Kuru tip sarı nokta hastalığı neden olur, belirtileri ve tedavisi

Hayat’dan Halit beyin sorusu olan sarı nokta nedir, nasıl olur ve tedavi yöntemleri nelerdir sorusunu cevaplandırıyoruz.

Kuru tip sarı nokta hastalığı neden olur, belirtileri ve tedavisi

Kuru tip sarı nokta hastalığı nedir?

Makula ya da diğer adıyla sarı nokta görme hücrelerinden oluşan, damar içermeyen, uzağı görmeyi ve renkleri algılamayı sağlayan bir bölgedir. Aydınlıkta görmeden sorumlu hücreler de burada bulunur. Sarı nokta hastalığı bu sarı noktanın yaşa bağlı dejenerasyonudur aslında. Bu dejenerasyon, görmemizin yüzde 90’ının meydana geldiği makula tabakasının düzgün çalışmasını bırakır. Genellikle 55 yaş üssü kişiler de görülür ve yaş ilerledikçe görülme riski de artar. Görmeyi etkilemesi nedeniyle hastalığın ciddiyeti ilerledikçe, yaşlı hastalar evde günlük işlerini tek başına yapma, araba kullanma ve alışveriş yapma gibi işlerini tek başlarına yapamazlar.sarı nokta 2

Kuru tip sarı nokta hastalığı nasıl oluşur? 

Sarı nokta hastalığında ilk olarak makuladaki görme hücrelerinin, damarların beslenmesi bozulur. Fast food yiyeceklerle beslenme ve aşırı şişmanlık da sarı nokta hastalığına zemin oluşturan başlıca etmenlerdir. Doymuş yağ asitlerinden zengin katı yağ ve kırmızı et ağırlıklı beslenenlerde zaman içerisinde sarı nokta bölgesinde metabolizma bozulur. Buna bağlı olarak “Drusen” adı verilen metabolizma atık maddeleri sarı nokta 3birikim yapmaya başlar. Bu maddelerin oluştuğu bölgelerde zaman içerisinde yavaş yavaş normal sinir hücrelerinde kuruma veya hasara neden olur. Sonuçta kuru tip sarı nokta hastalığı da oluşmaya başlar.

Sarı nokta hastalığına vitaminle koruyucu tedavi nasıl uygulanır? 

Sarı nokta hastalığının kuru tipinde koruyucu amaçlı olarak A, C, E vitaminleri, çinko, selenyum, lutein, zeaksantin ve omega 3 kullanılmaktadır. Tüm bunlar oldukça önemli antioksidan maddelerdir. Lutein ve zeaksantin, normalde sarı noktada bulunan ve normal görmede fonksiyonu olan pigmentlerdir. Yaşlanmaya bağlı görme problemlerinde önemli destek maddelerdir. Lutein, domates, havuç, kabak, karalahana, ıspanak, portakal, ve kivi de bol miktarda bulunur. Bu vitaminlerin etkili olabilmesi için aşırı miktarda kullanılması gerekmektedir. Sarı nokta hastalığının kuru tipinde ideal olan, hastaların koruyucu amaçlı hapları kullanılmasıdır. Çalışmalar makula kuru tipinde vitamin, mineral, omega 3 ve antioksidanlarla yapılan koruma amaçlı tedavinin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını göstermektedir. Yine de sağlıklı ve hareketli bir yaşam, sigara içilmemesi, omega 3’ten zengin Akdeniz diyeti, bol balık ve koyu yeşil sebzelerden zengin diyet yapılması, hipertansiyon diyabet gibi damar hastalıklarının kontrol altına alınmış olması ve güneş ışınlarının zararlı UV etkilerinden korunulmasına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ