da karanfil öz suyunun o bölgede uzun süre bekletilmesi gerekir. Bunun için 10 tane karanfil tomurcuğunu alıp 75 derece kadar kaynamış su içerisinde 4 dakika kadar beklemesini sağlayın. Rengi değişen su biraz ılıdıktan sonra gargara olarak kullanılmalıdır. Karanfil suyunun geri kalan kısmını ağızda 5 dakika kadar bekletmeniz karanfilin içerisindeki maddelerin 20’lik diş ağrısının görüldüğü bölgeye daha fazla etkide bulunmasını sağlayacaktır.

Sarımsak: 5-6 parça sarımsağı havanda döverek iyice ezdikten sonra bir miktar tuz ile losyon kıvamına getirmelisiniz. Hazırlamış olduğunuz losyonu diş ağrısının bulunduğu bölgede belli bir süre beklettiğinizde sarımsak içindeki antiseptik etkiyle çürüklere neden olan bakterilerle savaşarak diş ağrısına iyi gelecektir.

Sirke ve tuzlu su: Dolgu bulunmayan diş çürüklerine bağlı ağrı problemlerinde sirke ve tuzlu su karışımı kullanabilirsiniz. Bu karışımı kullanarak 20’lik diş ağrılarını azaltabilir ve çürüğe neden olan tüm bakterileri temizleme işlemini başlatmış olursunuz. Ağrılarınızın devam ettiği süre boyunca gün içerisinde bu karışımla gargara yapmaya devam edebilirsiniz. Yarım bardak sirkeye yarım bardak tuzlu su ekleyerek karışımı elde edebilirsiniz.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20’lik dişler diş etinin içerisinden gün yüzüne çıkmaya çalışırken üst çene, kulak, şakaklar ve boyun bölgesinde ciddi ağrılara sebep olabilir. Bu bölgede bulunan lenf bezleri şişme ve hassaslık problemi yaratabilir. 20’lik diş ağrısı bu dereceye kadar ilerleme gösterirse vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimine gidilmelidir. Hekiminiz ağrının sebebi ve ciddiyetine göre gerekli ilaçları size reçete edecektir. Bu süreç içerisinde diş hekiminiz gerekli görüldüğü takdirde 20’lik dişlerinizi çekerek dayanılamaz ağrılara son verir.

20’lik diş ağrısı problemi bir kaç gün içerisinde geçer demek doğru olmayacaktır. 20’lik diş ağrıları ciddi boyutlara ulaştığında bir an önce dişler çekilmelidir.

20’lik Diş Ameliyatı Nedir?

Bu tarz diş ameliyatlarında problemin bulunduğu bölgeye lokal anestezi uygulanarak uyuşması sağlanır. Dişin çevresini saran kemik uygun alet yardımıyla kaldırılarak diş çekimi gerçekleşir. Diş çekildikten sonra ilgili bölgeye özel dikiş uygulanır. 1 ya da 1.5 hafta boyunca dikişlerin tutması beklenir ve herhangi bir iltihaplanma gerçekleşmezse dikişler alınır. 20’lik diş ameliyatı sırasında bölgenin analizleri iyi derecede yapılıp ona göre anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir acı hissedilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ercan dedi ki:

    26 yaşındayım ve 20 lik dişlerim çıkmadı neredeyse bütün arkadaşlarım çektirdi veya ameliyatla aldırdı ama bende o tarz bir durum oluşmadı. Acaba daha ilerleyen yaşlarda böyle bir sorun yaşar mıyım?

    1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

      Merhabalar Ercan Bey, durumunuzun netliği açısından diş doktoruna gidip muayene olmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZ