Merkezi sinir sistemleri hastalıkları nelerdir?

Vücudumuz için hayati öneme sahip olan merkezi sinir sistemlerin tahribi sonucunda oluşabilecek olan hastalıkları maddeler halinde yazımızda sizler için paylaşıyoruz.

Merkezi sinir sistemleri hastalıkları nelerdir?

Sinir sistemleri veya bir diğer adıyla sinir ağı insan içsel ve dışsal çevresini algılamasını sağlayar. Aynı zamanda bilgi sağlayan ve sağlanan bilgiyi işleyen, vücut içerinde hücre ağları sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan organların ve kas yapılarının düzenini sağlayan sisteme merkezi sinir sitemleri denilmektedir. Düşünce ve duygu üretemez veya iletemez. Bu yüzden insan için hayati öneme sahiptir. Birçok nedenden dolayı çeşitli sinir sistemi hastalıkları meydana gelmektedir. Bunların başlıcaları şizofreni, Alzheimer, menenjit, kortikal görme bozuklukları, Parkinson, skleroz, epilepsi gibi daha birçoğu bulunmaktadır. Sizler için tek tek sinir sistemi hastalıklarını maddeler halinde aşağıda yazımızda paylaşıyoruz.Merkezi sinir sistemleri hastalıkları nelerdir1

Felç

Beyindeki kan akışının azalmasından dolayı kasların ve sinirin düzenli çalışmasının engellenmesi, hareket sinirlerinin zedelenmesiyle oluşur.

Sara(epilepsi)

Beyinde bulunan sinir hücrelerinin görevlerini yerine getirememesi sonucunda geçi bilinç kaybı ile sara nöbetleri ortaya çıkar.

Merkezi sinir sistemleri hastalıkları nelerdir2Parkinson

Beyinde ki alanları sinir hücrelerinin görevlerini yerine getirememesi sonucunda ellerin birinin istem dışı hareketler göstermesi ve bilinç kaybının oluşması.

Menenjit

Omuriliği ve beyni kaplayan zarların virüs ve bakteri, mantar gibi zararlı olumlar sonucunda iltihaplaşmasıdır. Ölümle sonuçlanabilir.

Kuduz

Kuduz hayvanlardan insanlara bulaşan ve sinir sistemlerini etkisi altına alan kuduz mikrobu sayesinde tüm sinir sistemleri alt üst olarak yok olurlar. Ölümlerle sonuçlanabilmektedir.

Çocuk felci

Omurilikte bulunan kaslarda kasılmalar gösteren, sinir hücrelerine zarar verici bakteri oluşumların neden olduğu bir hastalıktır. Virüsler dışkı yoluyla yayılma gösterirler. Ağız yolundan enjekte edilen ilaçlarla tedavi edilmektedir.

Ve diğer hastalıklar şunlardır:

 • Sinirsel ağrılar
 • Sinirsel hazımsızlıkMerkezi sinir sistemleri hastalıkları nelerdir3
 • Sinirsel kusmalar
 • Abdüktör
 • Afoni
 • Amfetamin
 • Anosmi
 • Anus kaşıntısı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sude dedi ki:

  Teşekkür ediyorum verdiğiniz güzel bilgiler için.

 2. Ali dedi ki:

  Çok güzel

 3. Fatih Mert AYGÜN dedi ki:

  Bu bilgileri A4 kağıdına yazıcaktım ve bana çok yardımcı oldunuz. Çok teşekkür ederim.

 4. Meryem ŞEN dedi ki:

  Öğretmen ödev olarak vermişdi araştırın diye. Sayenizde içeriğe ulaştım :). Ayrıca tam kaliteli ve güzel olarak hazırlanmış bilgiler var teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ