Erkeklerde Sık İdrara Çıkma Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir?

Özellikle geceleri uykumuzu kaçıran sıcak yataklarınızdan kalkmamıza neden olan erkeklerde sık idrara çıkma neden olur ve tedavisi nelerdir? Sık idrara çıkma problemi ilgili her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Erkeklerde Sık İdrara Çıkma Neden Olur ve Tedavisi Nelerdir?

Erkeklerde sık idrara çıkma problemi, genel olarak belli bir yaş üstü erkeklerde, olması gerekenden daha çok idrara çıkma isteği oluşuyorsa bazı sorunları teşkil edebiliyor olabilir. Sık idrara çıkma problemi genel olarak iyi huylu prostat büyümesi anlamına gelebilmektedir. Ancak bu durum sadece prostat değil, mesane ya da idrar yolunda görülebilecek rahatsızlıkların da başlangıcı olabilir.

Eğer sık idrara çıkma problemi erken teşhis edilip sorunlar çözülmez ise idrar yolu enfeksiyonu ve hatta mesane kanseri gibi hayati tehlikelere sebebiyet verebilir. 40 yaşını geçmiş erkeklerde idrar yolu ile ilgili problemlerin dikkate alınması gerekmektedir. Sık idrara çıkma sebepleri, idrar yolu rahatsızlıklarının başlangıç belirtilerinden biri olabilir.

40 yaş ve üzerindeki erkekler, sık idrara çıkma nedenini prostat olarak düşünerek dikkate almayabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, mesane kanseri gibi hastalıklar çoğu zaman benzer belirtiler gösterdiğinden dolayı sadece prostat olma ihtimalini düşünmek doğru değildir. Sık idrara çıkma şikayetiyle uzman bir üroloji doktoruna başvurduğunuz zaman bir kaç ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanmaktadır.

Fakat erken teşhis konulmayan, dikkate alınmayan ve erken tedavi edilmeyen sık idrara çıkma problemleri sonrasında hayati tehlikelere yol açabilen ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları, prostat kanseri, prostat iltihabı, hızlı çalışan mesane, mesane kanseri, diyabet hastalığı, parkinson, kalpte bozukluk, belde fıtık, mesane taşı gibi rahatsızlıklardır. Anlayacağınız üzere sık idrara çıkma problemi var ise bir an önce tedavi yöntemlerine başvurmalısınız.

Sık idrara çıkmak mesane kanserinin belirtilerinden en önemlisidir. İdrar yolunda görülen hastalıklara bağlı en önemli şikayet prostat büyümesidir. Ancak iyi huylu olan her prostatın ana belirtisi çok sık idrara çıkmak değildir. Eğer çok sigara içiyorsanız mesane kanserini tetiklemektedir. Bunların yanı sıra idrar esnasında zorlanma, yanma gibi problemleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden bir an önce üroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Sık idrara çıkmak şeker hastalığının belirtilerinden biride olabilir. Vücuttaki şeker dengesinin bozulması idrar miktarında artış yaratır ve sık idrara çıkma isteği oluşturur. İdrar tahlili sonucunda şeker hastalığı teşhisi koyulabilir. Uyku esnasında idrara çıkma isteği, idrar sonrası yine oluşan idrar isteği, idrar yaptıktan sonra yeterince rahatlayamama sadece şeker hastalığı değil kalp yetmezliği, kalpte ritim bozukluğu ve bacaklarda görülen varislerin belirtisi olabilir.

Çok sık idrara çıkmak tek başına da büyük bir sorun teşkil etmektedir. Yaşam kalitenizi oldukça kötü yönde etkiler; bunların yanı sıra dikkat dağınıklığı ve uykusuzluk gibi problemlere yol açar. Unutulmamalıdır ki sık idrara çıkma sorunu basit ilaç tedavileriyle hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Belde görülen fıtık ve parkinsonun belirtileri arasında sık sık idrar yapma isteği de vardır. Çok sık idrara çıkma isteği, idrar esnasında yanma ve zorlanma, idrar sonrası yeniden gelen idrar isteği varsa uzman bir doktora görünmelisiniz.

Çok sık idrara çıkma sorunu yaşayan erkekler, tedavi olmak için üroloji uzmanına başvurmaları gerektiğini bilmelerine rağmen çoğu zaman utandıklarından dolayı şikayetlerini dile getiremezler. Bu durum toplumumuzun çok yanlış tutumlarından bir tanesidir. Bu sebepten dolayı en son evre gelmeden çoğu erkek herhangi bir üroloji uzmanına giderek tedavi olmuyor.

Bilinmesi gereken en önemli şey ise mesane görevini artık yerine getiremiyor ise, sürekli idrara çıkma isteğiniz geliyor ise, idrarınızı tutamıyorsanız, idrar yaparken sıkışma hissi var ise, idrar yaparken yavaş boşaltım var ise, kesik kesik idrar yapıyorsanız, idrardan sonra damlama oluyor ise hiç çekinmeden bir an önce alanında uzman bir üroloji doktoruna gitmenizi öneriyoruz.

Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

 • Enfeksiyon kapma, hastalık ve yaralanmalar
 • Kas, sinir ve diğer dokularda oluşan kasılmalar, enfeksiyon oluşumları
 • İdrar üretimini etkileyen değişmeler mesane fonksiyonunu ve bazı kanser tedavi yöntemleri
 • Diyabet ve prostat
 • Kullanılan bazı ilaçlar. Özellikle tansiyon ilaçları
 • Sıkça idrara çıkma problemi ile karşı karşıya iseniz ilgili dâhiliye ve üroloji bölümlerine muayene olmanızda fayda vardır

Sık İdrara Çıkmanın Tedavisi Nelerdir?

İlk olarak sık idrara çıkmanın nedeni belirlendikten sonra, nedenine öre uygun bir ilaç tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Sık İdrara Çıkma Bitkisel Tedavisi Yöntemleri

Sık idrara çıkma sorunu için altarnatif olarak sizlere evinizde de kolaylıkla uygulayabileceğiniz bitkisel çözüm yöntemleri de veriyoruz. Kolayca hazırlayacağınız şifalı bitkiler ile hazırlanacak kürler sık idrara çıkma konusunda faydalı olacaktır.

Kestane: Her gün bir avuç tüketeceğiniz  bir avuç haşlanmıs kestane mesane temizliğine yardımcı olarak sık idrara çıkmanızı önleyecektir.

Andız kökü: Kaynatılarak içilen andız kökü mesane borularındaki enfeksiyonlara karşı savaşmaktadır. Her gün sabah ve akşam birer bardak kaynatılmış andız kökü iyi gelecektir.

Hindistan cevizi: Hindistan cevizi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı mükemmel bir savaşçıdır. Hafta da bir iki kez büyük hindistan cevizi tüketmelisiniz.

Karbonatlı su: İdrar yolu enfeksiyonun başlangıcını engellemek ya da durdurmak için çok etkili ve basit bir yöntemdir. 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyip sabah ve akşam aç karnına içebilirsiniz.

Ihlamur çayı: Her sabah ve akşam aç karnına içeceğiniz ıhlamurun idrar sökücü özelliği vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Altın dedi ki:

  Bende idrar gelince agrı oluyor çözümü bilen yardımcı olabilirmi sık sık tuvalete gidiyom

 2. Yunus dedi ki:

  2 yıldan fazla oldu sık idrara çıkma hastalığı bütün ilaçları kullandım enfeksiyon denildi mesaneden kaynaklı dendi ama sonuç sıfır samatya hastanesi ve haseki hastanesine o kadar çok gittim ki…!
  Doktorlar hiç bir şey yapmıyorlar çünkü kendisi rahat iş hayattim berbat sosyal yasanttim altüst oldu…
  Derdi veren Allah şifayı elbet verir yoruldum yemin ederim çok yoruldum…
  Allah tüm hastalara şifa versin.

 3. Hatice dedi ki:

  Gece 4-5defa tuvalete çıkıyorum uykum alt üst oldu gazlı içecek ve kafeinli içecek tüketmiyorum neden oluyor aceba

 4. Aykut dedi ki:

  Bende de iki üç gündür bu sorunla karşı karsiyayim napicam bilmiyorum oturup ağlıyorum sadece ıdrarim da kan ve ete benzer parcalar çıkıyor 😔?

 5. emrah dedi ki:

  fulya Hanim hastalisimiz ayni bende cok gidiyorum avusturya da bir care bulunmadi on senedir böyleyim…

 6. ferit dedi ki:

  Bebreklerinizi de üşüttüyseniz ondan da kaynaklanabilmektedir doktorunuza başvurmanızda yarar vardır

 7. mert dedi ki:

  Bende sık sık idrara çıkıyordum doktorum tahlil aldı sonucunda enfeksiyon kapmışım ondan dolayı oldunu öğrendim

 8. ezra dedi ki:

  Enfeksiyon durumlarında görülebilmektedir buna dikkat edip tahlıl yaptrılmalı

 9. Berat günel dedi ki:

  Aşırı sıvı tüketimi bile sık sık tuvalette kalmanıza neden olur aşırı sıvı tüketimi yapmayınız millet =)

 10. OZAN TURAN dedi ki:

  ŞERİFE HANIM ÖYLE DERLER AMA BİLİMSEL BİR AÇISI YOK GÖRÜLME OLANAĞI ÇOK DÜŞÜK DENİLEBİLİR.

 11. Şerife Ç. dedi ki:

  sık idrara çıkmala sistik hastalığı aynı şeymidir?

 12. Pınar B. dedi ki:

  her gece uykuda en az 3 defa tuvalete gidiyorum doktora sordum normal dedi birşeyin yok ama uyku uyuyamıyorum 🙁 ben normal miyim?

  1. Fulya dedi ki:

   Ben 20-30 kere gidiyorum, yıllardır gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç kalmadı, hiç bir doktor çözüm bulamadı. Uyku uyumayı geçtim aşağı inip yukarı çıkana kadar zor tutuyorum resmen. O yüzden bence halinize dua edin. Bu ülkedeki doktorlar beş para etmez, en ufak bir hastalığa bile çare bulamıyorlar.

   1. ayhan dedi ki:

    bendede sık idrar var ama senınkı kadar degıl bende-2-3 kere doktora gıttım işe yaramadı. şimdı iyileşdınmı artık erken erken gıtmıyonmu gelmıyormu idrarın

   2. Burak dedi ki:

    Merhaba, ben de sizin durumunzudaydım önceleri şu an biraz daha iyiyim ama bitmedi henüz bu hastalığım, henüz bir çözümü yok mu bulamadınız mı ? Ben doktora gittim tahlillerde bişi cıkmadı artık Psikolojik mi diye düşünmeye başladım.

BİR YORUM YAZ