Frengi hastalığı neden olur ve tedavisi

İstanbul’dan Faruk beyin karşı karşıya kalmış olduğu frengi hastalığı hakkında bizlere yöneltmiş olduğu soruları başlık halinde topladık ve sizler için cevaplandırıyoruz.

Frengi hastalığı neden olur ve tedavisi

Frengi hastalığı neden olur?

Frengi hastalığı bir tür bakteri oluşumunun yol açtığı, cinsel münasebet sonucunda yayılma gösteren bir enfeksiyondur. Yapılan araştırmalarda her 100 bin kişiden ortalama olarak 3,5 kişide rastlanan, özellikle de Afrika kökenli Amerikalılarda, beyazlara göre 20 kat daha fazla görülebilen bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunun birçok yerinde etkili olabilmektedir. Özellikle son yıllarda frengi hastalığı çok yaygın bir biçimde görülebilmektedir. Bunun tek nedeni ise cinsel ilişkide bugün gelinen noktadır. İlişkide serbestliğin artması frengi hastalığının da yaygınlaşmasına etki etmiştir. Her yıl yaklaşık olarak 20 milyon insan bu hastalıkla karı karşıya kalmaktadır. Bu hastalığın ana bulaşma şekli cinsel münasebettir. Hasta insanlardan Frengi hastalığı 1sağlıklı insanlara geçebilir. Genital bölgeye müdahale sonucunda vücutta bulunan bir yaradan mikroplar yayılma gösterir. Oral ve anal seks bu hastalığın bulaşmasında baş etmen olmaktadır. Ayrıca öpüşme ile de bu hastalığın bulaştığına rastlanmıştır.

Frengi hastalığı 3Diğer nedeneri nelerdir:

 • Anal ilişki
 • Oral ilişki
 • Korunmasız girilen ilişkiler
 • Çok eşlilik
 • Genital temizliğin düzgün yapılaması

 Frengi hastalığı nasıl tedavi edilir?Frengi hastalığı 2

Frengi hastalığında da bütün hastalıklar da oluğu gibi önemli olan erken tanı konulması olacaktır. Eğer frengi ileri safhaya ulaşmışsa, bakterinin etkisi altında olan organların hasarını eski düzenine döndürmek imkânsız hal alacaktır. İlk olarak cinsel münasebetle bulaşan bir hastalıktan şüpheleniyorsanız biran önce uzman bir hekime başvurunuz. Doktorunuzun size vereceği penisilin, doksisiklin, tetrasiklin türü antibiyotiklerle frenginin tedavisine devam edilir. Bu ilaçların dozajı, uygulama şekilleri, kullanma süreleri doktorlar tarafından belirlenmektedir. İlaç tedavisi süresince hastanın kontrol altında Frengi hastalığı 4tutulması ve testlere devam edilmesi gerekmektedir. Bakterinin oluşumlarının miktarı, azalıp azalmadığı yapılan tetkikler sonucunda takip edilmektedir. Tedaviye başladıktan 2 gün sonra bulaşıcılık ortadan gider. Hastalığın etkisi altında olan organlara göre tedavi süresi 1 ile 2 yıl arası değişmeler gösterebilmektedir. Tedavisi son bulan kişiler 10 gün daha ilişkide bulunmaması gerekir. Tedavi devam eden kişinin eşinin de muayene ve gerekirse tedavi edilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. noyan taş dedi ki:

  Kesinlikle bu evrede doktorunuzun size önerdiği her şeyi adım adım uygulamalsınız.

 2. Serdar dedi ki:

  Bu tür hastalar genelde cinsel yönden bilgisizlikten bu hastalıklara yakalnmaktadır bir çoğu halkı böyle bilinçlendirmek gerekir.

 3. Davut çapar dedi ki:

  Bende olmuşdu yurt dışı uyruklu bir kadınla ilişkiye girmiştim çok korkmuştum şükür atlattım bu işlerden uzak durun

 4. kerem kan dedi ki:

  Eşinize sadık olun yanlış yollara sapmadınız sürece böyle bir problemle karşılaşmazssınız

 5. efe dedi ki:

  Valla arkadaşlar tek eşli olun ALLah muhafaza bu tür hastalıklara yakalanma riskiniz çok fazla

BİR YORUM YAZ