Beyin kanaması riskini arttıran faktörler

Ülkemizde şu son yıllarda git gide artan beyin kanamaları vakalarından dolayı sizleri bilinçlendirmek adına beyin kanaması riskini arttıran faktörleri sizlerle paylaşıyoruz.

Beyin kanaması riskini arttıran faktörler

Beyin kanaması, bir türlü önlemini alamadığınız yüksek tansiyon, başa alınan şiddetli darbeler, beyin arterinde bulunan damarlarda meydana gelen zafiyetler sonucunda bu bölgeye zamanla kan birikmesine bağlı olarak oluşan anevrizmalar, damar bozuklukları, kanama bozuklukları, beyin tümörü, vücut genelinde kanamayı tetikleyen karaciğer hastalıkları gibi bir çok nedene bağlı olarak oluşabilir. 50 yaş altı yetişkinlerde sıkça görülen beyin kanamasının en sık nedeni kafa travmalarıyken ilerleyen yaşlarda anevrizmalar ve hipertansiyon probleminin görülmesidir. Beyin kanamasına yol açan bu faktörler zaman ile geliştiği ve kanamanın oluştuğu bölgede yer alan dokularda yavaş yavaş tahribe neden oldukları için genellikle ileri bir Beyin kanaması riksini arttıran faktörler3aşamaya gelene kadar herhangi bir belirti göstermemektedir. Beyin kanmasından şüpheleniyorsanız ivedilikle muayene olmalısınız çünkü beyin kanaması oldukça ciddi bu sağlık sorunudur, hayati tehlikesi vardır ve genellikle cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Beyin Kanaması Riskini Artıran Faktörler

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon kontrol edilemediğinde zaman içerisinde beyin damarlarının çeperlerinin zamanla zayıflamasına yol açar. Tedavi edilmeyen ve önlem alınmayan yüksek tansiyon beyin kanamasının başlıca nedeni olabilmektedir.

Beyin kanaması riksini arttıran faktörler4Kafa Travması

Başın darbe aldığı aşırı yaralanmalar 40 yaş altı yetişkinlerde sıkça görülen beyin kanaması nedenleri arasında en başta gelmektedir.

Anevrizma

Beyinde bulunan bir kan damarı duvarının çevresel olarak gevşemesiyle oluşan içi kan dolu şişliklere anevrizma adı verilir. Anevrizma zaman içinde kan basıncına dayanamayarak yırtılabilir ve beyin kanaması oluşabilir.

Kan Damarı AnormallikleriBeyin kanaması riksini arttıran faktörler1

Beynin içerisinde veya çevresinde yer alan kan damarlarında meydana gelen zayıflıklar beyin kanamasını tetikleyebilmektedir. Bu tip kan damarı anormallikleri doğumla birlikte oluşabilir ve ancak belirti verdiklerinde fark edilebilirler.

Kan veya Kanama Bozuklukları

Anemi gibi sorunlar kandaki trombosit düzeyinin azalmasına neden olarak beyin kanaması riskini yükseltir. %2 gibi oranda görülebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ