Protez diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diş protezi bakımı oldukça zahmetli ve zor bir iştir. Diş protezi temizliği nasıl olmalıdır? İşte tüm bu merek ettiğiniz soruların cevabı sizlerle.

Protez diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yaşlanmaya bağlı olsun, çeşitli birçok nedenden ötürü dişlerimiz zarar görür ve zamanla dişlerimizi kaybedebiliriz. Ancak bu durumun en önemli nedeni zamanında dişlerimize gereken önemi göstermememizden kaynaklanmaktadır. Çeşitli nedenlere kaybedilen dişlerin yerine protez dişler yaptırmaktayız. Protez dişlerin bakımı, yapay olsalar da en azından gerçek dişlerimiz kadar önemlidir. Önemsenmeyen takma dişlerimizin bakımı doğru yapılmadığı takdirde birçok probleme ve ağız içi enfeksiyonlara, ağız kokularına davetiye çıkartabilmektedir. Şimdi sizler için protez dişleri ve bakımını sizlerle buluşturuyoruz.diş protez 2

Protez diş nedir, neden yapılır?

Protez diş, hastanın diş kayıplarında ve diş etinde oluşan tedavi için geç kalınmış durumlarda kullanılmaktadır. Hastanın kaybettiği dişlerin yerine yapay materyallerle takıma dişler yapılarak dişlerin eski işlevi yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Çünkü kaybedilen dişlerle kişinin yemek yemesinde aksama ve daha birçok sorunda beraberinde gelmektedir. Bu şekilde hastalar estetik açıdan istedikleri görünüme ve sağlıklı ağız yapısına tekrar kavuşabilmektedirler. Diş protezleri yapılmadan önce çoğu hasta psikolojik olarak kendilerini rahatsız hissederler. Yapılan protezlerle birlikte hasta kendini daha rahat hissedecek ve eski gülüşünü tekrardan kazanabilecektir.

Protez diş çeşitleri nelerdir?

protez 4Sabit protezler: Sabit protez kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezlerdir. Sabit oldukları için diş hekimleri tarafından çıkartılması gerekmektedir.

Hareketli protezler: Genel anlamda ağızdaki bütün dişlerin kaybedildiği durumlarda uygulanmaktadır. Yaşlı hastalarımızda daha çok tercih edilen bir protez türüdür. Hasta bu dişleri kendisi çıkartıp takabilirler.

Parsiyel protezler: Dişlerin bir kaçının kaybedilmesi durumunda uygulanan bir protez yöntemidir. Burada dişler hastanın ağına kanca ve tırnak gibi bazı materyallerle sabitlenirler.

Hassas protezler: Estetik görünümlü protez diş uygulamasıdır. Kısman diş eksikliği olan kişilerde uygulanan bir diş protez 5yöntemdir.

İmplant üssü protezler: Sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılmaktadır. Sabit tek ya da daha fazla olan diş kayıplarında implanttan destek alınarak yapılan kron veya köprülerdir. Hareketli olanlar ise ağızdaki dişlerin tamamen kaybedilmesinde anında kemiklerin yetersiz olduğu durumlarda implanttan destek alınarak yapılan protezlerdir.

Protez dişlerin bakımı neden önemlidir?

Protez dişlerin bakımı dişlerin görünümünün zarar görmemesi ve ağız kokusu yaprak ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı çok önemlidir. Aynı zamanda protez dişler temizlenmediği taktirde diş etinde çekilmeler olabilmektedir.

Protez diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  • diş protez 7Yemeklerden sonra protezler çıkartılarak su ile iyice temizlenmelidir.
  • Öğün aralarında ve yatmadan önce mutlaka protezler fırçalanmalıdır.
  • Fırçalama yaparken mutlaka bütün yüzeyleri iyice temizleyiniz.
  • Protez yüzeyinde oluşan tartar ve kararmalar doktor tarafından temizlenmelidir.
  • Fırçalama işleminde normal ve protez diş fırçalar ve protez dişler için satılan diş macunlarını tercih edin.

Protez diş bakımı nasıl yapılmalıdır video!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ