Ev tozu alerjisine ne iyi gelir?

Süre gelen burun akıntıları, burun tıkanmaları, burun kaşıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle görülen ev tozları alerjisi günümüzde çok yaygın görülmektedir. Şimdi sizlere ev tozu alerjilerinden korunmak için neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz.

Ev tozu alerjisine ne iyi gelir?

Ev tozları yani mite’lar çocukluk döneminde en sık astım yapan hava yolu alerjilerinin başında gelmektedir. 0-15 yaş dönemlerinde meydana gelen astımın %80 gibi büyük bir oranını ev tozları alerjenleri oluşturmaktadır. Kış aylarında ortaya çıkan burun tıkanıklıkları, burun tıkanıklığı, burEv tozları yani mite 2un akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma ile birlikte sürekli devam eden öksürük ve akabinde nefes darlığına ev tozları davetiye çıkarmaktadır. Aslında tehlike evimizin her yerinde kol gezmektedir, hemen hemen herkesin evinde tozlar bulunmaktadır. Ev tozları kirli alanlarda ki tozlardan farklılardır. Çünkü aslında toz değil, canlı böcek, yatak böceği bir diğer adıyla ev içi parazitleridir. Yeryüzünde milyonlarda bu parazitlerden bulunmaktadır. İnsanların ve hayvanların vücudundan dökülen kıl, saç ve kepek atıkları ile beslenmektedirler. Özellikle evin için de en çok yatak ve yatak odalarında bulunur. Dolayısıyla mite alerjilerinde yatak odası ve yatakla ilgili alınacak tedbirler mite alerjisini kontrolde çok önemli rol oynuyor. Şimdi sizlere ev alerjenlerine karşı alınabilecek önlemlerden bahsedelim.

Ev tozu alerjenlerinden korunmak için neler yapmalıyız?

  • Sev tozları mite 3abahları evinizin pencerelerini açın ve güneş görsün,
  • Evinizi havalandırın rutubet görmesin,
  • Yatak ve yorganlarda tüy olmasıdır,
  • Yatak odası sadece uyumak için kullanılır,
  • Yatak odası sade ve eşyasız olmalı,
  • Yatak odası günlük temizlenmeli havalandırılmalı,
  • Yatak örtülerinizi mutlaka 60 derecede yıkayın,

En etkili tedavi yöntemi aşı!ev elerjeni

Alınan önlemler ev tozundan korunmak ve ev tozu alerjisi geliştirmemek için gereklidir. Eğer bir çocukta akar alerjileri nedeniyle alerjik astım ve alerjik rinit geliştiyse bu önlemlere ek olarak akarlar için aşı tedavisi çok önemlidir. Aşı tedavileri vücutta savunma sistemlerini etkisi altına alarak ev tozlarına karşı vücudun bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Böylelikle vücut tozlara karşı olumsuz bir tepki göstermez ve birçok hasta ilaçsız olarak ömür boyu süren koruma sağlar.

Ev tozu alerjisine karşı alınabilecek önlemler video !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ