Düşük Nasıl Yapılır ve Düşük Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Nasıl düşük yapılır sorusu, İstenmeyen gebelikler sonucunda merak edilen ve en çok araştırılan bir konu. Sizler için araştırdığımız bu konunun detaylarını makalemizde bulabilirsiniz.

Düşük Nasıl Yapılır ve Düşük Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Çocuk yapmayı düşünmüyor ve beklenmedik bir gebelikle karşı karşıya mısınız? Bu nokta da istek dışı gebeliğe maruz kalan çiftlerin merak ettikleri soruların başında düşük nasıl yapılır, düşük yapma yöntemleri nelerdir gibi sorular gelmektedir.

En doğrusu ilk olarak beklenmedik gebelikler de mutlaka uzman bir doktora başvurmak olacaktır. Hamileliğinizin haftasına göre doktorun size uygulayacağı yöntem ile hamileliğinizi sonlandırabilirsiniz. Ülkemizde 10 haftaya kadar istenmeyen gebeliklerde kürtaj yapılarak hamilelik sonlandırılabilmektedir.

Hamilelikte 10 haftadan sonra hamileliği sonlandırmak anne adayı için çok riskli ve tehlikeli olduğu bilinmeli aynı zamanda ülkemizde 10 haftadan sonra kürtaj ve çocuk aldırma yöntemleri kesinlikle yasak olduğu unutulmamalıdır. 10 haftayı aşan bir hamilelik durumunda mazeretiniz ne olursa olsun, hatta tecavüz sonrası hamile kalınmış olsa bile suçtur.

Bunların dışında kesinlikle ilaç ile düşürme gibi bir yöntem bulunmamaktadır. Çocuk düşürme ve gebelik sonlandırma yöntemlerinden en sağlıklı ve en yaygın olanı kürtaj işlemidir. Kürtaj rahime dışarıdan müdahale de bulunarak gebeliğin sonlandırılması dır. Aynı zamanda kürtaj doğru ve uzman bir kişi tarafından yapıldığı zaman tekrardan gebeliğe engel olmayacaktır.

Sağlığınızı hiçe sayarak, kolaya kaçıp kulaktan dolma bilgiler ile ilaç kullanmaya çalışmak büyük riskler oluşturmaktadır. Kesinlikle karar vermeden önce çok iyi düşünmeli ve kadının sağlığını ve yaşamsal boyutunu riske alan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Eşten dosttan kulaktan dolma ilaçları, kürleri vb gibi şeyleri asla denemeyiniz.

İlaç ve Haplarla Bebek Düşürme Var Mı?

Kürtaj gebeliğin 10. haftasına kadar uygulanabilecek, dünya sağlık örgütünün de onaylamış olduğu gebeliği sonlandırma yöntemidir. Bunun dışında ilaç veya haplarla çocuk düşürme gibi bir yöntem yoktur. Piyasada elinde düşük hapı olduğunu ve size satabileceğini söyleyen kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz.

Düşükten Sonra Hamile Kalınır Mı?

Bebek düşürdükten sonra hamile kalınır mı sorusu yapılan düşük, gebelik sonlandırma işlemlerinden sonra merak edilen soruların başında yer almaktadır. Bu tür işlemlerin anne adayının yumurtalıklarına her hangi bir zararı olmayacağından tekrardan hamile kalınmaktadır.

Anne adayı gebelik sonlandırma, düşük işleminden hemen ardından kendini toparladıktan sonra tekrardan hamile kalabilir. Kafanız ve gönlünüz bu konuda rahat olsun tekrar hamile kalmaya engel değildir. Eğer bu sürecin her hangi bir aşamasıyla ilgili sorununuz olursa, uzman bir doktora başvurunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Aysel dedi ki:

  Bekarım 21 yaşındayım. Hamile kalma olasılığım var kürtaj olmak istesem böyle bir durum olduğunda gizlilik var mı devlet hastanesinde falan oluyor mu bilgi almak istiyorum.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Aysel Hanım, devlet hastanesinde kürtaj olabilme şartları oldukça zorludur ve ailenizin bu durumdan haberi olmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

 2. Zerrin dedi ki:

  Merhaba, 14.07.2017 tarihinde evde düşük yaptım. 10 gün kanamam oldu. 13.08.2017 tarihinde idrar testi yaptım pozitif çıktı gebeliğin devam etme ihtimali olabilir mi?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Zerrin Hanım, düşük yaptıktan sonra kandaki HCG miktarı hemen yok olmayacağından bir sonraki idrar testinin pozitif çıkma durumu olabilir. Kesin sonuç için ultrason kontrolü yaptırabilir ve uzman gözetiminden geçebilirsiniz.

 3. Ayse dedi ki:

  Hocam hamile olabilir ailem bilmiyor bilirlerse çok zor durumda kalırım. Onların haberi olmadan evde nasıl düşük yapabilirim? Bu çocuğu nasıl düşürebilirim yardımcı olun lütfen…

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ayşe Hanım, kürtaj için 10. haftaya kadar yasal hakkınız bulunuyor, uzman bir doktor ile görüşebilirsiniz.

 4. Ceylan Örs dedi ki:

  Merhabalar hocam düşük yapmayı düşünüyorum düşük iğnesi veya düşük hapı diye bir şey var mı varsa önerirmisiniz?
  Cevapla

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Ceylan Hanım, düşük iğnesi ya da düşük hapı gibi yöntemler bulunmamaktadır. Düşük için doktorunuzla görüşmelisiniz.

 5. Emine dedi ki:

  Merhaba 12 haftalik gebeyim ve kurtaj olabilir miyim mutluka olmak zorundayim

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Emine Hanım, ülkemizde bulunan yasalar gereği kürtaj olabilme süresi gebelikten itibaren 10. hafta olarak belirlenmiştir. Sizin kürtaj olma ihtimaliniz bulunmamaktadır.

 6. Esin dedi ki:

  Hocam ben kürtaj olmak istiyorum ama eşimin imzası olmadan olmuyor ben versem olmazmı eşim bilsin istemiyorum

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Esin Hanım, 21 yaşında ve evli değilseniz gebeliğinizin 10. haftasına kadar kürtaj olma hakkınız bulunmaktadır.

 7. Aylin dedi ki:

  Evde düşük yapmak istiyorum ne yapabilirim?

 8. Leyla dedi ki:

  Merhabalar hocam bir buçuk aylık hamile olan biri için kürtajdan başka daha doğal bir yöntem var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Leyla Hanım düşük için farklı bir yöntem bulunmamaktadır. Şuanda sınırdasınız, 10 haftayı geçen gebeliklerde ise kürtaj yapmak yasal değildir. Bilginize sunarım.

 9. Esra dedi ki:

  Hocam ben düşük yaptırdım beklenmedik bir hamilelikti bebek düşürdükten sonra tekrar hamile kalabilirmiyim?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Esra Hanım, endişelenmeniz gereken bir durum görünmemektedir. Gerekli kontrol sonucunda rahim ve yumurtalıklarınızda her hangi bir hasar bulunmadığı sürece yeniden gebe kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

BİR YORUM YAZ