Koltuk altı ter kokularını önlemenin 10 yolu

Özellikle yaz aylarında koltuk altı kokusu birçoğumuzun canını sıkan bir durumdur. Sizlere bu rahatsız edici kokuları önlemede kullanılan 10 etkili yoldan bahsediyoruz.

Koltuk altı ter kokularını önlemenin 10 yolu

Terleme, vücut sıcaklığını düzenleyen, vücudu zararlı toksinlerden arındıran ve tuz dengesini sağlayan bir vücut olayıdır. Sağlıklı bir vücut terleyerek günde yaklaşık yarım veya bir litre suyu dışarıya atmaktadır. Terleme tümüyle istemimiz dışında gelişen, metabolizmamızın doğal bir fonksiyonudur. Üstelik vücudumuz için iki önemli işlevi bulunmaktadır; cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitler ve vücudun boşaltım sistemine katkıda bulunur. Ter aslında salgılandığında renksiz ve kokusuzdur. Ancak bakteriler koltukaltı gibi sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak bu salgının kötü kokmasına neden olur. Arkadaş çevreniz olsun, sosyal çevrenizde sizleri oldukça zora sokabilir. Sizlere pratik önlemlerle kötü koku oluşumlarına son verin diyoruz.koltuk altı 1

Koltuk altı ter kokularını önlemek

1- Her gün mutlaka ılık bir duş alın. Düzenli olarak yapılan banyo cildinizdeki oluşumlarını arttıracak ve kötü koku oluşumlarını ortadan kaldıracaktır.

2-Koltuk altı bölgesindeki kılların düzenli olarak sıfır tıraş edilmesi terlemeyi ve kokuyu azaltacaktır.

koltuk altı3- Doğal kumaşlardan üretilen giysileri tercih edin. Keten, yün, ipek cildinizin hava almasına izin veren malzemelerdir.

4- Her gün atletinizi değiştiriniz.

5- Deodorant ve ayak kokusu önleyen pudra veya spreyler kullanın. Cildiniz hassas ise bunların özel hassas cilt için üretilmişlerini deneyin.

6- Gevşeme tekniklerini öğrenin. Yoga, meditasyon veya biofeedback terlemeyi tetikleyen stresi denetlemenize yardımcı olacaktır.

7- İnsan çoğunlukla kendi ter kokusunu fark etmez, bu nedenle kendisini sık sık kontrol etmelidir.koltuk altı 2

8- Polyester ve sentetik giysileri kullanmaktan kaçının.

9-Koltuk altı pudraları veya koltuk altı bakımı için kullanılan kremler nemin emilmesine yardımcı olur.
10- Diyetinizde değişiklik yapın. Yiyecekler de ter kokusuna yol açabilir Soğan, sarımsak, pastırma, balık, bazı yeşil bitkiler gibi gıdalar koku yapabilir. Bunlar faydalı da olsa, uygun zamanlarda tüketin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. yasin karan dedi ki:

  Aşırı terlememin önüne geçemiyor ve bunun akabinde oluşan kötü kokuları bir türlü önleyemiyorum hocam bu yüzden arkadaş ortamımdan bile uzak duruyorum. Tavsiyelerinizi deniyorum geri bir dönüş alırsam sizlere çok dua edeceğim.

  1. EDİTÖR dedi ki:

   Merhaba geçmiş olsun öncelikle, Faydasını ve etkinliğini görebilmeniz adına her adımı eksiksiz yapmanız gerekmektedir.

  2. Bahar A. dedi ki:

   Yasin karan benim sana tavsiyem akşam yatarken sabah evden çıkarken koltuk altına limon sür yada bir pamuğa elma sirkesi dök koltuk altını sil koltuk altı kokularına engel olacaktır.

 2. Sinan Can dedi ki:

  Yaz aylaları geldi mi başımın çok yandığı bir problem ve önleyemiyorum sürekli terleme problemim var önenerilerinizi biran önce deneyeceğim.

BİR YORUM YAZ