Topuk çatlakları neden olur?

Trabzon’dan Abdullah beyin sorusu şikâyeti olan hastamız topuk çatlaması problemiyle ilk kez karşı karşıya kaldığını ve bunun neden kaynaklanabileceği sorusunu bizlere yönelttiler. Bizlerde hastamızın bu sorusunu cevaplandırıyoruz.

Topuk çatlakları neden olur?

Topuk çatlakları bayan yâda erkek diye fark etmeksizin birçok kişinin karşı karşıya kaldığı rahatsız edici bir durumdur. Hem görünüm açısından hem de çatlaklarda oluşan ağrılar ve yanmalarla birlikte kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız edeceğinden hoş bir durum oluşturmamaktadır. Topuk çatlaklarının en önemli nedeni ise topuk derisinin korumasıdır. Eğer topuk deriniz daha kalın ise ağrı şiddeti bu sefer daha ağrılı olacaktır. Çatlayan topuklar için kullanılan kozmetik ürünler bu çatlak oluşumlarını önlemede etkin sonuçlara imza atmaktadırlar. Şayet bu kremleri özellikle banyodan sonra düzenli şekilde kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir etkisi olmayacaktır. Topuk çatlakları bu o kısımda ki derinin kuruyarak sararması ve kahverengi bir ölü deri tabakası ile gözle görülebilen nedenlerle kendisini göstermektedir. Derin çatlaklar ayakta durulmasının sonucunda ağır ağrılara yol açabilmektedir. Bu çatlaklar Topuk çatlakları neden olu3genel olarak topuk sınırını geçmemektedir. Kuru cilt tabakaları arttıkça çatlaklar git gide daha çok derinleşmeye başlayacaktır. Bunda ki ana neden gün boyu topuklara binen ağırlıkların esnekliğini kaybetmiş kuru cilt tabakası üzerine baskı yapmasıdır. Ve daha birçok problemden ötürüde kaynaklanabilmektedir. Sizler için en yaygın olanlarını bir araya getirmeye çalıştık.

Topuk çatlaklarının diğer nedenleri

 • Uzun saatlerce ayakta kalınması
 • Aşırı kilolar
 • Topuk çatlakları neden olu5Arkası açık ayakkabıların kullanımı
 • Cilt kuruluğuna yol açan problemler
 • Egzama hastalığı
 • Ayak temizliğinin ihmali
 • Aşırı ayakların üzerine baskı yapmak
 • Mantar oluşumları
 • Aşırı kirlenme

Bu oluşumları engellemek için yapabileceğiniz en etkin çözüm ayaklarınıza düzenli bir şekilde bakım yapmak gerekmektedir. Topuklarda oluşan ölü deri tabakasının öncelikle temizlenerek alınması gerekmektedir. Ayaklarınızı bunun yanında 30 dakikaTopuk çatlakları neden olu2 boyunca dinlendirmelisiniz. Bir takım ayak bakım kremlerini de kullanmak oldukça etkili olacaktır. Eğer bunlara rağmen çatlakların önüne geçemiyorsanız uzman bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Erhan dedi ki:

  topuk taşı kullanımı çatlakları azaltır mı?

 2. Münevver dedi ki:

  topuk çatlaklarına limon sürmek faydalı mıdır?

 3. Esra Ş. dedi ki:

  topuk çatlakları için vazelin kullanıyorum çokta faydalı tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZ