Bel ağrısına iyi gelen egzersizler ?

Katlanılmaz bel ağrıları çekiyorsunuz ve bir türlü bel ağrılarınızın önüne geçemiyor musunuz? Sizlere vereceğimiz müthiş bir egzersiz önerisi ile karşınızdayız. Artık Bel ağrılarına son.

Bel ağrısına iyi gelen egzersizler ?

Vücudumuzun genel sağlığı açısından bel sağlığı için egzersiz ve sporun önemi gerçekten azımsanmayacak kadar büyüktür. Sırt, karın, bel adalelerine güç katmak; eklem ve de yumuşak dokunun esnekliğini arttırmak için spor ve egzersizlere yaşam boyu devam edilmesi gerekmektedir. Şayet bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek mücadele sporları yerine yüzme, yürüme bisiklet sürme gibi daha hafif sporlar tercih edilmelidir. Yüzlerce hatta binlerce egzersiz hareketleri içerisinde rastgele hepsini uygulamak yerine belirli hareketlere öncelik gösterilmesi gerektiğini düşündüğümüzden, belimize aşırı yük bindirmeyen sizi faza zorlamayacak olan egzersizleri sizler için seçtik ve bir araya getirdik.  Gelin bunlara birde birlikte yakından göz atalım.

1.Egzersiz:

Yatarak Diz Çekme

Öncelikle sağ dizinizi göğsünüze d1oğru çekebildiğiniz kadar çekin. Aynı hareketi diğer bacağınıza da uygulayın. Her bu hareketi yaparken dizinizi çekin ve 20 ye kadar sayın bırakın. Bu hareketi ikişer bacağa da beşer kez uygulayınız.

2.Egzersiz

2Oturarak Bel Germe

Öncelikle bir sandalyeye oturunuz. Ardından da ellerinizi boynunuzda kenetleyerek vücudunuzu dizlerinizin hizasına gelecek kadar ininin 20 ye kadar sayın bırakın bu hareketi de beş kez uygulayınız.

3.Egzersiz

Yatarak Çift Bacak Çekme3

Öncelikle düz bir zemine uzanınız, ardından iki bacağınızı da göğsünüze doğru iyice çekin ve orda 20 ye kadar sayın ve bırakın bu egzersizimi de beşer defa yapınız.

44.Egzersiz

Ayakta Baldır Germe

Bu harekette ayak da ayak parmaklarınızın ucuna kalkarak o şekilde 20 ye kadar sayın ve bırakın bu egzersizimizi on defa yapınız.

5.Egzersiz

Oturarak Arkadan Dambıl Kaldırma5

Sandalyenize dik bir şekilde oturunuz ardından elinizde tuttuğunuz dambıllarınızı arkaya doğru indirip kaldırın. Bu egzersiz hareketimizi beş kez yapmanız yeterli olacaktır. Burada 2 şer kiloluk dambıllar kullanınız.

6.Egzersiz

Yatarak Bacak Germe

Düz bir 6zemine uzanın ve ardından ayağınızın altına lastik bir ip geçirin ve ayağınızı havaya kaldırın, uyluk bölgenizde ağrı duyana dek ipi esnetiniz iyice ayağınızı kaldırınız. Bu hareketi yaparken 20 ye kadar sayın ve bırakın 10 defa bu egzersizimizi yapınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Berna ATIK dedi ki:

  Ben 54 yaşındayım bu egzersizleri her sabah yapıyorum kendimi 20 yaşında gibi hissediyorum gerçekten.

 2. ERDEM B. dedi ki:

  Sağlıklı yaşam için spor ve egzersizleri hayatımızın olmazsa olmazları arasında tutmalıyız kesinlikle.

 3. Sezen dedi ki:

  Vücudu hem zinde hem diri tutuyor bu hareketler hangi yaşta olursanız olun her yaş için ideal egzersizler bunlar.

 4. Tamer Karat dedi ki:

  Ece hanıma ben katılıyorum kendim bizzat deneyip yapan biri olarak etkisini kısa bir üre içerisinde başlayan arkadaşlarımızda hissedecekler.

 5. ECE ERİŞ dedi ki:

  Bu hareketler kaslarınızı daha düzenli çalıştıracağından gerçekten çok faydasını göreceğinize inanıyorum kendi adıma.

BİR YORUM YAZ