Kanal tedavisi nasıl yapılır, Tedavi videosu izle

Trabzon’dan Cenk beyin sorusunu cevaplandırıyoruz. Takipçimiz bize kanal tedavisi yaptıracağını ve bu tedavi yönteminin nasıl yapıldığı sorusunu yöneltti ve sorusunu cevaplandırıyoruz.

Kanal tedavisi nasıl yapılır, Tedavi videosu izle

Kanal tedavisi neden yapılır?

Bir diğer adıyla endodotonti olarak da bilinen kanal tedavisi diş minesinde bulunan pulpa’nın görmüş olduğu tahribatlar sonucunda kendini yenileyememesi durumunda uygulanacak olan tedavi yöntemidir. Pulpa dişin minesinde bulunan sinir köklerinden oluşan elastik bir tabakadır. Yaygın olarak çürükler ve dişlerde ki çatlaklıklardan ötürü dişlerde oluşan bakteri oluşumları pulpa’nın apse yapmasına neden olur. Apse yapan ve zarar görmüş olan pulpaya müdahale edilmezse diş ve çevresinde ki dokulara enfeksiyon kaptırarak diş kaybına neden olur.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

  • İlk olarak tedavi sürecinizin ağrısız ve problemsiz geçmesi için dişe anestezi yapılarak uyuşturulur.Kanal tedavisi 2
  • Akabinde dişte oluşan siyah noktalar, tartar ve çürükler temizlenir ve apse kapmış olan pulpa tamamen çıkartılır. Doku artıkları ve sinir kökleri dikkatlice çıkartılır.
  • Dişin köküne kadar diş kanalı açılarak genişletilir ve bir takım ilaç ve solüsyonlarla kanal temizleniz.
  • Kanal tedavisi 4Şayet birden çok sürecek ise seanslar kanallara uygun ilaçlar konur ve kanalın iyileştirilme süresi artırılır ve üzeri geçici bir dolgu yardımı ile kapatılır.
  • Son olarak da dişin iyileşmesi tamamlanınca kanal tamamen özel bir dolgu maddesi ile kök ucuna kadar iyice doldurulur ve kapatılır bu şekilde dolgu işlemi de son bulur.

Kanal tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular

Kanal tedavisi yöntemi ağrılımdır?

Dişe yapılan morfinler sayesinde yapılacak tedavi süresinde her hangi bir ağrı veya sızı hissetmeyeceksiniz.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Dişin uğradığı tahribatın sonunca göre bu değişmeler göstermektedir. Bazı şekillerde tek seansta yapılabileceği gibi bazı şekillerde ise dişin iyileşmesinden emin olana dek birkaç seans sürebilmektedir.Kanal tedavisi 3Kanal tedavi yapılmış olan dişin ömrü ne kadar süredir?

Dişin güzelce temizlenip, iyileştirilmesinden sonra kanal tedavisi yapılmış bir dişi ömür boyu kullanabileceksiniz.

Kanal tedavi Videosu izle

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ