Tırnak soyulması neden olur, nasıl önlenir?

Tırnak soyulması veya tırnak kırılması ile sürekli başınız dertte mi. Peki tırnak neden soyulur, tırnak soyulmasına ne iyi gelir, tırnak soyulmasına karşı evde alabileceğiniz önlemler nelerdir sizlerle.

Tırnak soyulması neden olur, nasıl önlenir?

Tırnak soyulması aslına bakacak olursak birçok neden vardır; bunlar aşırı stres, yanlış beslenme alışkanlıkları, tiroid problemleri, elleri sutun altına uzun süre tutmaya kadar birçok nedenden ötürü tırnak soyulmaları görülebilmektedir. Zayıf tırnakların sebepleri, tedavileri ve sorunun çözümleri tırnak soyulması 2ile merak edilenleri sizlerle buluşturacağız. Şayet tırnaklarınızın soyulması sebebi bir diyete bağlı ise yeterinde kalsiyum almıyor olabilirsiniz. Bunu engellemek için protein tarzı ve yeşil sebze ağırlıklı beslenme tarzı ile bunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca A, B ve D vitamini veya kalsiyum desteği alabilirsiniz. Tırnak soyulmasının nedeni az sayıda sıvı tüketimi ise meyve ve doğal meyve suları ile soyulmaları en aza indirebilirsiniz. Tırnak soyulmalarında en yaygın dezenfekte ve temizlik malzemesi gibi kimyasallara bağlı tırnak soyulması oluyorsa eldiven takarak bulaşıklarınızı yıkayın. Son olarak tırnak sorulmalarınızın altında stres ya da uykusuz ise kendinize daha çok vakit ayırın ve iyice dinlenin.

Tırnak soyulmasına karşı alınabilecek pratik önlemler

 • tırnak soyulması 4Haftada üç ve dört kez tırnak sertleştirici uygulayınız tırnaklarınıza.
 • Düşük ve kalitesiz oje kullanmayın çünkü tırnaklarınıza kimyasallar zarar verebilir ve zayıflamasına yol açabilir.
 • Tırnak soyulmasını önleyen bazı kozmetik markalarının ojeleri bulunmakta, bunları kullanarak en aza indirebilirsiniz.
 • Tırnaklarınızın katmanlarını kesmekten ya da koparmaktan kaçının, böylelikle tırnaklarınıza daha az zarar vermiş olursunuz.
 • Haftada iki kez tırnaklarınızı içinde su ve elma sirkesi olan bir kaba parmaklarınızı koyarak bekletiniz.
 • Özel tırnak törpüleri ile pul pul olmuş tırnaklarınızı yavaşça törpüleyiniz. Bu tırnaklarınızı pürüzsüzleştirecektir.
 • Bir pamuğu zeytinyağı ile ıslatarak tırnaklarınıza bununla masaj uygulayın. Bu hem tırnaklarınızı nemlendirecek hem de soyulmaların önüne geçecektir.

Evde hazırlayabileceğiniz tırnak güçlendiren kür tarifi

Malzemelertırnak soyulması 3

 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı,
 • 1 çorba kaşığı bal,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 adet yumurtanın sarısı,

Uygulanışı ve hazırlanışı

Derin bir kaseye öncelikle zeytin yağı ve ardından balı ve yumurtanın akını, peşine tuzu ilave ederek güzelce bir karıştırın karışımınızı. Yaklaşık bir on dakika boyunca ara ara karıştırma işlemine devam ediniz. Ardından daha önce duruladığınız kuru tırnaklarınızın üzerine sürerek bu karışımı 20 dakika gibi bir süre bekletin ve durulayın bu işlemi gece yatmadan önce yapabilirsiniz. İki hafta gibi bir sürede tırnaklarınızın güçlendiğini gözlerinizle gözlemleyebileceksiniz.

Tırnak soyulması için pratik öneriler video!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ