Düşük şüpheniz varsa ne yapmalısınız?

İzmir’den Yeliz hanımın sorusu olan düşük şüphesinde neler yapılması gerektiğimi merak eden hastamızın bu sorusunu derinlemesine araştırmalar sonrasında cevaplandırıyoruz.

Düşük şüpheniz varsa ne yapmalısınız?

Düşük belirtileri, hamileliğin başlangıcı ve ilk 20 haftası arasındaki karşı karşıya kalınan oldukça yaygın olan bir hamilelik problemidir. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda hamileliklerin yaklaşık %20′i düşükle sonuçlanmaktadır ve bunların yaklaşık %75i 15. haftadan önce meydana gelmektedir. Hafif veya ağır kanamalar, “lekelenme” olarak adlandırılan vajinadan akıntı gelmesi, şiddetli kramplar ve karın bölgesinde yaşanan ağrılar düşük belirtileri arasında en yayın şekillerde kullanılmaktadır. Hamileliğin normal akışı Düşük şüpheniz varsa ne yapmalısınız3dışında rahatsızlıklar, şikâyetler görüyorsanız hiç zaman kaybetmeden doktorunuza görünmenizi öneriyoruz. Yoksa her şey için geç kalmış olabilirsiniz, bu da dramatik bir son olur Allah kimseyi bu duruma düşürmesin.

Düşük şüpheniz varsa ne yapmalısınız1Düşük Şüpheniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Düşük şüpheniz varsa yapılacak en doğru adım uzman bir doktora başvurmak olacaktır. Hekiminiz kanama ve akıntılar hakkımda ayrıntılı bilgi aldıktan sonra size bir takım fiziksel muayene yapacaktır ve sonrasında gebelik hormonu ölçümü isteyecektir sizlerden. Hormon ölçüm testi, seviyelerin olması gerektiği gibi yükselip yükselmediğinin belirlenmesi için 3-4 gün sonrasında yeniden alınarak yapılması gerekmektedir. Doktorunuz dış gebelik Düşük şüpheniz varsa ne yapmalısınız4olasılığını elemek için son aşamada sizlerden ultrason isteyebilir. Ultrasonda bir şey çıkmazsa şayet dış gebelik şüphesiniz hala devam ediyo ise müşade için 6 hafta sonra tekrardan sizlerden ultrason isteyebilir. Son olarak sonografi ile embriyo görülüp, normal kalp atışı tespit edilerek düşük olasılığı kesin olarak elenmektedir. Bazı durumlarda gebelik normalinden daha ağır ilerleyebilir ve sonografi sırasında kalp atışı olması gerekenden daha zayıf duyulabilir. Bu durumda doktorunuz ultrasonu ve kan testini 3 hafta sonra tekrar isteyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ