Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak ve kapatmak için ne yapılır?

Cildinizde oluşan gözenekleri sıkılaştırmak istiyorsanız tam yerindesiniz. Bu gözeneklerin oluşum nedenlerini ve nasıl engelleyeceğinizi makalemizden bulabilirsiniz.

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak ve kapatmak için ne yapılır?

Yüzümüzde ki gözenekler ne kadar geniş olur ise o kadar çok dışarıda ki pisliği toplar ve birçok sorunu da beraberinde getirir. Cildimizin üzerinde ki gözenekler sağlımız için çok önemlidir.  Bu gözenekler sayesinde cildimiz solunum yapar. Bunun için çildimizi temiz tutmamız gerekiyor. İlk başta cildimizin temizliği sonrasında maske kullanmamız gerekiyor. Cildi yağlı olan kişide gözenekler geniştir. Dışarıdan daha çok toz toplayacağından sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden cildinizi sıklık ile temizlemeniz gerekiyor. Doğal yollar ile bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Maskeler

Maske 1 : Soda, ciltde ki gözenekleri sıkıştırmak için birebirdir. Soda ile yüzünüzü yıkamak faydalıdır. Ayrıca sodayı buz haline getirerek yüzünüze sürebilirsiniz.

Maske 2 : Gül suyu doğal olmak şartı ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Gözenekleri sıkıştırır ve temizler.

Maske 3 : Kuşburnu cildi sıkılaştırma özelliği vardır. Çay haline getirip cildinize sürerek uygulayabilirsiniz. Faydalı olacaktır.

Maske 4 : Doğal bir domatesi alıp rendeleyin püre haline getirin . Püre haline gelen domatisi cildinize sürün . Cildinizi sıkıştıracaktır.

Maske 5 : 1 yemek kaşığı bal ve 3-4 damla limon suyu birbirine karıştırıp cildinize uygulayınız. Haftada 1 uygulandığında cildinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz.

Cildinizdeki Gözenekleri Sıkıştıracak Maskeler

Cilt Maskesi – 1Ciltdekigzeneklerisklatrmakvekapatmakiinneyaplr

Malzemeler

3 Damla Sirke
1 Kaşık Limon Suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Hazırladığımız malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıp cildinizde ki gözeneklere sürünüz. Şayet cildiniz hassas ise hafif bir yanma hissi uyandıracaktır. Bu durumda çayı bir bez içine koyarak cildinizi silerseniz sizi rahatlatacaktır.  2 – 3 hafta bu maskeyi uyguladığınızda cildinizde oluşan rahatlamayı farkedeceksiniz.

Cilt Maskesi – 2

Malzemeler

1 Adet Yaş Maya
1 Bardak Sü

Hazırlanış ve Uygulanışı

Bir kase içerisinde bu malzemeleri karıştırın. Yaptığınız bu karışımı duş aldıktan sonra genişleyen gözeneklerinizin üzerine bir pamuk yardımı ile sürünüz. Biraz kokusu sizi rahatsız edebilir fakat sürdükten sonra 10 – 15 dakika sonra cildinizi mutlaka inceleyiniz. Karışımı sürmeden önce ve sonrası arasındaki farklı mutlaka farkedeceksinizdir. Maske cildinizde 30 dakika kaldıktan sonra ılık su ile temizleyiniz. Haftada en az 1 kere bu maskeyi uygulayınız.

Cilt Maskesi – 3Ciltdekigzeneklerisklatrmakvekapatmakiinneyaplr.jpg

Malzemeler

1 Şişe Maden Suyu
1 Adet Limon
Buz Kalıbı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk başta bize 2 kap kullanmamız gerekiyor. İlk kaba hazırladığımız limonu sıkıyoruz. Diğer kaba maden suyunu döküyoruz ve sıktığımız limonu ilave ediyoruz. Bu durumda maden suyunun soğuk veya sıcak olmasının bir önemi yoktur. Hazırladığımız bu karışımı buz kalıbımızın içine dökerek buzluğa koyuyoruz. Daha sonrasında hergün buz kalıbından aldığımız karışımı cilt gözeneklerinin geniş olduğu bölgelere sürüyoruz. Sizinde bildiginiz gibi cilt gözenekleri sıcakta genişler soğukta sıkışır. Hazırladığımız karışımın içinde bulunan maden suyu ve limon suyu bu gözeneklerin sıkışık kalmasını sağlayacaktır. Şayet cildiniz hassas ise limon suyu yerine elma suyu da kullanabilirler.

Cilt Maskesi – 4

Malzemeler

2 Yemek Kaşığı Yoğurt
2 Yemek Kaşığı Un
Gül Suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Aldığımız veya hazırladığımız mazemeleri bir kabın içerisine koyup krem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Krem kıvamına gelen karışımı geniş olan gözeneklerimize sürüyoruz. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi temizleyiniz. Bu maskeyi 1 hafta uyguladıktan sonra cildinizdeki gözeneklerin kapandığını farkedeceksiniz.

Cilt Maskesi – 5

Ciltdekigzeneklerisklatrmakvekapatmakiinneyaplr.jpgMalzemeler

1 Adet Aspirin
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Maya
1 Tatlı Kaşığı Oksijenli Su
İsterseniz Bal da ekleyebilirsiniz.

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bal hariç diğer hazırladığınız malzemeleri bir kabın içine koyarak krem kıvamına gelene kadar  karıştırınız.  Fakat aspirini ilk başta iyice ezip toz haline getiriniz.  Hazırladığınız bu karışımı 30 dakika ara ile duş aldıktan sonra vücudunuza uygulayın . İlk başta sıcak su ile daha sonrasında soğuk su ile temizleyin. Sizin isteğinize bağlı olarak bal da ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Betül dedi ki:

    Her akşam yatmadan yada sabah uyandığınızda soda ile yüzünüzü yıkayın cildinizin gerginleştiğini hissedeceksiniz.

BİR YORUM YAZ