Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilebilir?

Osmaniye’den Osman beyin problemi olan boyun düzleşmesine nasıl teşhis konulabileceği sorusunu bizlere yönelten takipçimizin bu sorusunu cevapsız bırakmayarak yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde cevaplandırıyoruz.

Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilebilir?

Omurgalarımızda vücudumuzun dengesini sağlayabilmek için birçok kıvrımlı kemikler yer almaktadır. Bu kıvrımlı kemikler özellikle bel ve boyun bölgelerimizde belirgin şekillerde görülmektedir. Boyun bölgesindeki kıvrım başın, bel bölgesindeki ise vücudun üst kısımlarının dengede tutulmasını sağlamaktadır. Boyun bölgesinde bulunan kıvrımı geniş bir “C” harfi olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. C’nin alt kuyruğu sırt bölgesinden başlar, üst kuyruğu ise başın arkasına kadar kıvrımlar devam eder. Boyun düzleşmesi işte bu bölgenin zaman Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilebilir3içerisinde deforme olması ile kıvrımını git gide düz bir hal almasıdır. Boyun bölgesinde ki düzleşmenin nedeni kalıtsal olabileceği gibi boyun bölgesinin maruz kaldığı, travma, baskı, yanlış duruş ve boynun zorlanması boyun düzleşmesine neden olabilir. Ayrıca aşırı kilo vücudun dengede duruş pozisyonunu değiştirdiği için omurgalarda ve de boyunda düzleşmeler yapabilir. Şimdi sizlere yazımın geri kalanında boyun düzleşmesine nasıl tanı koyabileceğinizden bahsedeceğim.

Boyun düzleşmesi teşhisi

Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilebilir2Boyun düzleşmesi röntgen veya MR filmiyle net şekillerde teşhis edilebilmektedir. Şayet muayene olmuş olduğunuz doktorunuz bu yöntemler öncesine fiziksel olarak üzerinizde bir takım tetkikler uygulayacaktır bunlar;

Fiziksel muayene sırasında;

-Başınızı öne doğru, arkaya ne kadar esnetebildiğini sağa ve sola ne kadar çevirebildiğinize,

-Boyun ve çevresinde hasiyet var mı? Yok mu?,Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilebilir4

-Omuz ve boyun kas yapılarında kas spazmı olup olmadığına,

-Ellerde ve kollarda uyuşmalar olup olmadığına,

-Ellerde güç kaybı olup olmadığına bakılır.

Doktorunuz düzleşmenin derecesini tam olarak öğrenmek ve sinirlere baskı olup olmadığını belirleyebilmek için fiziksel muayenenin ardından boyun röntgeni veya MR filmi isteyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ