Kulak çınlaması nedir, neden olur ve nasıl geçer?

Halk arasında biri beni andı olarak yanlışça bilinen kulak çınlaması nedir ve neden olur tedavisi hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Kulak çınlaması nedir, neden olur ve nasıl geçer?

Kulak çınlaması nedir?

Kulak çınlamasını çoğumuz halk aradın da biri beni andı diye yorumlarız ama tıp dilinde kulak çınlamasına tinnitus deniz ve genellikle önemsiz olan bu çınlamalar nadiren de olsa bazı hastalıklarında haberci olabilmektedir. Çınlama eğer sürekli bir hal aldıysa, uykusuzluk, dikkat bozukluğu, ani baş dönmeleri gibi belirtilere sebep olmaya başladıysa eğer iyi bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına başvurunuz.

 

Kulak Çınlaması’nın nedenleri nelerdir?

Kulak çınlaması birçok nedenden olabilmektedir. Bu nedenlerden bir kısmı, kulak kiri gibi ciddi olmayan nedenlerden olacağı gibi; enfeksiyon, kulak zarında zedelenme, orta kulakta yoğun sıvı birikmesi, orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinde sertleşmeler, alerji, yüksek/düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler gibi daha nedenlerden oluşmaktadır. Çoğu kez kulak kiri olarak adlandırılan fakat aslında kulağın koruyucu salgısı olan serümenin kulak yolunu tıkaması, geçici ve en basit kulak çınlamasının sebebidir. Serümen salgısı dış kulak yolunda oluşur ve bazı kişilerde fazlalık gösterebilir.

Ve diğer nedenleri şunlardır:

 • Gürültüye bağlı çınlama.kulak çınlaması 1
 • İlaç kullanımına bağlı.
 • Kulak enfeksiyonlarına bağlı.
 • Kafa ve boyun travmasına bağlı.
 • Bazı tümörler.
 • Kardiyovasküler hastalıklar.
 • Çene ve eklem problemleri

Kulak Çınlaması nasıl geçer?

Bu tip vakaların birçoğunun özel bir tedavi yoktur. Eğer doktorunuz gerçek nedeni bulundu ise, bunu ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler sonucu bu soruna çözüm bulabilir. Bunun için bazı röntgen filmleri ve denge testlerine ihtiyaç olabilmektedir. Bunlara rağmen tinnitusun nedeni genellikle bulunamaz. Neden ortaya konulmamış olmasına rağmen bazı ilaç takviyeleri ile çözüm mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. NİMET dedi ki:

  Bol bol istrat edin doktornuzun verdiği damlaları kullanın kulağınıza su kaçırmayın bence size çok faydası olacaktır.

 2. Ecrin dedi ki:

  Cemre hanım doğru söylüyor neden kaynaklandığını saptamadan yapılan bir tedavi her zaman başarısız olacaktır boşa kürek sallamayın

 3. cemre azad dedi ki:

  Kulak çınlamsını önleyebilmek için öncelikle iyi bir uzmandan neden kaynaklandığının teşhiş edilmesi gerekir

 4. ozan teber dedi ki:

  Emre bey vertigonun baş etkilerinden bunu doktorunuzdan alacağınız kulak damlalarıyla etkisini azaltmak artık mümkün

 5. emre ak dedi ki:

  Ben vertigo hastasıyım çok sık kulak çınlaması problemli ile karşı karşıyayım bana yardım edin

BİR YORUM YAZ