Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler

Aşırı kilolu herkes bilmesi gerekir ki karaciğer yağlanması riski taşımaktadır. Karaciğer yağlaması probleminiz var ve bir türlü önleyemiyorsanız sizlere sunacağımız besin önerileri ile buna dur diyebilirsiniz.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler

En büyük organlarımızdan bir tanesi olan karaciğerin, besinlerle birlikte alınan vitamin ve enzimlerin emilmesi, vücudumuzdaki zararlı toksinlerin temizlenmesi gibi hayati bir görevi bulunmaktadır. Düzenli olarak alkol kullanıyor ve aşırı derecede yağlı besinler tüketiyorsanız karaciğer yağlanması ve akabinde hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına maruz kalmaktadırlar. Karaciğerimizin sağlığını korumak için yapacağımız ilk adımı, tüketmiş olduğumuz gıdaların dikkatle seçilmesi ve akabinde dengeli, düzenli olmasına özen göstermeliyiz. Açıkçası her önümüze geleni yememeliyiz. Doğru yiyecekler antioksidan etkileri ile karaciğerimizi korur ve temizler.

Karaciğer sağlığına iyi gelen besinler2

Sebzeler: Sülfür barındıran besinler karaciğeri temizler ve gıda yoluyla, çevresel faktörler ya da ilaçlar nedeni vücudumuza giren kimyasallardan daha kısa bir süre içerisinde kurtulmamamıza büyük oranda katkı sağlamaktadır. Sülfür bakımından oldukça zengin olan sebzeler sarımsak, lahana, soğan’dır. Aynı zamanda brokoli, Brüksel lahanası karaciğer yağlanmasına dur demektedir. Gün içerisinde 3-4 porsiyon taze sebze tüketiniz.

3Meyveler: Antioksidan bakımından bir hayli zengin olan meyveler karaciğerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olurken, zararlı toksinlere karşıda vücudumuzu etkin bir biçimde korur. Karaciğerinizi koruyacak meyveler yaban mersini, kivi, çilek ve kızılcık gibi meyveler antioksidan bakımından zengindir.

Proteinler: Vücudumuzun enerjisini karşılayan ve kas dokusu oluşumuna destek olan protein sağlıklı bir karaciğer için neredeyse olmazsa olmazdır. Şayet proteinlerinde aşırısı karaciğeri yoracağından günlük dozdan alınmalıdır. Protein ise yağsız et, yoğur, peynir, soya fasulyesi, ıspanak ve bezelye gibi besinler protein bakımından zengin olduğu için karaciğere iyi gelebilir.4

Lifli gıdalar: Lif barındıran gıdalar yemeklerle alınan fazla yağın vücudumuzdan atılmasına katkı sağlamaktadır. Besin lifi aynı zamanda karaciğere destek olarak karaciğeri temizler. Ispanak, mercimek, yulaf ezmesi, kepek, kuru fasulye gibi gıdalar lif bakımından zengin olduğu için tüketilebilir.

Karaciğer yağlanması olan kişilerin kaçınması gereken yiyecekler

  • 5Alkolden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir,
  • Yüksek oranda A vitamini bulunduran gıdalar,
  • Doymuş yağ içeren besinlerden uzak durun,
  • Yağlı et tüketimini bir kenara bırakın,
  • Fazla tuz tüketimi yapmayın,
  • Yüksek oranda sodyum içeren besinlerden kaçının,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ