Prostat büyümesini nasıl kontrol altına alırız?

Bursa’dan Osman beyin sorusu olan prostat büyümesine nasıl önleyebiliriz sorusunu yapılan derinlemesine araştırmalar sonucunda cevaplandırıyoruz.

Prostat büyümesini nasıl kontrol altına alırız?

Prostat, erkeklerde spermleri taşımaya yardımcı sıvıları üreten bir bezdir. Bu bez, idrarın vücuttan tamamen atılması esnasında kullanılan idrar yolunun mesaneye bağlandığı kısmı çevrelemektedir. Prostat büyümesi, üreme bezlerinin hacmini genişletmesi anlamına gelir ve hemen hemen 40 yaş üstüne gelmiş her erkekte görülen bir sorundur. Bu bezler büyüdükçe, idrar kanalına baskı uygulayarak idrar mesene problemlerine yol açabilmektedir. Prostat büyümesi çoğunlukla “iyi huylu prostat hiperplazisi olarak adlandırılır. Prostat büyümesi, prostat büyümesi 1prostat kanseri demek değildir ve prostat büyümesinin prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığı yönünde kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan önce prostat büyümesini nasıl kontrol altına alabileceğinizden bahsedeceğiz size.

Prostat büyümesini önlemenin yolları

prostat büyümesi 2Aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz önemli hususlara dikkat ederek prostat büyümesinin neden olduğu belirtileri kontrol altına alabilirsiniz.

  • İdrara çıkasınız geldiği an bekletmeden idrarınızı yapınız. Gün içerisinde idrarınız olmasa dahi bir kaç kez tuvalete giderek yapmaya çalışın
  • Özellikle de yemekten sonra alkol ve kahve sakın tüketmeyiniz. Kafeinli içecekleri azaltınız.
  • Tek seferde ve kısa sürede çok sıvı tüketmeyiniz. İçeceğiniz sıvıyı bir kerende değil güne yayınız. Yatmadan 2 saat önce sıvı tüketimini kesiniz.
  • Dekonjestan ve antihistamin içeren reçetesiz soğuk algınlığı ilaçlarından kesinlikle uzak durunuz. Bu bileşenler protat büyümesi belirtilerini tetikleyebilmektedir.
  • Fiziksel aktivite eksikliği ve soğuk prostat büyümesi riskini arttırır. Bundan dolayı mesane bölgesini sıcak tutarak düzenli egzersiz programını uygulayınız.prostat büyümesi 3
  • Aşırı kaygı ve akabinde stres daha çok idrara çıkmanıza neden olabilir. Rahatlama teknikleriyle stresinizi kontrol ediniz.
  • Protein bakımından zengin, daha az kırmızı et ve yağın tüketildiği beslenme programlarının prostat büyümesini yavaşlattığı yönünde bazı çalışmalar bulunmaktadır.
  • Tuvalete çıktığınızda ıkınmayın. Kabızlığı önlemek için lif bakımından zengin gıdalar, daha çok sebze ve meyve tüketin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ