Uyku düzenleyici bitkisel çaylar nelerdir?

Gece uyuyamayıp sabah uyumak zorunda kalmak sizi oldukça huzursuz ediyor olmalı. Uyku düzenleyici çaylar uykunuzu ve sizi düzene sokacak.

Uyku düzenleyici bitkisel çaylar nelerdir?

İnsanlar günün yorgunluğunu atabilmek için en az 8 saat uyumalıdırlar. Bu süreden az uyuyan bireyler kalktıklarında yorgun ve isteksiz olurlar. Bu durum yaşam kalitenizi oldukça düşürür. Uyku problemleri insanı alt üst eder. Bazı insanlar gece uyuyamadıkları için kalktıklarında uykulu ve bitkin olurlar bu duruma uyku düzensizliği denir. Uzun süreli seyahatler, sabaha kadar uyumamak ve gece çalışmak uyku düzeninizin bozulmasına neden olur. 2 ya da 3 gün boyunca gece uyuyamayıp, sabah uyumak zorunda kaldıysanız uyku düzeninizi düzeltmek çok zor olacaktır. Gece uyumak isteseniz de yatağa yattığınızda gözlerinizi açacaksınız, canınız sıkılacak ve yatakta dönüp duracaksınız.

Uyku düzenleyici bitkisel çaylar

Çarkıfelek çayı: İçinde bulunan tanenler sayesinde gece uyumanızı sağlayan çarkıfelek çayı uykunuzu düzenleyecektir.

Çarkıfelek çayı nasıl hazırlanır?

1 bardak kaynar haldeki suyun içine 5 adet çarkıfelek çiçeği atarak 5 dakika daha kaynatınız. Kaynama sona erdiğinde demlemesini bekleyiniz. Demleye çarkıfelek çayından yatmadan önce bir bardak içiniz.

Papatya çayı: Papatya çiçeklerinde bulunan uçucu yağ asitleri sinirleri gevşetici özelliğiyle uyku getirir ve uyumanızı sağlar.

Papatya çayının hazırlanışı

1 su bardağı kaynamış suyun içine 10 adet papatya çiçeği atarak kaynatınız. Kaynamadan sonra demleyiniz. Demlenen papatya çayından günde 2 defa sabah kalkınca ve yatmadan önce içerek uykunuzu düzenleyebilirsiniz.

Kediotu çayı: Kedi otu çayı ağrı kesici özelliğiyle herhangi bir ağrıdan dolayı uyuyamıyorsanız ağrılarınız dindirerek uyumanıza yardım edecektir.

Kediotu çayı nasıl hazırlanır?

2 su bardağı kaynar haldeki suyun içine 7 – 9 adet kediotu yaprağı atarak kaynatınız. Kaynayan kediotu çayının demlemesini bekledikten sonra uyumadan önce 1 bardak içiniz.

Şerbetçiotu çayı: Antiseptik özellik taşıyan şerbetçiotu çayı rahatlatıcı ve sinirleri gevşetici özelliğiyle de uykusuzluğa iyi gelerek uykunuzu düzenleyecektir.

Şerbetçi otu çayının hazırlanışı

Şerbetçi otunun meyvelerinden 1 bardak kaynar haldeki suyun içine atarak kaynatınız. Kaynama sona erdiğinde demleye bırakınız. Demleyen şerbetçi otundan günde 2 defa 1 bardak içiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. halit dedi ki:

  İçeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde uykusuzluk problemi çekenlerin bu sorunan ilaç

 2. Melek anka dedi ki:

  Ben uykusuluzluk problemiyle boğuşuyordum arkadaş önerisi sayesinde papatya çayını denedim düzeldi

 3. Ceylan pak dedi ki:

  Yoğun çalışma temposu ve stresli hayat bizi uykusuzluğa itmektedir. Önermiş olduğunuz bu bitkiler uykusuzluğun birebir ilacı

 4. eser akay dedi ki:

  Bunların yanında rezine çayı uykuya birebir gerçekten etkisini görünce sizlerde şaşıracaksınız.

 5. Murat B. dedi ki:

  Her gece 5 saat uyumaktan bıktım. sabah 3 te yatıp 8 de kalkıyorum. daha erkenden uyumak istesem de olmuyor. uyku düzenleyen çayların faydası olur mu?

BİR YORUM YAZ