Vejeteryan beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Çağımızda özellikle birçok bayanın vejeteryan beslenmeye yöneldiği görülmektedir. Ama bu beslenme alışkanlığına yönelirken dikkat edilmesi gereken birçok noktalar vardır bunları sizlere paylaşıyoruz.

Vejeteryan beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Vejeteryan beslenme alışkanlığını tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Sadece beslenme tarzımızı değil tüm yaşam tarzımızı etkileyecek bu kararı vermeden önce vejetaryenlik hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. Vejetaryenler kırmızı et, balıketi, kümes hayvanları ve bunları içeren besinleri tüketmiyor. Vejeteryan beslenme seçmenin birçok nedeni vardır. İnsanlar dini, kültürel, ahlaki veya etik inançlarla bağlantılı olarak da vejetaryen olabiliyor ya da sağlık, çevre, ekoloji, ekonomik sorunlar ve dünyanın açlık sorunu gibi nedenlerle bu beslenme alışkanlığına yönebilmektedir. Vejeteryan beslenme alışkanlığına seçen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır bunlar nelerdir?Vejetaryen beslenmede2

Vejetaryen beslenmede nelere dikkat edilmeli?

  • Vejeteryan diyetleri, B12 vitamini içeren haplarla desteklenmeli. Vejeteryan gebe ve emzikli anneler, kemik yapılarını güçlendirmek için kalsiyumdan zengin yiyecekler ya da kalsiyum haplarını takviye almalıdırlar.
  • Vejetaryen beslenmede3Vejeteryanlar, gebelik esnasında demir hapları kullanmalı ve bebeklere 6. aydan sonra demirden zengin yiyecekler verilmeye başlanmalı. Vejetaryen diyette C vitamini kaynaklarını da bulundurmaya özen gösteriniz.
  • Vejeteryanler, D vitamini ihtiyaçlarını karşılamak için kesinlikle güneş ışınlarından faydalanmalı.
  • Veganlar, çiçek yağı yerine kanola yağı ve soya yağı kullanmalı, ceviz ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeli.
  • Vejeteryan ebeveynler, çocuk beslenmesi konusunda çok iyi bilgilendirilmeli ve vejetaryen ebeveynlere çocuklarının sağlıklı büyümesi için ete de ihtiyaçları olduğu kesin bir şekilde belirtilmeli. Kesinlikle çocuklar vejetaryen diyetlerle beslenmemeli. Vejetaryen beslenmede1
  • Vejeteryan çocuk ve gençlerin diyetine süt, yumurta, peynir, badem, ceviz gibi çinkodan zengin besinler eklenmeli.
  • Soya ve diğer kuru baklagillerde bulunan protein sindirimini engelleyici etmenlerin yok edilmesi için pişirme ilkelerine dikkat edilmeli.
  •  Kendi istekleriyle vejetaryen olan ve diyetlerini devam ettirmeye direnen çocuklar söz konusu ise bu çocukların diyeti mümkün olduğunca güzel bir şekilde açılmalı. Eğer bu başarılamıyorsa, eksikliği görülen besin öğeleri, diyetlerine hap olarak eklenmeli.
  • Vejeteryan diyetler adet dönemi düzensizliklerine, bu da ileride daha farklı problemlerinin görülmesine sebep olabiliyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ