Protein içeren yiyecekler nelerdir?

İnsan vücudu açısından oldukça önemli olan proteinler vücudun genel sağlığına büyük katkı sağlıyor. Sizler için bu denli hayatı öneme sahip proteinler en çok hangi besinlerde bulunur, en çok proteini barındıran besinler nelerdir sizler için bunları bir araya getirdik.

Protein içeren yiyecekler nelerdir?

Protein enzimleri vücudumuzun birçok noktasına faydası bulunmaktadır, örneğin saç telinden, tırnak diplerine kadar, bütün hücre yapılarının önemli oldukça önemli fonksiyonel ve yapısal bileşenidir. Vücudumuzun sağlamış olduğu enerjinin yaklaşık olarak %15-%20’si, gıda takviyeleri ile sağlanan proteinlerden oluşmaktadır. Genelde çocukluk dönemlerinde yeteri kadar protein tüketimi sağlıklı bir vücut gelişimi için bir hayli önemlidir. Yetişkin bireylerde, enerjinin yanı sıra hücrelerin onarımı için de proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün hayvan ve bitki hücreleri bir miktar protein içermesine karşın, besinlerdeki protein miktarları arasında fark olabilmektedir. Şimdi sizlere dilerseniz protein içeren 3besinlerin neler olduğundan bahsedelim.

Protein bakımından zengin yiyecekler

Barbunya: 100 gramında 23 gram protein bulunmaktadır. 1 gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

Yumurta: 100 gramında 12 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

Yoğurt (Süt, Soya Sütü): 100 gramında 14 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

5Tavuk ve hindi eti: 100 gramında 32 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

Balık(Somon ve ton balığı vb.): 100 gramında 34 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

Süzme Peynir: 100 gramında 24 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

Sığır veya Dana Eti: 100 gramında 30 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

Tofu: : 100 gramında 26 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk 4düşmektedir.

Yemişler (Fındık, Fıstık, Badem, Kabak Çekirdeği): 100 gramında 10 gram protein bulunmaktadır. 1gram protein ise ortalama olarak 4.0 kaloriye denk düşmektedir.

Vücudun günlük protein ihtiyacı ne kadardır?

Sağlıklı yaşam uzmanları yapmış oldukları araştırmalar neticesinde, erkek bireyler için 55,5 gram, kadın bireyler içinse 45 gram proteinin günlük ihtiyacı karşılaması için yeterli olacağının altını çizmektedirler. Gün 2içerisinde 1-2 öğün, protein bakımından yoğun olan besin ve yiyecekleri tüketmek vücudunuzun ihtiyacı olan bu miktarlardaki proteini almanızı sağlayacaktır. Bizim mutfak kültürümüze bakıldığında tüketilen yemekler düşünüldüğünde ihtiyaçtan fazla protein tükettiğimizi buradan çıkarabiliriz. Çocukların ihtiyaç duyduğu protein miktarı ise yaşa ve kiloya göre bu oranlar değişebilmektedir. Ortalama olarak 4-8 yaş arası normal kilodaki çocuklar 22 gram, 8-15 yaş arasındaki çocuklar günde 28 gram protein tüketmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ