Burun tıkanıklığına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Sürekli burnunuz mu tıkanıyor? Nefes almakta güçlük mü çekiyorsunuz? Derdinize deva şifalı bitkiler hastaniye.com’da .

Burun tıkanıklığına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Üst solunum yollarının en ucunda bulunan ve dışarıdaki oksijeni akciğerlere giderken nemlendirip temizleyen organımıza burun diyoruz. Burun içerisindeki kıllar sayesinde solunum sırasında akciğerlere geçebilecek olan zararlı maddeleri ve mikropları engellemektedir. Burun tıkanıklığı kıkırdak, kemik kırıklığı ya da burunda et büyümesi sonucunda oluşabilir. Sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarından dolayı da oluşabilen burun tıkanıklığı enfeksiyonel de olabilmektedir. Alerjik nedenlerden dolayı da şişebilen mukoza burun tıkanıklığına neden olur. Genetik olarak da alerjiden dolayı oluşabilen kronik burun tıkanıklıkları çok uzun sürmektedir. Enfeksiyonel ya da üst solunum yolu hastalıkları gibi nedenlerden dolayı oluşan burun tıkanıklıkları en fazla 7 gün sürmektedir. Kronikleşen burun tıkanıklıkları ise 6 – 7 ay kadar görülebilir.

Burun tıkanıklığına iyi gelen şifalı bitkiler

Dereotu: Dereotunda bulunan phellandren maddesi bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonel burun tıkanıklıklarını önlemektedir.

Lavanta: Lavanta ferahlatıcı etkisiyle burun tıkanıklığından dolayı oluşan mukoza sıvısını akışkan hale getirerek tıkanıklığı iyileştirmektedir.

Mürver: Mürver bitkisi içinde bulunan reçineler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Papatya: Papatya çiçeklerinde bulunan tanenler mikrop öldürücü özelliğiyle soğuk algınlığından dolayı oluşan burun tıkanıklıklarını engeller.

Nane: Nane burun tıkanıklığına iyi gelen en iyi bitkidir diyebiliriz. İçinde bulunan tanen ve uçucu yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip mikropları öldüren nane burun tıkanıklığına iyi gelir.

Ihlamur: Ihlamurdan yapılan çay alerjik burun tıkanıklıklarını ve hapşırmayı engeller.

nane1-horz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. çetin karan dedi ki:

  Dereotuda tavsiye ederim düşen bağışılık sisteminizi kuvvetlendirerek kısa bir süre içersinde iyileşme göstermenize de yardımcı olacaktır

 2. ABDULLAH Ç. dedi ki:

  Nane limon ıhlamun bu üçünü bolca tüketin birşeyiniz kalmaz ilaç ilaç bu muaberekler

 3. Ömer CANDAN dedi ki:

  SÜREKLİ BİR BAHARIN ALERJİSİNDEN DOLAYI BURUN TIKANIKLIĞI YAŞIYORDUM NANE OLDUKÇA ETKİLİ ÇIKTI VALLA

 4. Ceylan Ç. dedi ki:

  adana yumurtalıkta yaşıyorum deniz kenarında oturduğumuz için rüzgar esince burnumda tıkanıklık hissi yaşıyorum. tavsiyelerinize ihtiyacım var..

 5. Melek Şahin dedi ki:

  Ihlamur çayı burun tıkanıklığına bire bir yapıb için faydasın görürsünüz.

BİR YORUM YAZ