Evde diş ağrısı nasıl geçer?

Katlanılmaz ağrılara neden olan diş ağrılarınızı evde nasıl geçirebilirsiniz. İşte herkesin merak ettiği bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Evde diş ağrısı nasıl geçer?

Diş ağrıları hayatımızın belli dönemlerinde hepimizin de karşı karşıya kaldığı oldukça katlanılmaz ağrılara neden olan bir problemdir. Bir diş ağrısı gününüzün zindan olmasına neden olabilir. Diş ağrısı konusunda şimdi sizlere evinizin ortamında kolay ve pratik yollarla nasıl diş ağrınızı geçirebileceğinizden bahsedeceğiz. Öncelikle ağrıyan diş hattının üzerinde veya çevresinde arasında bulunan birikmiş gıda birikintilerini diş ipi ve de diş fırçası yardımı ile temizlenmeli burada kesinlikle kürdan ve iğne gibi cisimler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu işlemle beraber dişlerinizi güzelce yemek birikintilerinden arındırdıktan sonra yarım bardak suya bir çay kaşığı tuz ilave ederek ağzınızı güzelce çalkalayınız . Burada dikkat etmeniz gereken bir önemli noktada halk arasında da yaygın uygulanan ağrıyan dişin üzerine Aspirin veya başka bir ağrı kesicinin koyulması bu disagr7.jpguygulamadan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Çünkü kimyasallar içerisinde ki yapı bileşenleri nedeni ile diş etlerinize ve çevre yumuşak dokusuna zarar vererek tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu da diş ağrınızın yanında bir de diş eti ağrısı çekmenize ağrınızın iki kat artmasına neden olacaktır. Akabinde eğer dişiniz iltihap nedeni ile şişmiş ise o bölgeye soğuk buz kompres yapılmalıdır. Eğer ağrınız yinede katlanılmazsa sadece bir adet ağrı kesici direk alabilirsiniz.  Eğer dişlerinizde oyuk varsa karanfil çiğneyerek o bölgenin uyuşmasına ve temizlenmesine yardımcı olarak ağrınızı hafifletebilirsiniz. Son olarak bunlar kesin bir çözüm değildir kesin sonuçlar için bir diş doktoruna en kısa sürede uğrayarak daha farklı diş sorunları ile karşı karşıya kalınmadan bir an önce diş ağrınsın nedeni saptanarak ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Evde diş ağrısına pratik öneriler

disagr4.jpgDiş fırçalamak:

Bu işlem sayesinde diş ve diş etinde birikerek ağrıya neden olan besinlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Fırçalama esnasından sonra ağzınızı soğuk su yerine ılık bir suyla temizleyiniz.

Karanfil ve maydanoz:disagr5.jpg

Diş ağrısını önlemede anti bakteriyel özelliği sayesinde dişte biriken ve diş ağrına neden olan bakteri oluşumlarının temizlenmesine bunun akabinde de dişinizin uyuşarak ağrısının durmasına büyük destek sağlarlar.

disagr3.jpgBuz uygulaması:

Dişiniz maruz kalınan bakteriler sayesinde apse yapmış ve şişmişse ağrı yapacaktır. Bununla birlikte dışarıdan dişinize bir buz torbası ile yaklaşık bir on dakika masaj uygulayın ağrınızı hafifletecektir.

Şirkedisagr6.jpg

Çok etkili bir dezenfektan olan sirke diş ağrısıyla birlikte oluşan yüksek ateşin önlenmesin de birebir. Bir adet pamuk yardımı ile diş etlerinize ılık su ile sirkeyi sürerek uygulayınız. Bir sürede olsa sizi rahatlatacaktır.

zer.jpgZerdeçal:

Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.                                                                                       

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ