Tetanoz aşısı nedir, kaç yıl korur?

Bir çok takipçimizin merak ettiği bir konu olan tetanoz aşısı nedir ve kaç yıl korurur sorusunun cevabını siz değerli takipçilerimizle buluşturuyoruz.

Tetanoz aşısı nedir, kaç yıl korur?

Tetanos aşısı tetanoz hastalığından korunmak için uygulanan bir aşı yöntemidir. Çocukluk döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından kesin sonuç sağlasın diye beş do olarak uygulanmaktadır. Halk arasında tetanoz aşısı difteri, boğmaca aşısı olarak da yaygın biçimde bilinmektedir. Özellikle yaralanma durumunda yarasının oranına göre doktor ön görüsü ile uygulanır. Çocukluk yıllarında uygulanan bu aşı üç hastalığa karşı muazzam bir etki3.jpg gösterir. Bunlar Ölü difteri, boğmaca ve tetanozdur. Aşının içerisinde bu hastalıklara karşı bağışıklığınızı arttıracak mikroplar bulunmaktadır. Bu sayede bu mikroba karşı vücut bağışıklık kazanarak bu mikrobun neden olabileceği hastalıklarında önüne geçilmiş olacaktır.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanpz aşı türü içerği gereği bir defa vurulup ömür boyunca koruma sağlayan aşılardan olunmadığı bilinmesi gerekmektedir. Şimdi sizler için normal birey, bebeklerde, çocuklarda ne zaman yapılması gerektiği ve ne kadar süre koruyacağından bahsedeceğiz. Bilinmesi gerek ki bu aşı türü her insana farkı dönemlerde ve farklı aralıklarla uygulanması gerekmektedir.

Normal Bireyde: 5 ila 10 yılda bir düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

4.jpgBebeklerde: Bebeğin doğumunun ardından üç doz şeklinde 2.3.4. Aylarda tetanoz aşısı bebeğe uygulanır.

Çocuklarda: 16.ayından itibaren bir defaya mahsus vurulur. Ardından 7. Yaşında bir daha vurulur. Son olarak da 14 yaşında bir daha vurulur.

Hamilelerde: Birer doz şeklinde 2 defa yapılır.

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Bu aşı türü kas dokusu içine yağılan bir enjeksiyon türüdür. Ancak aşı kalça yerine koldan yapılmaktadır. Sağ veya sol koldan tetanoz aşısı yapılabilir.

Tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir?2.jpg

En sık görülen yan etkisi aşının yapıldığı bölgede meydana gelen kızarıklıklardır ve hafif ağrı ve şişliktir. Uygulanan 4. Ve 5. Dozların arından rastlanan bu etkiler kısa bir süre içerisinde ortaya çıkar.  Bazı durumlarda nadiren de olsa aşı yapılan kolun tamamen şiştiği görülmektedir. Yaklaşık olarak 3 ila 6 gün süren bu yan etkiler kendiliğinden geçmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Alperen dedi ki:

  Merhaba tetanoz aşısı hastalık bulaştıktan sonra kuluçka döneminde yapılırsa yinede panzehir etkisi görürmü ben elimi demirle kesmiştim 2 gün boyunca hiç bişey olmadı sonra içim rahat etmedi diye gidip vuruldum acaba geç kalmışmıyımdır cevap verirseniz çok sevinirim stres yaptım iyice

 2. Ayse dedi ki:

  Esimim ayagina civi batti ve eczanede ona kolundan degil de tatenoz asini kalcadan yapmislar bir sorun olur mu

 3. Buse dedi ki:

  Dün ayağıma çivi girdi üstüne basamıyorum tetenoz olmak gerekiyormu?

 4. Arif T. dedi ki:

  Tetanoz oldum tam bir hafta sonra kolum cok kötü şişti ve ateş gibi oldu hastaneye tekrar gittim reaksiyon olmuş dedi doktor kolonya ile madaj yap dedi hala kokumda agrı var şiş az kaldı ve 4 hafta sonra diger doz yapılması gerekir dedim doktora olmasam olurmu dedim doktorda yanlışlıkla kuduz mu oldun dedi sanki aşıyı ben yaptım hastane hemsiresi yaptı. ikinci hafta oldu hala kolumda agrı var cam kesiyi oldu tetanoz olurmu ve ikinci dozu yaptırmalımıyım acaba suan ne yaoacagımı bilemiyorum

 5. Hasibe dedi ki:

  Bana 40 gün önce filan tetonoz ve kuduz aşısı yapıldı ve bugün elime küflü çivi battı ve kanadı tekrardan tetenoz aşısı yaptirmam gerekir mi?

 6. Selin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben iki sene önce tetanoz aşısı oldum. Ancak jilet elimi kesti, aşı olduğumu unutmuşum tekrar oldum. Bir sıkıntı olur mu? Çok endişelendim…

 7. Seyit Tuncer dedi ki:

  Ayağıma paslı çivi battı çiviyi çıkardım tetanos aşısı olalı 6-7 yıl oldu tekrar aşı olmam gerekirmi

 8. rabis dedi ki:

  Jilet kesigi dikiş atildi. Onun uzerine de aşı yaptilar dün 16:00 gibi oldum suan sat 05.16 yani sabah. Sol kolumda ağrı var. Kesiğin ağrısımı yoksa aşınınmı bilemiyorum. Kolumda acıyor ne yapabilirim.

  1. Hemşire dedi ki:

   Endişelenecek bir durum yok , aşı veya kesik ağrısı yada her ikiside olabilir. Sıkıntı etmeyin yani 1-2 güne düzelir.

 9. Berkan dedi ki:

  Hayatımda kaç kere yaptırdım bilmiyorum ama 2 sene önce okulda yapıldığını çok iyi hatırlıyorum . Kaç doz olursa olsun 5 yıl korur mu yani o aşı ?

 10. MERT KORU dedi ki:

  En on sene oldu olalı bir kez daha olmamız gerekiyor anlaşılan o ki.

 11. Özlem suna dedi ki:

  Aşılara gereken önemi vermiyoruz aşı bir çok hastalığın önlemesinde hayati önem taşımakta olduğunu unutmayınız.

 12. Celil ALPER dedi ki:

  İlk okulda bu aşı yüzünden vurulmamak için dersten kaçtım neydi o günler ama bir kaç sene var akıl başa gelince kendi ayağımla gidip yaptırdım.

 13. Tuna Tarık dedi ki:

  Ben yeni yapıldım çok ağrım oldu ama bir kaç saate geçti ağrılarım şimdi yara vere bir çok şeye karşı önlemimi almış oldum.

 14. Erkan CORAS dedi ki:

  Okul yıllarında ilk okulda yapılmıştım en son valla ondan sonra bir daha hiç yapılmadım doktor yolu gözüktü bize sanırım artık.

BİR YORUM YAZ