Epilepsi nedenleri nelerdir?

Denizli’den Derya hanımın sorusu üzerine epilepsi hastalığının nedenleri ve epilepsiyi tetikleyen tüm faktörleri sizlerle yapılan araştırmalar sonucunda bir araya getiriyoruz.

Epilepsi nedenleri nelerdir?

Epilepsi bir diğer adıyla sara, beyinde bulunan sinir hücrelerinin normal günlük işleyişini bozarak kişinin sıra gelen sara nöbetleri yaşamasına neden olan oldukça yaygın olan merkezi sinir sistemleri hastalığıdır. Epilepsi nöbetlerinin farklı birkaç türü bulunmaktadır ve bu nöbetler 5-6 saniye süren boş bakışlardan, kas sıkışmaları ve hastanın bilincinin tamamen kaybolduğu nöbetlere kadar geniş bir yelpazede görülebilen etkileri mevcuttur. Nöbetler hafif veya orta dereceli olsa bile sara tedavi gerektiren önlem alınması gereken bir hastalıktır çünkü bu nöbetlerin sizleri nerede ne zaman zaman yakalayacağı belli olmadığı için sizlere hayati tehlikeler yaşatabilir. Yapılan araştırmalar da 30’dan fazla farklı epilepsi Epileksi nedenleri nelerdirnöbeti türü ve 100’den fazla belirtilerinin olduğu saptanmıştır. Yazımızın geri kalan kısmında epilepsinin nedenlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Epilepsi Nedenleri

Epilepsi hastalarının %50lik bir kısmında beyinde bulunan sinir hücreleri arasında ki kordine bozukluğundan ötürü olduğunu bilmekteyiz. Geri kalan %50 aşağıdaki sizlerle paylaşacağımız nedenlerden dolayı epilepsi nöbetleri yaşamaktadır.

Genetik Özellikler: Epilepsi nedenleri üzerinde yapılan klinik araştırmalar da yaklaşık 500 genin bu hastalıkla doğru orantılı olduğu bilinmektedir. Bazı genetik faktörlerin hastanın çevre koşullarına daha duyarlı olmasına yol açtığı ve bunun epilepsi nöbetini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Epileksi nedenleri nelerdir4Kafa Travması: Kaza veya diğer nedenlerden dolayı baş bölgesine alınan ağır darbeler epilepsiye neden olabilmektedir.

Beyin Koşulları: Felç, beyin tümörü gibi beyni doğrudan şekillerde etkisi altına alan büyük beyin sorunları epilepsiye neden olabilir. İnme 35 yaş üzeri yetişkinlerde ortaya çıkan epilepsinin başlıca nedenidir.

Bulaşıcı Hastalıklar: Menenjit, HIV gibi bulaşıcı hastalıklar epilepsinin yaygın görülebilen nedenleri arasındadır.

Doğum Öncesi Hastalıklar: Anne bulunan bebeğin beyni anneden yeteri kadar beslenememe, annenin enfeksiyonel bir hastalık geçirmesi veya oksijen eksikliğine bağlı olarak hasar görürse epilepsi görülebilir.

Gelişimsel Bozukluklar: Epilepsi bazen otizm ve nörofibromatözis gibi gelişimsel bozukluğu gösteren bireyler de de sıkça görülebilmektedir.

Epilepsiyi Tetikleyen faktörler

Epilepsi olan birçok kişi de belirli koşullar altında nöbetler yaşayabilir.

Bu tetikleyicilerden bazıları şunlardır;

  • Uyku da eksikEpileksi nedenleri nelerdir1
  • Aşırı stres
  • Yetersiz ve dengesiz beslenme
  • Kan şekerinin devamlı düşmesi
  • Bazı ilaçlar
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
  • Uyuşturucu madde kullanımı
  • Ateşli hastalık geçirme
  • Flaş veya yanıp sönen ışıklar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ