Yüz bölgesinde tüylenme neden olur?

İstanbul’dan yeliz hanımın yüz bölgesinde sıkça karşılaştığı yüz bölgesinde ki tüylenmelerin neden kaynaklandığı sorusunu bizlere yönelten hastamızın bu sorununa bizlerde yazımızda ışık tutuyoruz.

Yüz bölgesinde tüylenme neden olur?

Hemen hemen birçok kişide görülen bir problem olan yüz bölgesinde kıllanmalar oldukça can sıkıcı bir durum olmaktadır. Özellikle de kadınlarda görülen bu problem kimi zaman çene bölgesinde tüylenmeler de görülebilir bu normaldir ancak dudak üstlerinde ve yanaklarında oluşan aşrı derece de ki tüylenme ve kıllanma hirsutizm nedeni ile meydana gelmektedir. Kadınlarda yüz bölgelerinde meydana gelen aşırı derecede ki kıllanmaların %50si bu nedenle oluşmaktadır. Bu durum özellikle güzel görünmek için birçok yolu deneyen bayanların tadını oldukça bozacak bir durum olacaktır. Bu tüylenmeler birçok nedenlerden meydana gelebilmektedir. Genel olarak sizler için araştırdık ve yüz bölgesindeki kılanların nelerden kaynaklandığını sizlerle paylaşacağız.

Polikistik over sendromuYüz bölgesinde tüylenme neden olur5

Polikistik over sendromu (POS) hirsutizm’in en yayın nedenleri arasında yer almaktadır. Bu hastalık hormonlarda dengesizliğe yol açarak sadece yüz bölgesinde değil, yumurtalıklarda kistlere, kısırlığa, şişmanlığa ve adet döngüsünde bozukluklara yol açmaktadır. Genellikle 20 li ve 30 lu yaşlarda görülen bir hastalıktır.

Cushing sendromu

Yüz bölgesinde tüylenme neden olur2Cushing sendromu steroid hormonu olan kortizol üretimini normal değerlerinden fazla salgılaması sonucunda oluşmaktadır. Kortizol aşırı stres durumunda vücudun bir tepkisi olarak fazla hormon salgılar. Bu tür hormonlarda oluşan dalgalanmaların kadınlarda yüz bölgesinde tüylenmeye ve erkeklerde ise aşırı kıl oluşumuna neden olmaktadır.

Konjenital adrenal hiperplazi

KÂH hastalığı olanda bilinen bu rahatsızlık kalıtsal androjen ve kortizol düzensizliğinden dolayı meydana gelmektedir. Vücudun bu enzimleri sağlayamamasından dolayı androjen hormonunu üreterek bunu sağlamaya çalışır ancak bunun sonrasına yüz bölgelerinde tüylenme gibi yan etkiler görülmeye başlanır.Yüz bölgesinde tüylenme neden olur

İlaçların yan etkileri

Bazı durumlarda yüz bölgelerinde tüylenmenin nedenleri arasında farklı nedenleri ararken kullanmış olduğumuz bazı ilaçların yan etkilerinden de kaynaklanabilmekte olduğunu aklınızın bir kenarında bulundurunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bayan izleyici dedi ki:

    ya erkek gibi faulum çıkıyor 🙁

  2. Genel izleyici dedi ki:

    burun üstünde kıl çıkarmı abi ya deli oluyorum!!! bunu azaltmak için önerileriniz nedir?

BİR YORUM YAZ