Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Bayramda ikram edilen ikramlara, tatlılara karşı koymak bir hayli zordur. Yazımıza bayram tatilinizde sizleri bu lezzetli yiyeceklerden mahrum kalmadan beslenmenin yollarını sizlere paylaşıyoruz

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte psikolojik olarak kendimizi yemeklere veriyoruz ve kendimizi bir çok güzel ve kalorili besinlerle ödüllendirerek beslenme alışkanlıklarımızda ani değişmeler yapmaktayız. Özellikle bayramlarda karşı konulmak ikramları çoğumuz reddedemiyoruz. Hele ki birkaç yere misafir olarak gittiğinizi ve orda ki ikramlara hayır diyemediğinizi bir düşünün. Akşamında şişkin bir karın, spazmlar geçiren bir mide ve çeşitli mide ve bağırsak problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kilo almayı ve şekerinizin artmasını da daha henüz hesaba katmadık varın gerisiniz siz düşünün. Bayramda aşırıya kaçınılmadan istediğiniz tatlıları tüketmek istiyorsanız küçük porsiyonlarda ve asık sık yemenizi önermekteyiz. Ramazan boyunca yavaşlayan metabolizmanızı eski halinize getirebilmek için az ama sık yiyerek egzersizler yaparak bunu sağlamak mümkün olacaktır. Sizlere şimdi bayramda nasıl sağlıklı beslenebileceğinizi maddeler halinde aşağıda açıklayacağız.

Öğünlerinizi planlı tüketinizBeFunky_ramazanda-saglikli-beslenme-580x333.jpg

Gün içinde karşılaşacağınız ikramlara hayır diyemeyeceğinizden dolayı önleminizi en başından almanız gerekmektedir. 1 kâse teze köy yoğurdu 1 adet dilediğiniz meyve ve 5-6 adet bademle güne kahvaltı ederek başlayınız. Öğle yemeğiniz de etli, peynirli ve tavuklu bir mevsim salatası yanında taze sıkılmış bir portakal suyu önerilmektedir. Öğleden sonra ki ziyaretleriniz de 4 dilim baklava, 3 dilim börek ve 2 dilim kek yerine eğer mümkün ise bir porsiyon süslü tatlı, bir dilim börek ve bir ince dilim kek tüketmelisiniz. Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz ikramlardan sonra kesinlikle akşam yemeği yemeyiniz.

BeFunky_kolit_orig.jpgDüzensiz beslenme kronik rahatsızlıkları olanlar için büyük tehlike

Aşırı yağlı, unlu ve de şekerli tatlılardan, kızartmalardan kesinlikle kaçınmakta büyük fayda vardır. Enerji değeri normalden çok olan yiyeceklerin gün içerisinde bir porsiyondan çok tüketilmemesi gerekmektedir. Tüketildiği takdirde bel bölgelerinde yağlanmalara, insülin direncinin düşmesine, karaciğerde yağlanmalara, tansiyon gibi birçok kronik hastalığa neden olacaktır.

Mide problemlerini önleyinizBeFunky_plajda-egzersiz.jpg

Bayram ziyaretlerinizde tüketmiş olduğunuz tatlılar midede hazımsızlık, spazmlar, gaz, mide bulantısı ve mide- bağırsak hastalıklarına neden olabilmektedir. Misafir ziyaretlerinde bu tatlılardan tadımlık alınması bu problemleri azaltacaktır. Aynı zamanda bol bol su tüketmenizde fayda vardır. Günlük 2,5 litre sıvı tüketiminin altına düşmemeye çalışın.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz

Her gün düzenli olarak yarım saatlik orta tempoda yürüyüşler yaparak yediklerinizin etkinsi en azından azaltarak üzerinizde ki ağırlığı da atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ