Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisinde oluşan sivilceler çok kaşıntılı olabilir ve yaşam kalitesini kötü yönde etkileyebilir. Peki kafa derisindeki sivilceler neden olur ve nasıl tedavi edilir hepsi hastaniye.com’da.

Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisinde ortaya çıkan sivilce oluşumları kadın-erkek, genç- yaşlı her grupta sıklıkla rastlanan bir cilt problemidir. Bu sivilceler kafa derinizin aşırı derece de yağlı olması ve yaşadığınız enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilir. Enfeksiyon nedeniyle meydana gelen bu sivilce oluşumları genellikle kafa derisinin saç çizgisine yakın bölgelerinde ve üst kısımlarında görülmektedir. Bu sivilce oluşumlarının içerisi genelde doludur ve tatlı bir kaşıntıya neden olur.

Kafa derisinde oluşan sivilceleri kaşımak ciddi yaralara ve iltihaba neden olur. Bu iltihaplar  derinin diğer bölgelerine yayılmaya neden olacağından kafa derisinde oluşan sivilcelere kesinlikle dokunmamalısınız. Kafa derisindeki sivilcelerin daha büyük boyutlara ulaşmasına necrotica adı verilmektedir.

Bu büyük sivilce oluşumları genelde irin içermez şayet iltihaplanırsa kalıcı yaralara ve izlere neden olur. Perifolliculitis ise kafa derisinde görülen en ciddi kist bezleri iltihaplanmasına verilen addır. Büyük bir kist şeklinde saç derisinin arka kısımlarında oluşmaktadır. Saç derisinde ve saç köklerinde ağrılara, apseye, kafanın arkasında ve boyun bölgelerinde yaralanmalara neden olabilmektedir.

Kafa Derisinde Sivilce Neden Olur?

Kafa derisi saç ile kaplı olduğundan dolayı ilk başlarda sivilce çıktığını farketmeyebilirsiniz. Bu sivilceler ağrı yapar ve rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Kafa derisinde oluşan sivilcelerin bir çok nedeni bulunmaktadır ve bu nedenleri bilmeniz kafa derisindeki sivilcelerin tedavisi için çok önemlidir.

 • Psikolojik problemlere bağlı depresyon ve stres
 • Fazla sıcaklık ve yüksek nemli hava koşulları
 • Hava kirliliği
 • Androjen, lityum, östrojen ve kortikosteroid maddelerini bulunduran ilaçların yan etkisi
 • Kafa derisinin yağlı olması
 • Saç derisindeki gözenekleri tıkayan saç bakım ürünleri

Kafa Derisindeki Sivilcelerin Belirtileri Nelerdir?

Kafa derisi saçla kaplı olduğundan dolayı baş derisinde oluşan sivilceler bazen gözden kaçabilir. Eğer kafa derisi içerisinde kırmızı renk küçük kabartılar mevcutsa, baş derisinde kabuklanmalar oluyorsa, saçın bittiği bölgelerde alın, ense ve kulak arkaları gibi noktalarda sivilce oluşumları varsa, saç derisi gereğinden fazla yağlı ve çok kaşıntı oluyorsa kafa derinizde ciddi sivilcelenmeler olabilir.

Kafa Derisindeki Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa derisindeki sivilceler çok ciddi boyutlara ulaşmışsa ve yüksek derecede rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir cilt uzmanına başvurmalısınız. Fakat daha az derecede rahatsızlık duyuyorsanız evde uygulayabileceğiniz kafa derisi için doğal tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Hint Defnesi Yağı: Vücudun her bölgesinde görülen sivilceler için tedavi yöntemleri arasında hint defnesi yağı ile daha öncede karşılaşmış olabilirsiniz. Hint defnesi yağı içeren şampuanları kullanarak her gün bir defa saçınızı yıkarsanız kafa derisindeki sivilcelerin azaldığını ve yok olduğunu göreceksiniz.

Sarımsak: İçeriğinde salisilik asit bulunduran sarımsağın sivilceleri kurutucu bir özelliği vardır. Bunların yanı sıra içerisinde bol miktarda mantar yok edici antioksidanlar bulundurur. Sarımsak çayı hazırlayarak kafa derisindeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Sarımsak çayı için 2 bardak suyun içerisine 4 diş sarımsak atarak kaynatınız. Hazırlanan losyon ile kafanızı yıkayınız.

Limon suyu: 2 adet limonu iyice sıkıp bir kaba koyun. Daha sonra saçlarınızı durulayacak kadar suyla karıştırıp 2 dakika kadar bekletin. Limon suyu kafa derisindeki sivilceleri kurutur, saç derisinin Ph değerini düzenler ve kafa derisindeki sivilcelere iyi gelir.

Yasemin yağı: Saç derisindeki ölü hücreleri yok etmek ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmak için yasemin yağını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yasemin yağı ve üzüm çekirdeği yağını birleştirerek oluşturduğunuz losyon kafa derisindeki sivilcelere çok iyi gelir ve yok eder.

Elma şırası sirkesi: Bu sirkeyi kafa derinizde sivilce bulunmadığı zamanlarda saç derisi sağlığınız ve saç derisindeki gözenekleri açık tutmak için kullanabilirsiniz. İki 1 litre suya yarım litre elma şırası sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Saçlarınızı bu karışımla durulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  Uzun veya kısa Saçlarla alakası olmayan verem edici bir durum.
  Arkadaşlar..
  Öncelikle ewet kafamızda sivilceler cıkıyor tatlı tatlı kaşınır. Ve tam o bölgeye el atarız kaşıntıyı durdurmak isteriz. Ne yazikki kaşıdığımız saç sivilceleri patlar ve diğer sac diplerine dağılır daha cok çıkmalarına yol acarız. Yada tırnak arasına takılan kendini kurulmuş sarımsı sivilceler görürüz.
  Ancak bunlardan kurtulmak oldukça zordur
  Çoğu uzman hekimlerin bu durumda Çaresi kalmamıştır ve faydasız ilaçlar önermektedirler.
  Bunları kendimiz ne yapabiliriz nasıl durdurabiliriz dersek değinelim.
  Bu kaşıntıyı sivilce oluşumunu tamamen bitirmek imkansız gibi yada ciddi bir uzmanla iletişimde olmak gibi.
  Gelelim kendimiz ne yapalım..
  Arkadaşlar öncelikle bu kafamızda oluşan sivilceler emin olun ki bir cıkan sivilcenin devamını kendimiz getirip kendimiz çoğaltıyoruz ..
  Peki ne yapalım..
  1 tırnaklarımız sürekli kısa olacak kaşıntıları kurcalamayacak seviyede olmamalı. (kafanızı kaşımayın, daha da yaygın olmasına izin vermeyin)
  2 şapka, bere, yastık vs yatarken 2 3 günde bir ter temiz olacak
  3 saçınız uzun kısa olsun önemi yok bu pislik her zaman arkandadır. Seni bırakmak istemiyorsa sen onu bırakacaksın.
  4 en mükemmel iki ilaç kesin kullan (sac dergisi için sivilce losyonu, ve iki tür ketarol vs gibi şampuanlar kesin sonuç alabilirsiniz. 2 günde bir En fazla 3 günde bir yıkanın (ikisinin fiyatları 15 TL civarı) şampuan banyo da losyon ise baya sonrası kullanılır. En kalın sivilcelere bile yok olur.. Kendim kıllanıyorm.
  5 bunları uyguladığınız taktirde kafanız ter temiz olacaktır..
  6.cümleten geçmiş olsun..

 2. bayram dedi ki:

  benimde saçları kestirince saçımın içinde arka tarafında sivilce çıkıyor yok mu bunun bir çaresi saçlarım uzadıgında çıkmıyor yok oluyor ama kestirdigimde saçlarımı 5 gün sonra fln sivilce çıkıyor .

  1. ilhan dedi ki:

   sac kestirdigin yeri degistir makaslardan alerji kapiyorsun temiz hijyenik makas kullanilan yerlere git cikmaz bi daha

 3. Erhan dedi ki:

  saç diplerinde sivilceler çıkıyor ve felaket kaşınıyorlar. neredeyse tüm saç diplerinde çıkıyor. tavsiyeleriniz nelerdir ? dermatoloğa gitmem gerekir mi ? arkadaşlarım stresten kaynaklandığını söylediler.

 4. Hakan dedi ki:

  her yaz benim başımda çıkar bunlar çok illet bir şey denedim saçlarım uzun olduğunda daha çok çıkıyor o yüzden saçlarımı yazları hep kısa kestiririm.

BİR YORUM YAZ