Kolesterole iyi gelen bitkiler nelerdir?

Yaş ilerledikçe oluşan kolesterol kalp krizi riskini artırıyor. Kolesterole iyi gelen bitkiler nelerdir?

Kolesterole iyi gelen bitkiler nelerdir?

Vücudumuzun bütün hücre ve damarlarında bulunan yağ maddeleri damarlarda birikerek tıkanmalara neden olur. Bu sayede kolesterol meydana gelir. En çok kalbe giden damarlarda biriken bu maddeler yaş ilerledikçe daha çok birikerek kalp damarlarını tıkatır ve kalp krizi gibi hastalıkları oluşturur. En çok hayvansal gıdalarda bulunan yağ maddeleri karaciğer tarafından da üretilmektedir. Karaciğer yağ maddelerini vücudun gereksinimi kadar üretir ve kolesterolü oluşturmaz. Tükettiğimiz gıdalardan dolayı artan bumaddeler fazla tüketildiğinde karaciğerde de yağlanmaya neden olabilmektedir.

Kolesterole iyi gelen şifalı bitkiler

Altınmühür: Altınmühür bitkisi içinde bulundurduğu tanenler yağ maddelerini yakıcı özelliği bulunmaktadır ve bu sayede kolesterole iyi gelir.

Zerdeçal: Zerdeçal içinde bulunan reçineler sayesinde karaciğer yağlanmasını engellemektedir.

Alıç bitkisi: Alıçta bulunan uçucu yağ asitleri damarlarda biriken yağ maddelerini eriterek kolesterole iyi gelir.

Karnıyarık otu: Karnıyarık otunda bulunan mineraller damarları güçlendirerek damar tıkanıklıklarını engeller.

Zencefil: Zencefil içinde bulunan yağ asitleri sayesinde damarları açarak kolesterolden dolayı meydana gelen kalp krizlerini engeller.

Safran: Safran bitkisi hayvansal gıdalarda bulunan yağları vücutta arındırarak damar tıkanıklıklarını önler ve vücutta yağ birikmesini engeller.

Cayenne biberi: İçinde bulundurduğu yakıcı maddeler sayesinde vücutta bulunan fazla olan yağları yakarak kolesterol oluşumunu engelleyen cayenne biberi aynı zamanda zayıflatır.

Gingseng bitkisi: Gingsenk bitkisi kalp damarlarını açarak kalp krizi oluşumunu engeller.

ceyanne biberi-horz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Berat sağ dedi ki:

  Merve hanım tam tersine badem kolsterolü iki kat daha fazla artıtrmaktadır uzak durmak gerek mazallah

 2. Merve Çelebi dedi ki:

  Arkadaşlar yukarıdakilere ek olarak bademinde kolesterole iyi geldiği söyleniyor sizce ne derece doğrudur.

 3. Emre ünal dedi ki:

  Safranın kilosundan haberiniz varmı cansu hanım altın fiyatına nerde biz onu kullananlım altın mühür ve zerdeçal buna alternatif olarak çok da etkili

 4. Cansu dedi ki:

  Özellikle şu son yıllarda moda olan safran bitkisi kolesterolü yok etmede düşürmede oldukça etkili sonuçlar göstermektedir

 5. Zeynep bulut dedi ki:

  Öncelikle kolestorolü olan arkadaşlar yedine içtine kesinlikle dikkat edicek bunun yanında hayatına sporu entegre edicek ki yukarıdaki bitkiler etki versin

BİR YORUM YAZ