Keratokonus nedir, belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Özellikle 16-18 yaşları arasında görülmeye başlayan keratokonus hastalığında erken tanı hastalığın ilerlemesine önlemede bir hayli önemlidir. Sizler için keratokonusa dair merak ettiğiniz bütün soruları sizlerle buluşturuyoruz.

Keratokonus nedir, belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Keratonus gözümüzün ön kısmını oluşturan korneanın öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi ile karakterize her iki gözümü birden etkisi altına alınan ilerleyici bir hatalıktır. Halk arasında da kornea sivrileşmesi olarak da bilinmektedir. Kornea tabakası göze gelen ışınların kırılma gösterdiği en önemli göz tabakamızdır. Bu bölgede meydana gelen değişimler ışınların yanlış keratokonus 3odaklaşmasına yol açarak görme kalitesini oldukça ciddi bir şekilde bozar. Aile hikâyesi olanlarda ve alerjik bünyeli kişilerde daha sık görülen bu hastalık türünde en önemli şikâyet gözlük ile düzeltilemeyen görme azlığıdır.  Bu hastalık 15-16 yaşlarında başlar ve 35 yaşına kadar ilerleyebilmektedir. Hastalığın ilerleyişi kişiden kişiye değişme gösterebilmektedir.  Keratokonusun ilk evrelerinde hastaların şikâyet ettiği bir diğer şikâyetler ise sıkça gözlük numaraların değiştirilmesidir. Hastalık ilerledikçe gözlük ile net bir görüş elde edilemez.

Keratokonus belirtileri nelerdir?

  • keratokonus 2Göz kamaşması
  • Göz de kaşıntı ve kızarıklık, alerji
  • Işığa karşı aşırı hassasiyet
  • Gözlüğe rağmen net görememe
  • Hafif göz tansiyonu
  • Göz tabakasında batma hissi
  • Süreğen ve ilerleyen miyopi ve astigmat olması

Bu tip belirtiler bu hastalığın riskinin yüksek olduğu durumların habercisi olmaktadır. Bu gibi şikâyetlerinizde uzman bir göz doktoruna muayene olmakta yarar vardır. Çünkü bu hastalıkta erken tanı ve tedavi ileride ortaya çıkabilecek ciddi sorunlarında önüne geçebilmektedir.

Keratokonus  nasıl tedavi edilir?

Keratokonus hastalığının tedavisinde dönemine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.  Hafif miyopi ve astigmatizmanın bulunduğu erken dönemlerde gözlükle hasta net görebilir. Hatalık ilerlediğinde artık gözlükle net görüntü sağlayamazsınız. Hastalığın bu döneminde kontak lenslerden faydalanılabilir. Hastaların kontak lens ile görme dereceleri yeterli ise ameliyata hiç gerek yoktur. Şayet hastalığın ilerleyen dönemlerinde görme derecesi düşer ve kontak lens takılmaz hale gelir. Bu dönemde son aşama olarak hastalığın durdurulması için göz ameliyatı kaçınılmaz bir hal alır.keratokonus-hastalığı-dr-umut-efe-güner

Diğer tedavi yöntemleri;

  • Lazer tedavisi
  • Cross linking tedavisi
  • Kornea nakli
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ