Gırtlak kanseri neden olur?

Trabzon’dan Hakan beyin sorusu olan gırtlak kanseri oluşumunun nedenlerinin neler olduğunu merak eden hastamızın bu sorusunu derinlemesine araştırmalar sonucunda cevaplandırıyoruz.

Gırtlak kanseri neden olur?

Gırtlak bölgemiz üst, orta ve de alt kısımlar olmak üzere üç ana bölgeye ayrılmaktadır. Kapanıp açılması ile konuşma işlemini, nefes almamızı ve de yutkunmamızı sağlamaktadır. Ses tellerimiz ise gırtlağımızın orta bölgesinde yuvalanmaktadır. Alt kısılmada ise soluk borucu yardımı ile bağlantı sağlanmaktadır. Gırtlak kanseri ülkemizde sıkça görülen kanser gırtlak kanseri 2türlerindendir oldukça yaygın şekillerde görülmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan bir takım kimyasal maddeler gırtlak hücrelerinin yapılarında değişmeler yaparak tümöre neden olmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra da 5-10 sonrasında bile gırtlak kanserine yakalanma riski oldukça fazladır. Şimdi sizleri daha fazla bekletmeden gırtlak kanserinin neden oluştuğundan sizlere bahsedeceğiz.

gırtlak kanseri

Gırtlak kanseri nedenleri

Diğer tür kanser çeşitleri gibi gırtlak kanseri de eskiyen gırtlak hücrelerinin yer değiştirmesi esnasında eski hücrelerin ölmemesi ve birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Vücudun artık ihtiyacı olmayan bu hücreler birikmesi sonucunda zaman içerisinde tümörlere neden olmaktadır. Bu tümörler iyi huylu veya kötü huylu tümörler olabilmektedir. Şayet kanserli tümörler tedaviden sonra meydana gelmektedirler. Çevrelerinde bulunan dokuları ve organları istila etme eğilimindedirler ve vücudumuzun diğer bölgelerine de yayılma gösterebilmektedirler. Gırtlak kanseri oluşumunun belli başlı nedenleri şunlardır;

-Sigara tüketimi

-Kirli hava

-Kalıtsal etmenlergırtlak kanseri 1

-Yaşlanma

-Metabozik bozulmalar

-Yanlış beslenme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ