Ramazanda kilo almamak için ne yapmalı?

Ramazanda yanlış ve hızlı beslenme kilo almamıza davetiye çıkarıyor. Sizler için ramazanda doğru beslenme önerilerini ve ramazanda kilo alamamak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Ramazanda kilo almamak için ne yapmalı?

Normalde bir gün de almamız gereken besin değerlerini iftar ve sahurda daha dengeli ve eşit şekilde yayabilirsek sağlıklı bir şekilde kilo verebiliriz. Bunun için öncelikle Ramazan’da sıkça yapılan beslenme hatalarından kaçınmamız gerekmektedir. Ramazanda yapılan en sık beslenme hataları; iftarda boş mideye birden yüklenerek hızlı ve çok yemek mide üzerinde ağırlık, bulantı, yanma, kabızlık ve gaz gibi sorunlara yol açıyor; yemek yerken su içmek sindirimi daha da güç hale getiriyor. İftarda ağır yemekler tüketip Ramazanda kilo almamanın yolları 2sahura kalkmamak mideyi zorluyor. Oruç tutarken kilo alamamak için az ama sık yemeği ve iftar ile sahur öğünlerini 3-4 öğüne paylaştırırsak kilo almadan daha düzenli ve sağlıklı beslenebiliriz. Şimdi sizler için ramazanda kilo almamanın yollarını bir araya getiriyoruz.

Ramazanda kilo almamak için nelere dikkat etmeliyiz?

  • Yaklaşık olarak 12 saat gibi uzun süre dinlenmeye çekilen mide sindirim sorunlarına yol açabileceğinden, orucunuzu hafif ve midenizi yormayacak yiyeceklerle açınız.
  • Ramazanda kilo almamanın yolları 4Meyve tüketimi sindirim ve hazmınızı kolaylaştıracağından yemeklerinizin peşine günde en az 2 porsiyon meyve tüketmelisiniz.
  • Özellikle ramazanda kan şekerinde ani düşüşler olacağından tatlı ya duyabileceğiniz ihtiyaçta artabilir. Bu ihtiyacınızı kalorisi azaltılmış sütlü tatlılarla giderebilirsiniz.
  • İftar yaparken yemekle birlikte çay ve kahve içmek yemeklerden alacağımız vitamin ve mineralleri yok edeceğinden yemeklerinizin peşine tüketiniz.
  • Dikkat edilmesi gereken en büyük nokta kilo almak istemiyorsanız iftar ve sahur menülerinizi ara öğünlere bölüştürerek yiyin.
  • Sahura mutlaka kalkın, bu şekilde aç kalma süreniz azalır hem de metabolizmanız daha az yavaşlamaya uğrar.
  • Kolesterolünüz yüksek ve oruç tutuyor iseniz et ve yağlı yiyeceklerin tüketimini azaltın, haftada en az 1-2 kez balık tüketiniz.Ramazanda kilo almamanın yolları 5
  • Uzun süre susuz kalacağınızdan iftar ve sahurda bolca su tüketiniz. Su metabolizmanızı çalıştırarak yediklerinizi daha iyi yakmanıza yardımcı olacaktır.
  • Oruca 1 bardak su ve iftariyeliklerle başladıktan sonra bir kâse çorba içip ara verilmeli; daha sonra hafif bir sebze yemeği, ızgara et, yoğurt ve salata ile devam edilip sahura kadar bol su içilmeli ve meyve yenmeli.

Ramazan için diyet önerileri

Sizler için Türk kalp vakfının hazırlamış olduğu sağlığınızı koruyacak muhteşem bir diyeti sizlerle bir araya getiriyoruz.

İftar için beslenme önerisi

1Ramazanda kilo almamanın yolları 3 kase sebze çorbası, 1 porsiyon beyaz et, 1 porsiyon sebze yemeği, 1 porsiyon salata, 1 kase yağsız yoğurt, 2 dilim esmer ekmek veya 1 kase tavuk çorba, 1 porsiyon kızarmış et, 1 porsiyon sebze yemeği, 1 su bardağı ayran, yarım kase pilav ve komposto.

Sahur için beslenme önerisi

Kibrit kutusu kadar 4 dilim yağsız peynir, 4-5 adet siyah veya yeşil zeytin, 3 dilim kızarmış tam buğday ekmeği, 1 porsiyon salata veya 1 kibrit kutusu peynir, 1 adet haşlanmış yumurta, 5-6 adet siyah veya yeşil zeytin, söğüş dilim domates salatalık, 4 dilim esmer ekmek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ