Kuşpalazı nedir?

Kuşpalazı eskiden yaygın bir virüs olmasına rağmen günümüzde ülkemizde yok denilebilecek kadar azdır. Dış ülkelerden gelen insanlardan bulaşan bu virüs nedir ve belirtileri nelerdir?

Kuşpalazı nedir?

Eski dönemlerde çok yaygın olan kuşpalazı teknolojinin ve sağlığın ilerlemesiyle zaman ilerledikçe azalmıştır ve günümüzde yok denilebilecek kadar az rastlanmaktadır. Kuşpalazı için aşı üretilmiştir ve bu aşı aşı takviminde yer almaktadır. Bebeklere doğumdan sonra uygulanan bu aşı 2 aylıkken çocuklara vurulmaya başlanır. Ülkemizde neredeyse hiç oluşmayan bu virüs dış ülkelere göç eden ve orda virüse yakalanıp ülkemize gelmesi sonucu yayılan virüs hastalıklara neden olur. Hastalığa yakalanan bireylerde ateş yükselmesi ve nefes darlığı gibi görülen bu hastalık için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz büyük ihtimalle size aşı verecektir ve aşı günümüzde de hastalığı tamamen yok etmektedir.

Kuşpalazı belirtileri nelerdir?

Kuşpalazı nedirKuşpalazı bulaşıcı ve yayılabilen bir virüstür. Günümüzde tedavisi aşılarla yapılmaktadır ve kesin sonuç elde edinilebilir. Ülkemize neredeyse hiç yok diyebileceğimiz kuşpalazı dış ülkelerden gelen bireylerden yayılan bir virüstür. Kuşpalazı üst solunum yolu hastalıkları gibi ilerlemektedir. İlk aşamada ateş yükselmesi nefes darlığı gibi ilerleyen kuşpalazı diğer evrelerde ise öksürük ve ishale dönüşmektedir. Halsizlik meydana getiren bu hastalık her virüs gibi dinlenmeyi de gerektiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ