Dirsek kararması nasıl geçer?

Trabzon’dan Bekir beyin şikâyeti olan dirsek kararması probleminle karşı karşıya olduğunu ve bir türlü önleyemediğini, bundan nasıl kurtulabileceği sorusunu bizlere yöneltti, bizlerde takipçimizin bu sorunsu cevaplandırıyoruz.

Dirsek kararması nasıl geçer?

Bir diğer adıyla hiperpigmentasyon birçok farklı nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Oldukça rahatsız edici ve kötü bir görünüme neden olmaktadır. Birçok kişide görülme riski taşımaktadır. Çoğunlukla her hangi bir cilt hastalığına bağlı oluşmamaktadır. Genellikle düzgün vücut temizliğinin yapılmamasından dolayı kirlenmeden dolayı oluşmaktadır. Evinizde hazırlayacağınız birkaç bakım önerileriyle direk kararmalarının önüne geçerek birkaç ton cildinizi açabilirsiniz. Şayet vücudunuzun başka bölgelerinde de aynı şekilde kararmalar oluşuyorsa eğer, aldığınız önlemlerle de gideremiyorsanız uzman bir dermatologa başvurulmasını tavsiye ederiz. Bu sayede neden kaynaklandığının köküne inilerek ona göre bir tedavi yöntemi geliştirebilirsiniz. Dirsek kararması özellikle kilolu erkeklerde daha sık görülmektedir. Aynı zamanda esmer tene sahip olanlar da sıkça rastlanan bir problemdir.Direk kararması nedenleri ve çözüm öneriler4

Dirsek kararmasını geçirecek önlemler

Dirseklerde meydana gelen kararmaları önlemek için bu bölgede ki ölü deriyi ilk önce temizlememiz gerekmektedir. Tüm gün boyunca masaya yasladığınız, yüzlerce kez esnetmiş olduğunuz, sandalyelere koyduğumuz dirsek bölgelerinde bulunan deri tabakasının kendisini yenilemesi normal karşılanmaktadır. Yerine yenisi gelen hücreler cilt yüzeylerinde birikerek sertleşmelere ve korunmasına neden olacaktır.

  • Direk kararması nedenleri ve çözüm öneriler3Duşa girince dirseklerini kese ve lif ile güzelce ovunuz

 

 • 2 kaşık yulafla 2 yemek kaşığı suyu karıştırarak macun kıvamına gelene kadar katın arsından dirseklere masaj yapınız. Dirseklerinizi yumuşatarak kararmalarını önler
 • Güneşe çıkmadan 30 dakika önce yüksek faktörlü güneş kremleri kullanınız
 • Duştan sonra hafif nemlendiriciler cildinize uygulayınızDirek kararması nedenleri ve çözüm öneriler
 • Limon suyu asitli içeriği sayesinde dirsek renginizi açarak ölü deriyi temizler
 • Hindistan cevizi yağını bir pamuk yardımı ile dirseklerinize uygulayınız
 • Peeling jellerle temizleyebilirsiniz
 • Buhar banyosu yaparak direk kararmalarını önleyebilirsiniz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nesrin C. dedi ki:

  benim dizlerimde diz kararması var? aynı ilaçları veya tedaviyi uygularsam geçer mi?

 2. Nesrin C. dedi ki:

  herhangi bir ilaç var mı eczaneden alınabilecek olan?

 3. Dilara dedi ki:

  Bir avm de mağaza yöneticiliği yapıyorum. haliyle kısa kol elbise giyiyorum ama bir kaç arkadaşımdan duyunca etkilendim dirseklerim ne kadar yıkasam kremlesemde kararmış gıbı duruyordu. çok şükür çözümü bulduk:)

BİR YORUM YAZ