İştah açmak için yapılması gerekenler?

Antalya’dan Nazan hanımın şikâyeti olan iştahsızlık problemine karşın iştah açmanın yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

İştah açmak için yapılması gerekenler?

İştah tamamen, yiyeceklerin duyularımıza hitap etmesi ile ortaya çıkan bir histir. Dolayısı ile gıda maddelerinin duyu organlarımıza hitap etmesi bu bağlamda oldukça önemlidir. Yiyecekler söz konusu olduğu için besinin sizin içinde lezzetli olması önemli olup bu, kişiden kişiye her zevke göre değişen göreceli bir kavramdır. İştah kelimesi kilo alma isteği ile birlikte sıkça kullanılabilen bir kavramlardır. Bu nedenle şunu söyleyebiliriz. Kilolu insanların çoğu, bir yerde, iştahlı olan insanlardır. İştah ayrıca sağlıklı olmanın göstergesidir. Her besin maddesi aynı şekillerde tüketilmez. Kimi sıcak kimi soğuk veya yemeğin servis edilmesi ve pişirilmesi de iştah artırmada oldukça önemli bir faktördür. Bu nedenle yemeklerde kendi İştah açmak1beğenimizi kazandıran baharat veya başka tür mutfak maddelerinin kullanılması sorunun çözümlenmesine karşın oldukça önemlidir. Hemen satır arasına iliştirelim ki kişinin sevdiği yemekleri tüketmesi de iştahsızlık konusunda kişiye destek oldukça destek verecektir. Özet olarak yemeğin dişinize göre olması iştahınızı İştah açmak2artıracaktır. Yemeklerinizin yanında aroma artırıcı maddeler dilimizdeki tat reseptörlerini daha fazla uyarak iştahınızı açabilir, ayrıca yemeğin tadını artırarak iştah açmaya yardımcı olabilir. Baharat, yeşillik, limon gibi yemeklere aroma verecek maddeler iştah açmaya birebirdir.

Bu bağlamda iştah açıcı bitkiler sizlere yardımcı olabilir kullanmanız önerilir. Fakat asla, tek başına şifalı bitkilerin de etkisi olamayacağı bilgisi de aklınıza gelmelidir. Destek vermek için hayatınızda bazı yaşam tarzı değişikliklerini benimsemeniz gerekmektedir. Bunların arasında size yardımcı olabilecek olanlar şunlardır;

 •  Düzenli bir uyku düzeniniz olsun
 • Dengeli ve doğru besleniniz
 • Günde egzersize zaman ayırınızİştah açmak3
 • Sigara ve alkol tüketimini azaltınız
 • Öğünlerinizi aile veya arkadaşlarınız gibi kalabalık ortamlarda yiyin. Kalabalık iştahınızın açılmasına yardımcı olabilir.
 • Yemeklerden önce soda ve çorba içmemeyi alışkanlık edinin. Şayet küçük bir mideye sahipseniz çabuk doymanızı sağlar. Bu da diğer besinlerden yemenizi engeller
 • Şeker ve çikolatalı iştah kapatan yiyecekleri yemeden önce almamaya dikkat ediniz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Esin dedi ki:

  Aynen.biber iyidir

 2. Bahar B. dedi ki:

  bu yazıdakileri uygulayana kadar neredeyse aklıma yemek yemek bile gelmiyordu? kendimi zorluyordum tek öğün bile yetiyordu ve çok cılız ve zayıftım ancak şimdi toparladım kendimi.

 3. Ali Daban dedi ki:

  Biber yemek iştahı açıyor. Bol bol biberli seyler yiyin iştah nasıl açılır görürsünüz 🙂

BİR YORUM YAZ