Siğil neden olur ve tedavisi nedir?

Vücudunuzun bir çok noktasında görülebilen siğiller. Kötü görününleriyle tadınızı kaçırmaya yetebilir. Peki bu kadar tadınızı kaçıran siğiller neden olur tedavisi nelerdir?

Siğil neden olur ve tedavisi nedir?

Siğil neden olur?

Human papillomavirus adlı virüs vücutta siğil oluşumunun ana nedenidir. Siğile yol açan bu virüsü kapmak, cildinizde kesik ya da sıyrık meydana geldiğinde daha fazla girer. Çocukların sık sık kendilerini yaraladıkları göz önüne alınırsa, bu durum neden çoğu çocukta siğil şikâyetine rastlandığını da açıkçok iyi bir şekilde açıklanmış olur. Aynı zamanda vücudun sık sık traş edilen bölgelerinde de, örneğin erkeklerin yüz bölgelerinde ve kadınların bacak kısımlarında siğil çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Vücudunuzun herhangi bir noktasında oluşan siğil, vücudun başka bir yerine de yayılma olasılığı oldukça yüksektir. Siğili bulunan bir kişinin siğiline dokunularak o hastalık kapılamaz ve yayılmaz. Siğil virüsleri genelde ıslak ve nemli yerlerde bulunur. Bu nedenle örneğin havlu ya da terlik gibi neme uzak olmayan eşyaların ortak kullanımı, siğil virüsünün yayılmasında oldukça etkilidir. Öte yandan bazı kişilerin vücudu siğil virüslerine karşı oldukça dirençlidir, bağışıklık sistemi vücudu korur ve bu kişiler virüsü kolay kolay kapmazlar. Tabii bu durumun tam tersi de geçerlidir. Virüse karşı bünyesi daha az direnç gösterenler, bu virüsü çok çabuk alırlar.Siğillere HPV virüslerinin yol açtığını söyledik.

Ve şimdi bu virüsün bulaşmasında risk oluşturan durumları, virüsün vücudunuza girmesine neden olabilecek koşullar şunlardır:

 • Deride kesik ve yaralarsiğil 1
 • Hijyen koşullarına özen gösterilmeyen kuaförler
 • Alerjik bünyeye sahip olmak
 • Tırnak yeme alışkanlığı
 • Bağışıklık sistemini zayıf düşüren hastalıklar veya ilaçlar
 • Cinsel temas (genital bölge siğilleri temas yoluyla kolayca bulaşabilirler)
 • Havuz kenarı, hamam, kaplıca, banyo, duş, tuvalet gibi ortak kullanılan sıcak ve ıslak ortamlar

siğil 2 Siğil Tedavisi nelerdir?

Siğil tedavisi doğrudan sadece HPV virüsüne yönelik değildir. Tedavideki amaç ciltteki siğillerin yok edilmesidir. Eczanelerde bulabileceğiniz, salisilik asit içeren siğil ilaçları, doktor tarafından uygulanan koter ile yakma (elektrokoterizasyon), dondurma (kriyoterapi) ve lazer tedavisi gibi cerrahi yöntemler, siğillerden kurtulmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birtanesi olabilir. Siğillerle ilgili daha ayrıntılı bilgilere bir cilt uzmanına danışarak ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. EFE dedi ki:

  Lazer yontemidecok etkin ama parası olan ıcın ıdeal bir yontem tercih edeiblir parası olanlar

 2. zafer dedi ki:

  Bu problemlde ilk evrede erken teşhis önemli yayılmadan çekinmeden utanmadan doğru cildiyecinin yolunu tutun arkadaşlar

 3. Orçun dedi ki:

  Ercan beye katılıyorum bundan bir kaç önce bende oldu bu yöntemi üc seans doktorum denedibende ve artık Allahaşükür gittiler

 4. ercan b. dedi ki:

  kriyoterapiyi önriyorum size devletr hastanelrinde ücretsiz yapılmakta ve bir kaç seansta gerçekten etkin bir biçimde kurtulabiliyorsunuz

 5. ozan dedi ki:

  Hijyen bunda büyükönem taşımaktadır özellikle genital bölgenizin temizliğini düzenliolarak yapınız

BİR YORUM YAZ