Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

Birçok hastalığa karşı etkin çözümleriyle bilinen çörek otu mucizesinin neredeyse hemen hemen her gün bir yeni faydasını daha duyar olduk. Sizlere sıklıkla bulabileceğiniz bu mucizevî bitkinin yeni ve bilinmedik tüm faydalarından bahsedeceğiz.

Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

Genellikle 10 -30 cm yüksekliğinde, otsu, yaz aylarında mavi, yeşil renkli çiçekler açan oldukça şifalı bir bitkidir. Yol kenarlarında oldukça fazla rastlanmaktadır. Çörek otu Türkiye de Trakya ve ege bölgelerinde yetişmektedir. Çörek otu meyveleri olgunlaştık dan sonra toplanarak sonrasında güneşte iyice kurutulur. Bu tohumlar daha sonra adından da anlaşıldığı gibi ekmek ve çöreklere lezzet verici olarak yâda suyla kaynatılarak ilaç yapmam amacıyla kullanılabilir. İçerisinde sabit yağlar, uçucu yağ, sponinler, tanen, şekerler ve connigelin alkaloidleri barındırır. Acı maddesi ile iştah açcıdır, uyarıcı, süt ve idrar artırıcı, rahim kaslarını kasarak adet kanamasını başlatıcı olarak etkileyebilir.Çörek otu 3

İştahsızlık

İçerdiği yoğun miktarlarda tanenler sayesinde özellikle çocuklar da sıklıkla görülebilen iştahsızlık problemine karşı çok etkili bir iştah açıcıdır. 1-2 Haftalık kullanımlar da iştahsızlığı giderecektir.

Saç dökülmesi

Saç köklerinizi karşı kökten uca güçlendireceği için saç dökülme riskini azaltır ve bunun yanında kepeği de yok eder aynı zamanda saçlarınıza hacim ve parlaklık kazandırabilir.

İştahsızlık

İçerdiği tanenler sayesinde sıklıkla görülen özellikle çocuklar iştahsızlığa karşı çok etkili bir iştah açıcıdır.2-3 Haftalık kullanımlar da iştahsızlığı giderecektir.

Çörek otu 1Saç dökülmesi

Saç köklerinizi kökten uca güçlendireceği için saç dökülmelerini azaltır ve bunun yanında kepeği de yok eder saçlarınıza hacim ve parlaklık kazandırabilir.

Romatizma

Sponinler ve nigellinler gibi kemiklerin ihtiyaç duyduğu vitaminleri barındıran çörek otu kemik yapınız güçlü tutarak kireçlenme ve romatizma ağrılarını en aza indirger.

Halsizlik

Birçok kişinin sıkça muzdarip olduğu halsizliğe karşı sağlamış olduğu enerji ve canlılık sayesinde daha zinde ve daha enerjik olmanızı sağlayacağı gibi hayat enerjinizi de yükseltecektir.

Çörek otunun faydalarıÇörek otu 2

 • Vücutta mantar oluşumunu önler
 • Sinir sistemini korur ve düzenler
 • Kanın pıhtılaşmasını önler
 • Kalp ve damar koruyucu
 • Saçları güçlendirir kepeği yok eder

Çörek otunun zararları

Aşırı doz kullanımlarda kötü huylu kolesterole sebebiyet vereceği gibi kalp ve damar hastalıklarını da beraberinde tetikleyebilir aynı zamanda damar tıkanıklıklarında yol açabilir.

Kanser hücrelerini öldürür

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Pusat Çakar dedi ki:

  Arkadaşlar bu denli mucizevi bir bitki ama kesinlikle ve kesinlikle kalp ve damar akabinde kolesterol problemi olan hastalar doktor tavsiyesi ile kullanmaları gerektiğini unutmayalım

 2. Prof. Dr. Ethem KAMA dedi ki:

  Sevgili siz değerli arkadaşlarım tıpta oldukça mucizevi olan bu çörek otuna yemeklerinizde sıkça yer vermenizi gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim tam bir şifa kaynağı olan bu bitkinin etkilerini saymakla bitiremeyiz.

 3. Menekşe tuana dedi ki:

  Çocuğumun süregelen bir iştahsızlık problemi vardı çok uğraştık denemediğimiz yöntem kalmadı en son bunu denedik ve gerçekten çok etkili oldu Allah sizden razı olsun

 4. Haşim K. dedi ki:

  Pasta börekte bayılırdım ne kadar faydası varmış bu çörek otunun 🙂

BİR YORUM YAZ