Renk körlüğü nedir ve renk körlüğü testi nasıl yapılır?

Tokat’tan erken beyin merak etmiş olduğu renk körlüğü hakkında sormuş olduğu soruları teker teker başlıklar halinde sizler için cevaplandırıyoruz.

Renk körlüğü nedir ve renk körlüğü testi nasıl yapılır?

Renk körlüğü nedir?

Renk körlüğü oldukça basit bir tabirle renkleri doğru seçememe problemidir. Göz tabakasının içersinde bulunan retina renkleri ayırt etmek ve seçmek görevini üstlenmektedir. Retinada oluşabilecek olan problemler birkaç renk veya büyün renkleri grimsi veya soluk soluk görmesine neden olacaktır. Retinanın içerisinde renkleri seçmek için 3 farklı konin hücreleri yer almaktadır, mavi, kırmızı, tonlarında. Renk körlüğü problemi olanlar bu renklerin biri veya bir kaçını ayırt edemezler. Genelde renk körleri yeşil ve kırmızıyı da çok fark edememektedirler. Kalıtsal bir hastalıktır ve genlerle aile bireylerinde görülme riski de bulunmaktadır.

Renk körlüğü testi

renk körlüğü 1Sol tarafta yer alan yuvarlakların içerisinde ki rakamları seçemiyorsanız renk körü olabilme riskini de taşıyorsunuz demektir. İnsan gözünde bulunan iris tabakası sayesinde renkleri fark edebilmektedir. İrisin de içerisinde yer alan retinada oluşabilecek problemler bir kısım renkleri veya bütün renkleri griyimsi görebilirler. Eğer dikkatli baktığınızda yandaki şekillerdeki farklı farklı renklerde ki rakamları fark edemiyorsanız renk körü olabilirsiniz.

Renk körlüğü tedavisi nelerdir?

renk körlüğü 2Tamamen kalıtsal nedenlerden ötürü olan bu renk körlüğünün günümüz de her hangi bir tedavi yöntemi henüz olmamaktadır. Görmeyi sağlayan sinirlerde oluşan zayıflıklara ve görme problemleriyle beraberinde oluşan renk körlüğü ise bir takım tedavi yöntemleriyle tamamen olmasa da en azından ilerlemesinin önüne geçilebilir. Doğuştan olduğu için pek fazla zararı bulunmamakla beraber birçok kişi renk körü olduğunun farkında bile değillerdir. Göz muayeneleri sırasında bunun farkına varabilirler ancak. Renk seçmedeki zorluklarınız gözünüzün görme bozukluğundan da kaynaklanabileceğini unutmayınız. Bu yüzden bir göz uzmanına tedavi olarak bunun sonucuna daha sağlıklı ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ