Enginarın faydaları nelerdir?

Konu sağlık ve düzenli beslenme olunca sofralarınızın olmazsa olmazlarından bir tanesidir enginar. Aşırı kilolardan tut birçok hastalığın tedavisinde kullanılan enginarın faydaları saymakla bitmiyor.

Enginarın faydaları nelerdir?

Latince ismi Cynara Scolymus diye de bilinen enginar her derde deva olduğu bilinmektedir. Boyları 2-3 metre yüksekliğe ulaşan, morumsu çiçekleri bulunan enginarın çiçek kısmı yemeklerde, yaprakları, yaprak kısmı ise ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir. Çiçekleri yemek ve salata şeklinde sebze olarak kullanılabilir. Bileşenlerinde glikozitler, bolca tanen ve cynarin vitaminleri barındırmaktadır. Karaciğer oluşumlarına karşı zarar teşkil eden safra akımını yükseltmektedir. Aynı zamana karaciğere giden kan akımını yükselterek, karaciğer hastalıklarının da önüne geçmektedir. Enginar Safra kesesi ve akciğerlerin çalışmasını sağlayarak mide ağrılarını, ani bulantıları ve kötü gazları yok eder. Bir başka faydası ise kanda ki yağ seviyelerini aşa çekerek düzenler.

Fazla kilolarEnginarın faydaları 1

Yapılmış klinik çalışmalar ışığında yağ yakıcı özelliği olduğu bilinen enginar uzun süreli kullanımlarda çok etkili ve besleyicidir. Hem beslenerek kendinizi tok hissetmenizi sağlar hem de istenmeyen yağlarınızı yakarak yok eder.

Ödem söktürücüdür

Vücut da bulunan oldukça zararlı toksinleri yok ederek, kan dolaşımını düzenleyerek korur, bu sayede de ödem oluşumunu önleyerek oluşan ödemleri de yok edecektir.

engınarın faydaları 2Kronik Karaciğer hastalıkları

Karaciğere oldukça faydası bulunan enginar karaciğerlerinizi koruyarak, kronik karaciğer hastalıklarının da önüne geçecektir. 3 günde bir yemeklerinizde kullandığınız takdirde birçok daha faydasını göreceksiniz.

Romatizma ve kireçlenme

Bol miktarlarda D vitamini içermiş olmasından dolayı kemik ve iskelet sistemlerinizi güçlendirerek romatizmalı ağrıların önüne geçerek kireçlenmeye son verir.

Kalp ve damar hastalıkları

Enginar vücuttaki kötü kolesterolü yok etmede oldukça etkilidir. Bir diğer yanda da iyi huylu kolesterol değerinizi de arttıracaktır. Böylelikle tıkanan damarları açmada ve kalp ve damar hastalıklarının oluşumuna neden olan tüm zararlı faktörlerden sizleri korur.

engınarın faydaları 3Enginarın diğer faydaları:

 • Aşırı ve zehirli ishali yok etmede bire birdir.
 • Sara hastalığı bulunanların kullanmasında yarar vardır.
 • Kadınlarda rahim içi ve meme kanseri oluşumlarını azaltır.
 • Günün yorgunluğunu ortadan kaldırır.
 • Kötü ve rahatsız edici ter kokularının nedenlerini ortadan kaldırır.

Enginarın zararı

Tamamen doğal bir sebze olan enginarın her hangi bir zararı bulunmamaktadır. Oldukça faydası olan bu sebzeye sağlıklı beslenme adına yemeklerinizde sıklıkla yer vermenizi öneriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Ercan c dedi ki:

  Hem besleyici muhteşem tadı ile mutlaka sofranızdan eksik etmeyin özellikle ege yöresindeki insanlar bunu çok tüketmelerinden bir çok hastalığın önüne de geçmektedirler.

 2. Efe dedi ki:

  Protein ve d vitamini bakımından zengin olan enginar kemik ve kas yapınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır

 3. Celile dedi ki:

  Kalp ve damar hastaları için oldukça besleyici ve bir o kadar faydalı olan enginarı hayatlarından hiç eksik etmesinler

 4. Mehmet dedi ki:

  HayrullaH Bey onu size kim demişse yanlış demiş basurla hiç bir alakası yokdur yanlış bilgi

 5. Kerem dedi ki:

  Enginarı bol bol tüketiniz tam bir sağlık deposu pehriz yapan ve kilo vermek içim diyet yapanlar için çok faydalı bir sebzedir

 6. Hayrullah Ç. dedi ki:

  enginar suyuna oturmak basuru azaltır net bilgisi olan var mı?

 7. ayşe nur dedi ki:

  arkadaşlar enginarın kanseri engellediği doğrumudur?

 8. Ahmet Çilingir dedi ki:

  Hakikaten enginar ödem söktürücüymüş ya.. peki nasıl yenir diye sorduğunuzu duydum 🙂 elma gibi soyun ve çiğ olarak tüketin arkadaşlar o gün daha hiç meyve yemesenizde olur.

BİR YORUM YAZ