Kafa derisinde oluşan sivilcelerin nedenleri?

İstanbul’dan Ekrem beyin sorusu olan kafa derisinde oluşan sivilce oluşumlarının neden kaynaklandığı sorunsu araştırdık ve takipçimizin bu sorusunu cevaplandırıyoruz.

Kafa derisinde oluşan sivilcelerin nedenleri?

Kafa derisinde oluşan sivilce oluşumları kadın-erkek, genç- yaşlı her grup’ta sıklıkla rastlanan bir cilt problemidir. Bu sivilceler kafa derinizin aşırı derece de yağlı oluşundan ve enfeksiyonlara bağlı olarak görülmektedir. Enfeksiyon nedenliyle meydana gelen bu sivilce oluşumları genellikle kafa derisinin saç çizgisine yakın bölgelerinde ve üst kısımlarında görülmektedir. Bu sivilce oluşumlarının içerisi genelde doludur ve de tatlı bir kaşıntıya neden olur. Oluşan bu sivilceleri kaşımak ciddi yaralara ve oluşacak olan iltihabın derinin diğer bölgelerine yayılmaya neden olacağından ellerinizi bu sivilcelerden uzak tutmanız gerekmektedir. Daha büyük derecelerde ki kafa derisi sivilcelerine necrotica adı verilmektedir. Bu büyük sivilce oluşumları genelde irin içermez şayet iltihaplanırsa kalıcı yaralara ve izlere neden olur. Perifolliculitis ise kafaKafa derisinde oluşan sivilcelerin nedenleri2 derisinde görülen en ciddi kist bezleri iltihaplanmasına verilen addır. Büyük bir kist şeklinde saç derisinin arka kısımlarında oluşmaktadır. Saç derisinde ve saç köklerinde ağrılara, apseye, kafanın arkasında ve boyun bölgelerinde yaralanmalara neden olabilmektedir.

Diğer nedenler

 • Kafa derisinde oluşan sivilcelerin nedenleriSaçta kepek oluşması
 • Kafa derisinin aşırı yağlı oluşu
 • Kafa derisi bakımının iyi yapılmayışı
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Vücutta ki hormonların dengesizleşmesi

Kafa derisindeki sivilceler nasıl giderilir?

Kafa derinizde meydana gelen sivilce oluşumların ne tür olduğuna bağlı olarak evinizde yapabileceğiniz farklı farklı tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Hafif ve küçük sivilceler için Kafa derisinde oluşan sivilcelerin nedenleri1mantara karşı anti bakteriyel sabunlar kullanabilirsiniz ve şampuanlarınızı organik maddelerden seçebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar bu tip sivilce oluşumları için antibiyotik içeren kremleri kullanmanızı tavsiye etmektedir. Krem formunda olan antibiyotikler ile azalmayan sivilceler için ağız yoluyla alınabilecek antibiyotikler kullanılmaktadır. Büyük ve ilaç tedavisine cevap vermeyen aknelerde uzman doktorlara başvurunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  Uzun veya kısa Saçlarla alakası olmayan verem edici bir durum.
  Arkadaşlar..
  Öncelikle ewet kafamızda sivilceler cıkıyor tatlı tatlı kaşınır. Ve tam o bölgeye el atarız kaşıntıyı durdurmak isteriz. Ne yazikki kaşıdığımız saç sivilceleri patlar ve diğer sac diplerine dağılır daha cok çıkmalarına yol acarız. Yada tırnak arasına takılan kendini kurulmuş sarımsı sivilceler görürüz.
  Ancak bunlardan kurtulmak oldukça zordur
  Çoğu uzman hekimlerin bu durumda Çaresi kalmamıştır ve faydasız ilaçlar önermektedirler.
  Bunları kendimiz ne yapabiliriz nasıl durdurabiliriz dersek değinelim.
  Bu kaşıntıyı sivilce oluşumunu tamamen bitirmek imkansız gibi yada ciddi bir uzmanla iletişimde olmak gibi.
  Gelelim kendimiz ne yapalım..
  Arkadaşlar öncelikle bu kafamızda oluşan sivilceler emin olun ki bir cıkan sivilcenin devamını kendimiz getirip kendimiz çoğaltıyoruz ..
  Peki ne yapalım..
  1 tırnaklarımız sürekli kısa olacak kaşıntıları kurcalamayacak seviyede olmamalı. (kafanızı kaşımayın, daha da yaygın olmasına izin vermeyin)
  2 şapka, bere, yastık vs yatarken 2 3 günde bir ter temiz olacak
  3 saçınız uzun kısa olsun önemi yok bu pislik her zaman arkandadır. Seni bırakmak istemiyorsa sen onu bırakacaksın.
  4 en mükemmel iki ilaç kesin kullan (sac dergisi için sivilce losyonu, ve iki tür ketarol vs gibi şampuanlar kesin sonuç alabilirsiniz. 2 günde bir En fazla 3 günde bir yıkanın (ikisinin fiyatları 15 TL civarı) şampuan banyo da losyon ise baya sonrası kullanılır. En kalın sivilcelere bile yok olur.. Kendim kıllanıyorm.
  5 bunları uyguladığınız taktirde kafanız ter temiz olacaktır..
  6.cümleten geçmiş olsun..

 2. bayram dedi ki:

  benimde saçları kestirince saçımın içinde arka tarafında sivilce çıkıyor yok mu bunun bir çaresi saçlarım uzadıgında çıkmıyor yok oluyor ama kestirdigimde saçlarımı 5 gün sonra fln sivilce çıkıyor .

 3. Erhan dedi ki:

  saç diplerinde sivilceler çıkıyor ve felaket kaşınıyorlar. neredeyse tüm saç diplerinde çıkıyor. tavsiyeleriniz nelerdir ? dermatoloğa gitmem gerekir mi ? arkadaşlarım stresten kaynaklandığını söylediler.

 4. Hakan dedi ki:

  her yaz benim başımda çıkar bunlar çok illet bir şey denedim saçlarım uzun olduğunda daha çok çıkıyor o yüzden saçlarımı yazları hep kısa kestiririm.

BİR YORUM YAZ