Bronşitin belirtileri nelerdir?

Urfa’dan zeki beyin isteği üzerine sıkça görülen hastalıklardan biri olan bronşitin belirtilerini yapılan araştırmalar elde edilen bilgileri harmanlayarak sizlerle buluşturuyoruz.

Bronşitin belirtileri nelerdir?

Akciğerlere doğru ve akciğerlerden dışarı doğru hava taşıyan solunum borularında meydana gelen iltihaplanmalar sonucunda oluşan bronşit akut ve kronik olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Akut bronşit solunum yollarını etkisi altına alan soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlardan dolayı görülmektedir, Kronik bronşit ise genellikle aşırı derece de sigara içenlere görülen bir hastalık türüdür. Her iki bronşit türünün belirtileri hemen hemen çok benzerdir. Genel olarak balgam ile birlikte görülen öksürük, bronşit en sık görülebilen belirtileri arasında yer almaktadır. Bronşit öksürükle birlikte gelen balgam şeffaftır. Eğer atılan balgamda sarı ve yeşil renklerde geliyorsa bu enfeksiyonun işaretidir.Bronşitin belirtileri nelerdir5

Bronşit belirtileri

Öksürük

Bronşit neden olduğu kuru öksürük bazı durumlarda kuru olmakla birlikte balgamla birlikte görülmektedir. Bu dönemlerde bronşit öksürüğü yoğun ve de şiddetli olmaktadır

Bronşitin belirtileri nelerdir1Hırıltılı solunum

Akciğerlerde hava giriş ve çıkışlarına yardımcı olan bronşların iltihaplanması ve apse kapmasından dolayı her nefes alış ve verişte hırıltıya yol açmaktadır.

Balgamın rengi

Bronşit belirtileri arasında yer alan balgamın rengi şeffaftır. Ancak sarı, sarımsı gri ve yeşil renklerde de görülebilir. Çok nadir şekillerde kanlı olarak da görülebilmektedir.

Diğer belirtileri

-Öksürük ve enfeksiyona bağlı halsizlik

-Hafif ateşBronşitin belirtileri nelerdir3

-Ara sıra ürperme

-Göğüs bölgelerinde sıkışma

-Göğüs bölgelerinde ağrılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ