Sara krizi geçiren birine nasıl davranılmalı

Sara krizi geçiren birinin yanında iseniz sizlerle paylaştığımız öneriler hayat kurtarabilir. Herkesin bilmesi gereken oldukça faydalı bir başlık olmuştur. Tavsiyelere dikkat ediniz.

Sara krizi geçiren birine nasıl davranılmalı

Sara krizleri hastanın merkezi sinir sistemlerindeki sinir hücrelerini tahribata uğratarak hastanın tekrar eden krizler geçirmesine sebep olan bir sinir sistemi hastalığıdır. Sara nöbetleri farklı türlerde ortaya çıkmaktadır ve bu nöbetler birkaç saniye süre gelen boş bakışlar, kas sıkışmaları bunun peşine hastanın şuğur kaybı gibi birçok etkisi bulunmaktadır. Yanınız da biri böyle bir kriz geçiriyorsa birçok kişi paniğe ve tedirginliğe kapılacaktır. Bu durum hastayı riske atabilir en başında soğukkanlılığınızı koruyarak önce yapmanız gereken ilk Sara krizi geçiren birine nasıl davranılmalı3müdahaleleri yapmanız gerekmektedir. Hastanın bu krizlerde hayati tehlikesi olduğu için alınacak olan ilk tedbir oldukça önemlidir. Şimdi sizlere yazımızın devamında sara krizi geçiren kişiye nasıl davranılması gerektiğinden bahsedeceğiz sizler için oldukça faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyım?

Sara nöbetleri bitene kadar hastanın yanında olun: Ne zaman olacağı önceden kestiremeyeceğiniz bu sara nöbetlerinde hastanın başında olun ve kişi nöbet sırasında bilincini kaybetmişse bilinci yerine gelinceye kadar yalnız bırakmayınız

Sara krizi geçiren birine nasıl davranılmalıNöbetin Süresine Dikkat Edin: Sara krizleri başladığında saatinize bakın ve kişinin nöbete girmesiyle tamamen bilincinin açılıp kendine gelmesi arasında ne kadar bir zaman geçtiğine bakınız. Nöbet hastanın öncelerinde geçirmiş olduğu diğer nöbetlerinden uzun sürüyorsa 112 acil ambulans servisini mutlaka arayarak acil ekibini çağırınız vakit kaybetmeden. 5 dakika ve üzeri süren nöbetlerde mutlaka ambulans çağrılmalıdır.

Soğukkanlı olun: Hastanın yakını olarak sizin sakin ve serinkanlı durmanız çevrede bulunan diğer insanların da sakin kalmasını sağlayacaktır. Panik durumunun önüne geçecektir.

Yaralanmalara Karşı Önlem Alın: Kriz esnasında meydana gelebilecek olası düşme, ani bayılma, kas titremeleri ve kontrolsüz hareketler nedeniyle hasta çevrede bulunan sivri uçlu eşyalardan korunmalıdır. Yere düşüşü yavaşlatmak için hastayı tutun ve başını yavaşça yere koyun. Zemine uzamasını sağlayınız.

Hava Alacağı Bir Ortam Yaratın: Kişinin çevresinde kalabalık toplandıysa uzaklaştırmalı bu hastayı daraltır ve nefes almasını güçleştirir, kimi durumda paniğe bile sokabilir mümkün Sara krizi geçiren birine nasıl davranılmalı2olduğu kadar açılmalarını ve hastanın hava almasını sağlayın.

Hastanın Hareketlerini Engellemeyin: Nöbet sırasında meydana gelen istem dışı gelişen hareketlerin önüne geçmek krizin süresini azaltmayacağını bilin. Tam tersine krizi artırmanıza ve zorlanma nedeniyle yaralanmalara ve hastanın daha saldırgan olmasına yol açabilirsiniz.

Ağzına Bir Şey Koymayın: Sara krizi esnasında kasılan çene kemiği ve yüz kasları nedeniyle hastanın ağzına bir şey koyulmamalıdır boğulmasına yol açabilir. Dişlerini sıkıyorsa açmaya çalışmayın, su vermeyin. Oldukça yanlış bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ