El ve Ayak tırnak kesimi nasıl olmalıdır?

Doğru kesilmeyen tırnaklar ciddi hastalılara bunun başında tırnak batmasına neden oluyor. Şimdi sizlere doğru tırnak nasıl kesilir adım adım anlatıyoruz.

El ve Ayak tırnak kesimi nasıl olmalıdır?

Tırnaklar bakımı vücudumuzun genel sağlığı açısından bir hayli önemlidir ve çoğumuz yiyecekleri ağzına elleri yardımıyla aldığı için bakımlı ve sağlıklı olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar gösterdi ki temiz ve bakımlı ellere sahip olan kişilerin daha sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştır. Tırnaklar bizim için bu kadar önemli haldeyken elbette ki tırnak kesimi de bir o kadar önemli olmalıdır. Tırnaklarımız üzerinde en çok hata yapmış olduğumuz organlarımızdan bir tanesidir. Tırnaklarımızın canlı bir dokunun devamı olduğunu unutarak o hak ettikleri değeri göstermeyiz çoğu kez.  Ayak parmakları ve ayak tırnakları bu konuda daha şanssızlardır. Dar giyilen ayakkabılar tırnağın düzgün büyümesine engel olur. Tırnak kesmek aslına bakılırsa dışarıdan bakıldığı gibi sıradan bir iş değildir. Bu yüzdendir ki tırnaklarımızı dikkatlice gereken özenle kesmeliyiz.

Tırnağın yanlış kesilmesi;

 • Yanlış uzamasına,3.jpg
 • Ete batmasına,
 • Bulunduğu yerde ağrıya,
 • Apse yapmasına neden olurlar.

Adım adım doğru tırnak kesimi

1.Adım: Tırnaklarınızı hazırlayın;

Kesmeden önce birkaç dakika ılık suda tırnaklarınızı bekletiniz, bu sayede tırnaklarınız yumuşayarak daha kolay kesilecektir. Bu aynı zamanda tırnak uçlarındaki kırılmaları da engelleyecektir. Bu adım özellikle ayak parmaklarında ki tırnakların kesimi için daha çok önemlidir çünkü çok sert olabilirler.

 2.jpg2.Adım: Tırnaklarınızı kesin,

Tırnaklarınızı keserken hiç beyazı gözükmeyecek ve parmağınızın boyunu geçmeyecek şekilde yavaşça düz kesin. Ve keserken tırnaklarınızı oval kesiniz el tırnaklarınızı, ayak tırnaklarınızı keserken de düz kesiniz.

 3.Adım Tırnaklarınızın kurumasını bekleyin;

Tırnaklarınızı kuru ve sert olana kadar biraz daha bekleyin. Islak tırnakları törpülemek kuruduklarında pürüzlü tırnak uçları yapabilir ve tırnaklarınızın kırılıp ayrışmasına da sebep olabilir.

 Tırnak keserken nelere dikkat etmek gerekir?

 Öncelikle tırnak kesilen kişinin yaşı çok önemlidir. Eğer tırnak kesilecek olan siz değil de bebeğiniz ise daha çok ayrıntıya dikkat etmeniz daha çok özen göstermeniz gerekir. Eğer yetişkin bir bireyse herkes gibi tırnak için kullanılan aletleri kullanabilirsiniz. Ama bunların sağlıklı olduğuna dikkat edin. Paslı, kör, tırnağınızın yaralanmasına neden olacak keskilerden uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. uĞUR dedi ki:

  EL AYAK BAKIMINIZI İHMAL ETMEYİNİZ ÇEŞİTLİ SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR ASLINA BAKILIRSA ÖNEMSİZ GÖRÜLSE DE ÖNEMLİ

 2. Buse Naz dedi ki:

  Ayak tırnaklarını kesinlikle arkadaşlar düz kesin ve kenarlarını sıfır almayınız arkdaşlar

 3. Ozan ak dedi ki:

  Efe kardeşin başına gelen benimde başıma geldi çok ağrılı sancılı bir tırnak batması oldu çok çektim.

 4. Kenan P. dedi ki:

  Çok saolun ya bu çok işime yaradı sayenizde doğru tırnak kesmeyi öğrendim valla

 5. EFE dedi ki:

  Ben hep ayak tırnaklarımı yanlış kesiyordum bu yüzden tırnak batması oldum kımsenın basına vermesin Allah valla

BİR YORUM YAZ