Göz tansiyonu nasıl belirlenir?

Bursa’dan Taner beyin sorusu olan göz tansiyonu nasıl belirlenir sorusunu yapılan derinlemesine araştırmalar neticesinde sizlerle bu sorunun cevabını paylaşıyoruz.

Göz tansiyonu nasıl belirlenir?

Göz tansiyonu göz içinde ki basıncın normal değerlerden oldukça yüksek olması durumudur. Civanın milimetre değeriyle ölçülen göz tansiyonu için normal kabul edilen değerler 10-21 mm Hg aralığında olan değerlerdir. 21 mm Hg’den yüksek değerlere sahipseniz yüksek bir göz tansiyonuna işarettir oldukça rahatsızlık verici durumlara neden olabileceğinden önlem alınması gerekmektedir. Yüksek göz tansiyonu tek başına bir göz hastalığı değildir şayet ciddi göz hastalıklarının önüne açan ve Göz tansiyonu nasıl belirlenir3de tetikleyen büyük bir problemdir küçük görülse de.. Örneğin göz tansiyonu aşırı yüksek olan birinin kalıcı körlüğe kadar varan sonuçlara yol açabilen glokom hastalığına yakalanma riski göz tansiyonu normal olan kişilere göre 10-15 kat daha fazladır. Bu yüzden oldukça önemli olan göz tansiyonuna karşı bilinçli olmamız ve böyle bir durumda mutlaka bir önlem almamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Şimdi sizlere göz tansiyonunu nasıl belirleyebileceğimizden bahsedeceğiz oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz sizler için.

Göz Tansiyonu Nasıl Belirlenir?

Göz tansiyonu nasıl belirlenir5Göz tansiyonunu saptamanın en pratik ve en hızlı yolu göz içi basıncını ölçen tonometreyle yapılan ölçümlerdir. Ölçüme geçilmeden önce göz damlaları aracılığıyla göz uyuşturulur. Daha sonra doktor tomometre cihazını kullanarak korneanın basınca direncini ölçer. Göz tansiyonu sınır değer olarak kabul edilen 21 mm Hg’ye yakınsa ya da bu değerin üzerindeyse tansiyonun nedeninin ve göz içinde diğer bölgelerde hasar olup olmadığının saptnabilmesi için birkaç test yapılması gerekmektedir. İşte o testler;

Pakimetri Testi: Korneanın kalınlığı göz tansiyonu normal değerlerini etkilediğinden kornea da ölçümü yapılabilir. Bu ölçümde pakimetre adı verilen cihazdan faydalanılır.

Görsel Alan Testi: Görsel alan testi görüş alanının sınırlarını ölçmede kullanılan alet olanGöz tansiyonu nasıl belirlenir1 perimetre aracılığıyla yapılır. Bu testte amaç glokom nedeniyle görmede her hangi bir kayıp olup olmadığı saptanız.

Oftalmoskopi Testi: Doktor, göz muayenesinde sık kullandığı ışıklı aletlerden olan oftalmoskop aracılığıyla gözün iç uvuzları incelenir ve optik sinirde herhangi bir hasar ve de tahribat olup olmadığı incelenir.Bu işlem sırasında daha net bir görüntü elde edebilmek için gözbebeğinin büyümesini sağlayan göz damlaları kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ