Sinüzit belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Dikkate almadığınız baş ağrısı aslında sinüzit olabilir?

Sinüzit belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Sinüzit belirtileri

Sinüzit üst solunum yoluyla nefes alış ve veriş sırasında bronşlarda iltihap oluşmasıdır. Kronik ve akut olarak ikiye ayrılan bu hastalığı teşhis etmek oldukça kolayıdır. Akut sinüzit olan bireylerde; Kas ve eklem ağrıları, ateş yükselmesi, şiddetli baş ağrılarıdır. Bunlardan başka en belirgin olan belirtiler şunlardır;

  • Aşağı eğildiğinizde alnınızda ağrı oluşumu.
  • Sürekli ve kanlı burun akıntısı.
  • Elmacık kemiklerinde şiddetli ağrılar.
  • Üst üste 3 – 4 kere hapşırmak.
  • Sarı ve kırmızı şekilde balgam atmak.

Kronik sinüzit olan bireylerde ise ilk evrede baş ağrısı görülmez. Halsizlik, yorgunluk, iltihap şeklinde akıntılar, uzun süreli burun akıntıları ve ateş yükselmesi görülürken akut sinüzitten fazla sürmektedir. Akut sinüzitin tedavi edilmemesi sonucu oluşan kronik sinüzit 6 – 9 ay sürmektedir.

Sinüzit tedavisi

sinüzit tedavisi ve belri1Sinüzit soğuk algınlığı şeklinde meydana geldiğinde bitkisel çaylar ve şifalı bitkilerle tedavi edebilirsiniz. Burun akıntısı, ateş yükselmesi için doktor tavsiyesi ile verilen ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlardan yararlanarak ateşinizi düşürebilirsiniz. Sinüzit ağrıları daha da artarak devam ediyorsa son çare olarak ameliyat gereklidir. Sinüzit ameliyatı basit bir operasyondur. Tıpta balon tedavisi olarak görülen bu ameliyat 1 – 2 saat sürmektedir.

Ameliyattan sonra sinüzit tekrar olur mu?Sinüzitin belirtileri

Ameliyat sonrası sinüzit oluşmaz. Yalnız her baş ağrısı ya da burun akıntısını sinüzit olarak algılamamak gerekir. Akut sinüzit nezle gibi görülür baş ağrısı, burun akıntısı ve ateş yükselmesi normal karşılanmaktadır ve 3 – 5 gün sürer. Kronik bronşit ise uzun sürer ve ağrıları şiddetlidir. Ameliyat sonrası kronik sinüzit oluşumu imkansız olarak görülmektedir.

Sinüziti olanlar ne yapmalı?

sinüzit belirtileriSinüzit olan bireyler saçlarını ıslak tutmamalı ve soğuk havalarda rüzgâra maruz kalmamalıdır. Bronşlarda oluşan iltihaplar soğuk hava ya da rüzgârlı havalarda artarak yayılır. Saçınız ıslak kaldığında da kafatasında bulunan bronşlardaki iltihap artar ve ağrılar meydana gelir. Kışın berenizi takmadan dışarı çıkmamanız ve temiz hava olan yerlerde bulunmanız gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Derbeder52 dedi ki:

    sinüzit ameliyatı sonrası tekrar eder mi?

BİR YORUM YAZ