İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Pek çok insan hayatının belli bir döneminde ishale yakalanmıştır. Peki ishal hakkında bildiklerimiz doğru mu? İshal olduğumuzda hangi yiyecek ve içecekleri tüketmeliyiz? Birlikte göz atalım.

İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Dışkı, olması gerekenden çok daha cıvık ve sıvı ise buna bağlı olarak düzensiz bağırsak hareketleri sonucu çok sık tuvalete çıkma isteği görülüyorsa bunun adına ishal denmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirttiği verilere göre bir gün içerisinde üç ve daha fazla sulu dışkı yapmayı ishal olarak belirtmiştir.

Besin zehirlenmesinin de sebep olduğu ishal, bir çok rahatsızlıkların sonucu veya ishal yaptığı bilenen yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi sebep olabilir. İshal boyunca sindirim sistemini zorlamayacak hafif besinler yenmeli ve bol bol sıvı tüketilmelidir. İshal süresince içerisinde yüksek oranda lif bulunduran yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunların yanı sıra, süt ürünleri, yağlı gıdalar, kafein, alkol ve baharatlı gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

İshalin belirtileri arasında olması gerekenden sulu ya da cıvık dışkılama, anide gelen dışkılama isteği ve altına kaçırma, hiç bitmeyen tuvalete çıkma isteği, mide bulantısı ve kusma, ağızda kuruluk, susuzluk, yüksek ateş, vücutta halsizlik, karın bölgesinde şiddetli ağrı gibi durumlar ishal süresince çok rahatsız eden durumlardır. İshalin bir çok sebebi olabilir fakat bunlardan en önemlisi bulunduğunuz ortamdaki faktörlerdir.

İshale İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler?

Ayva: Ayva içinde bulunan sakaroz maddesi sayesinde ishale neden olan bakterileri öldürür ve boşaltım sistemini düzenleyerek ishale iyi gelir.

Ceviz: İçinde bulunan juglon sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda bağırsak parazitlerine karşı savaşır. Günde 1 avuç ceviz yiyerek bağırsak problemlerini yenebilirsiniz.

Çilek: Çilekte bulunan fragarin maddesi sindirimi düzenleyici etkisiyle ishali iyileştirir.

Muz: Tek başına ishali geçirmese de katılığı nedeniyle yavaşlatıcı etkiye sahip olan muzun içerisinde yüksek miktarda potasyum bulunmaktadır. Vücudun kaybettiği potasyum ve minarelleri hızlı bir şekilde geri almasını sağlamaktadır.

Limon suyu: Limon suyu ishale neden olan patojenleri öldürmek için birebirdir. Gün içerisinde 4-5 kez taze sıkılmış limon suyu tüketebilirsiniz.

Pirinç: İshal sırasında lif oranı düşük bağlayıcı gıdalar kullanılması önerilmektedir. Pirincin en büyük etkisi sıvılaşan dışkıyı normale döndürmesidir. Bu nedenle pirinç ishale çok iyi gelir.

Haşlanmış patates: İçerisindeki yüksek vitamin ve minarallerle ishal yüzünden kaybedilen vücut değerlerini geriye toplamaya yardımcı olur. Haşlanmış patatesten yapılmış püreleri gün içerisinde bir kaç kez tüketmeniz ishali iyileştirir.

Türk kahvesi: İshal nedeniyle sıvılaşan dışkıyı normale döndürmek için kullanabileceğiniz güzel bir yöntemdir. 1 fincan Türk kahvesi ishale iyi gelir.

Bal: Bakteri sebebiyle oluşan ishale karşı bal tedavisini uygulayabilirsiniz. 1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Gün içerisinde 3-4 kez tüketebilirsiniz. Fakat diyabet rahatsızlığı olanlar dikkatli olmalı.

Elma püresi: Kabuklarını mutlaka soyarak hazırlayacağınız elma püresi, sindirim sisteminizi düzenler, daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve ishale neden olan bakterilere karşı mücadele eder. 3-4 elmadan yapacağınız püreyi gün boyu aralıklarla tüketmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Litt dedi ki:

  İshal zamanında çokça su ve tuz kaybı yaşanır. İshal uzun sürerse su ve tuz kaybından ölüm bile olabilir. O yüzden bol bol su tüketin ve tuz ihtiyacınızı karşılayın .

 2. Mehmet Kar dedi ki:

  kola kola diyorsunuz arkadaşlar ama sunu belirtelin şekerli kola da beter yapar sekersiz kolaları tercih etmeniz gerektini bilin.

 3. Kenan dedi ki:

  posalı bir meyve olan ayva hızla çalısarak ishale neden olan bağırsakların eski düzenine kavuşmasını sağlar.

 4. Serkan çal dedi ki:

  Aç karnına içilen bir bardak limon suyu ishali yok edecektir arkadaşlar.

 5. sezen önal dedi ki:

  MUZ kabızlık yapıcağından ishalin önüne geçebilir bol bol muz yiyin halk arasında yaygın olan kolada iyi gelir.

 6. EMRE dedi ki:

  Kuru kshveyi çig yiyiniz ve bir bardak su pesine kısa sürece ishali kesecektir arkadaşlar.

 7. Sabri dedi ki:

  Muz ve kola da ishali kesiyor arkadaşlar. Tarafımdan denenmiiştir. 🙂

 8. Selcan Aslan dedi ki:

  Kuru kahve ile ishale son arkadaşlar. Hepimizin evinde kuru kahve bulunur diye düşünüyorum. 1 kaşık kahveyi yutun 10 dk içinde etkisini gösterecekdir.

 9. Selen K. dedi ki:

  Kahve ishale iyi gelirmi yada ishali tamamiyle keser mi ?

  1. Ahmet Kurt dedi ki:

   Selen hanım kuru kahve ile ishali kesebilirsiniz. Bunun yanında leblebi, muz, kola gibi yiyecek ve içecekler ishali kesebiliyor.

BİR YORUM YAZ