Düşük Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Düşük yapma ihtimali 40 yaş ve üzeri kadınlarda daha fazla olmasına rağmen genç bayanlarda da düşük yapma riskinin bulunduğunu biliyor muydunuz? Düşük ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şey hastaniye.com’da.

Düşük Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Düşük, gebeliğin ilk dönemi ile 5.ay arası zamanda görülmektedir. Dünyada genel olarak gebe kadınların %16′ sı düşük yapmaktadır ve bu düşüklerin bir çoğu gebeliğin ilk 3 ay içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Az ve çok şiddetli kanamalar, vajinadan leke şeklinde akıntıların gelmesi, kasık bölgesi krampları ve göbek bölgesindeki şiddetli ağrı gibi durumlar düşük kanamalarının şekli ve belirtileri arasında yer almaktadır.

Gebeliğin ilk haftalarında normal dışı bir takım problemler görülüyorsa en acil şekilde bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Düşük Neden Olur ?

En başta; ilerleyen yaşlarla birlikte kadınlarda düşük yapma riskinin üst seviyelere çıktığını bilmemiz gerekmektedir.

18-30 yaş arası bir bayanın düşük ihtimali %11-%14 civarında kalırken 40-45 yaş arasındaki bayanlarda düşük gerçekleşme riski %24’lere kadar çıkabilmektedir.

İlk 12 hafta içinde ortaya çıkan düşük problemlerinin bir çoğu fetüs içerisinde bulunan kromozomların bir takım problemlere sahip olmasından dolayı meydana geldiği düşünülmektedir. Genel olarak bu durumun sebebi sperm ve yumurtanın yanlış kromozom sayısında bulunmasından kaynaklanır. Yanlış kromozom sayısına sahip olan bir yumurta gelişim sürecini tamamlayamaz.

Çeşitli enfeksiyonlar, yüksek miktarda gaz ya da radyasyonlu ortamda bulunmak, rahim hastalıkları, hormonal düzensizlik, alkol ve sigara kullanmak, böbrek rahatsızlıkları, zayıf metabolizma, şeker hastalığı, yeteri kadar beslenememe gibi problemler düşüğe neden olur.

Bu durumlar düşük riskini yüksek orana çıkarmaktadır fakat düşüğün ana gerçekleşme sebebi henüz tam net olarak bulunamamıştır.

Düşük Riskini Artıran Durumlar Nelerdir?

Önceden düşük yapmış bulunmak: Verilere bakıldığı zaman daha önceden 1 ya da 2 kere düşük yapmış kadınların yeniden düşük yapma ihtimalleri çok yüksektir.

Genetik problemler: Aile öykünüzün içerisinde daha önce düşük gerçekleştiren insanlar varsa, sizin gebelik döneminizde de düşük görülebilmesi muhtemeldir.

İlaçlar: Yan etkisi ağır olan ilaçların düşükle ilgi ve alakalarının olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle hamilelik döneminde kullanılacak ilaçların mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Obez olmak: Fazla kilolu bayanların düşük yapma riskleri normal kilolu bayanlara göre çok daha fazladır.

Rahim hastalıkları: Rahimin giriş kısmının fazla genişlemesi, rahim içerisindeki bir takım problemler rahimden kaynaklı düşüğün riskini artırmaktadır.

Babanın yaşı: Baba ile düşük arasındaki köprünün bağlantısı tam olarak kurulamamıştır fakat, babanın yaşı ilerlemiş ve sperm kalitesinde düşüklük var ise düşük yapma riski artış gösterir.

Düşük Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Vajina akıntıları sebebiyle görülen lekelenmeler ya da az-fazla ölçüsünde görülen kanama durumları düşük belirtileri olarak ilk sıralamamız gerekendir.

Bu konuda dikkat etmemiz gereken nokta ise gebe olan her 5 kadından birinde bu leke ya da kanamaların normal olarak ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle düşük belirtilerini ince eleyip sık dokumak gereklidir.

Eğer gebeliğinizin ilk 12 hafta içerisinde her hangi bir kanama, lekelenme gibi durumlar görürseniz -ben çok büyük bir ihtimal ile düşük yaptım– şeklinde düşünmemelisiniz. Düşükten kesin olarak emin olup teşhisi yapabilmek için mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

Karın ve göbek bölgesinde yaşayacağınız ağrı düşüğün belirtileri arasındadır. Kanama ya da lekelenme gibi durumların sonrasında böyle bir ağrı yaşıyorsanız düşük belirtisi olabilir. Çünkü kanama olmadan düşük olmaz.

Bu karın ağrıları sırasında kasık krampları da görülebilir. Karında görülen ağrı uzun süren, az ya da çok şiddette görülebilir ve vücudun gövde bölgesinde çeşitli noktalara yayılabilir. Lekelenme ve akıntı ile birlikte şiddetli karın ağrıları mevcutsa düşük ihtimali iyice yükselir.

Yükselen ateş, kırgınlık, mide bulantısı ve kusma, sırtta ağrı gibi durumlarda diğer düşük belirtileridir.

Düşük Şüphem Var Ne Yapmalıyım?

Düşük ile ilgili şüpheler duymaya başladığınızda içinizde, korku, heyecan ve bir takım kaygılı hisler oluşmaya başlayacaktır. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz

Uzmanınız lekelenme ve kanamalar ile ilgili sizden gerekli bilgileri temin ettikten sonra fiziki muayene yapar ve hamilelik hormonundaki seviyeleri ölçer.

Hormon seviyelerine yapılan ölçüm, gerekli değerlerde olup olmadığını öğrenmek için bir kaç gün içerisinde yeniden ölçüm için sizi çağırabilir.

Hekiminiz dış hamilelik durumunu engellemek için ultrason muayenesine karar verebilir. Eğer ultrason kontrollerinde böyle bir durum çıkmazsa ve dış hamilelik ihtimali hala varsa 1 hafta içerisinde yeniden ultrasona gitmeniz gerekebilir.

Bu sürecin sonunda sonografi ve embriyoya bakılır, kalp atışlarının normal şekilde devam ettiği görülürse düşük olma şansı tamamen biter.

Son bir olasılıkta ise hamilelik dönemi kimi zaman yavaş ilerleme kaydedebileceği için sonografi anında zayıf kalp atışları duyulabilir Böyle bir durum görüldüğünde doğum uzmanınız ultrason ve kan testi için 14 gün içerisinde sizi yeniden davet edebilir.

Düşükten Sonra Neler Yaşanır?

Düşük sonrasında dokular vücuttan atıldıkça (ya da alınınca) adet dönemindeki kasılmalar ve ağrılar görülmektedir.

Düşükten gelen parçalar kırmızı et parçası görüntüsünde olabilir ve şiddetli ağrılarla sizi fazla derecede sarsabilir. Düşükten gelen parçalar sizi psikolojik anlamda da zor durumlara sokabilir. Bu nedenle ruh hali olarak güçlü hissetmeye çalışmalısınız.

Bu kasılmalarla birlikte orta şiddette kanamalar da görülebilir ve hatta ortalama olarak 14 gün boyunca devam edebilir. Bu dönem içerisinde ped kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Kasılmalar sonucu görülen ağrıların tedavisi için doktorunuzdan yardım alınız.

Düşük yaptıktan sonra şiddetli kanamalar geçiriyorsanız (gün içerisinde 6-8 kez ped değişimine ihtiyaç duyuyorsanız) ateş basması, kaslarda ağrı ve vajina kokusu gibi enfeksiyonel problemler ya da şiddetli kanamalar geçiriyorsanız, vücudunuzdaki kanın azlığından dolayı göz kararması ve başta dönme görülüyorsa en hızlı şekilde bir sağlık kuruluşundan yardım almalısınız.

Düşük Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik esnasında sigara kullanırsanız genetik bozukluklar meydana geleceğinden düşük yapılma ihtimali oldukça artar. Bunun yanı sıra hamilelikten önceki hayatınızda da sigara kullanıyorsanız düşük riskiniz yükselmiş olur.

Yapılan araştırmalardan çıkarılan sonuçlarda günde yarım paket ya da daha üzeri sigara kullanan kadınlarda diğer kadınlara göre 2 kat daha fazla düşük yapma riski görülmüştür.

Hamilelik döneminde kesinlikle alkol almamalısınız. Yine yapılan araştırmalara göre gün içerisinde normal promil sınırlarını aşarak alkol kullanan kadınların 2 kadat daha fazla düşük riskine yakalandığı bildirilmiştir. Kafein oranı yüksek, kola-kahve gibi ürünler nedeniyle de düşük ihtimali yükselir.

Karın ya da göbek bölgesinde görülen darp sonucu ya da hafif kaza sonrasında emniyet kemerinin karın bölgesine fazla baskı yapma sebebiyle gebeliğin ilk 12 hafta içerisinde düşük riski yükseliş gösterir.

Daha önce bir kere düşük yapmışsanız yeni çocuk kararı aldığınızda kesinlikle ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü daha önce düşük yapan kadınların bir sonraki hamilelikte sağlıklı bir bebeği dünyaya getirme ihtimali ortalama olarak %75’tir.

Hamile iken tükettiğiniz gıdalarda kesinlikle bilinçli olmalısınız. Çok nadir görülse de az pişen ya da çiğ kalan etler tüketildiğinde salmonella virüsü sebebiyle düşük ihtimali yükselebilmektedir.

Gebelik esnasında egzersiz yükü az olan aktiviteler yapılmalı ve karın bölgesini zorlayabileceğiniz tüm hareketlerden uzak durarak düşük riskini azaltabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Polen dedi ki:

  Merhaba 5+4haftalik hamileyim.2haftadir hafif lekelenmelerim oluyor kahverengi renkte bugun kirmizi renklu 1 2 damla kan geldi.agrim ya da sancim yok.dusuk yapiyor olabilir miyim

 2. Asuman dedi ki:

  Merhaba 3 ve 4 gündür adet olacakmış gibi karın ağrısı çekiyorum adetim de 5 gün geçti bu akşam yatarken az bir leke gördüm bugün aynı adet oluyormuş gibi çok sancılı kanamam oldu acaba düşük mü yaptım yoksa adet mi oldum anlamadım lütfen yardımcı olun.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Asuman Hanım, eğer hamilelik esnasında böyle bir kanama yaşamışsanız düşük gerçekleşmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Acil bir şekilde kadın doğum uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

 3. Zuleyha dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim adetim bir gün geçti üstünden sancılarla oldum. Parça halinde sümük gibi yapışkan oldu kasıklarım ve belim çok ağrıyor. Düşük olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 4. Bahar dedi ki:

  Merhaba gebelik testi aldım bi kaç defa negatif çıktı adetim düzensiz oluyor şimdide açık renk adet oluyorum neden acaba bana yardım edin acil lütfen.

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Bahar Hanım, açık renk adet görmeniz pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kimi zaman hormonal dengesizlikler, kimi zaman da stres gibi faktörler açık renk adet kanamasına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra ciddi hastalıklar nedeniyle de adet kanaması açık renk oluşabilir. Gebelik testini eğer adet gününüzden 5 gün sonra yapmışsanız ve negatif çıkmışsa gebelik oluşma şansı yok denecek kadar azdır. Gebelik kesin sonucu için kan tahlili yaptırmanızı öneririm. Açık renk adet ve adet düzensizliği için de uzman bir jinekoloğa görünmenizi tavsiye ederim.

 5. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar acil yardım istiyorum düşük yaptığımdan şüpheleniyorum düşükte kanama nasıl olur bilgi verir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Tuğba Hanım, Düşük kanamaları ile adet kanamaları benzerlik göstermektedir. Eğer adet kanamasından daha fazla kan akışı olmuşsa ve pıhtılaşmış parça parça bir kan gelmişse bir an önce doktora gitmelisiniz.

 6. Merve dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar hamilelikte düşükler ne zaman olur rica etsem bilgi verebilecek olan var mı?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Merve Hanım, hamilelikte ilk 20 haftaya kadar gebeliğin kendiliğinden son bulması olayına düşük denmektedir. Yani hamilelikte 20 hafta içerisinde düşük olur.

 7. Sedagül dedi ki:

  Ben bir şey sormak istiyorum düşükte gelen parçalar nasıl olur tarif edebilir misiniz?

  1. Dr. Seray Ömür dedi ki:

   Merhabalar Sedagül Hanım, düşükte gelen parçalar çoğunlukla pıhtılaşmış kan görüntüsünde ve parça parça olmaktadır. Et parçası da görebilirsiniz. Ayrıca düşük ağrıları ayakta duramayacağınız kadarda şiddetli gerçekleşmektedir.

BİR YORUM YAZ