Balık zehirlenmesi nasıl anlaşılır ve tedavisi?

Sıkça karşılaşılan sorunların başında gelen balık zehirlenmesine karşı evinizde alacağınız tedbirlerle önüne geçmek artık çok daha kolay.

Balık zehirlenmesi nasıl anlaşılır ve tedavisi?

Balık zehirlenmesi, balığın tüketilmesinden en az 2-4 saat arasında etkisini göstermeye başlamaktadır. Zehirlenmenin belirtileri ise yaklaşık 1 saat içerisinde kendisini göstermektedir. İnsanlarda balık zehirlenmeleri anafilaktik şoklara neden olabilmektedir. Bir takım bakteri oluşumları çupra, istavrit orkinos, uskumru, palamut gibi birçok balık türlerinde zararlı toksinler oluştururlar. Bu balıkların da tüketilmesiyle beraber balık zehirlenmesi de meydana gelmektedir. Bazı deniz kamçılıları da bu tür zararlı toksinleri üretebilirler. Balıkların bazı türleri, bu toksin kamçılılarla beslendikten sonra insanlar için zehirli birer canlıya dönüşmektedirler. Bu zararlı toksinler balığın iç organlarında ve kafa kısmında aynı zaman da da sinir sistemlerine yer edinirler. Özellikle kirli sularda avlanan balıklar insan sağlığına büyük tehditler oluşturmaktadır. Bu bağlamda balık alırken güvendiğiniz yerlerden günlük en tazesini almaya özen gösteriniz. Bayat balık almaktan kaçınınız.

Balık zehirlenmesinin belirtileri1

 • Şiddetli mide bulantısı,
 • Kusma, yüksek ateş,
 • Baygınlık, titreme,
 • Mide krampı,
 • Bitkinlik, baş dönmesi,
 • Bilinç kaybı,
 • Kas krampları gibi belirgin belirtilere de sahip olunduğu bu bağlamda bilinmesi gerekenlerdendir. Bu gibi belirgin etkileşimlerle zehirlenme kendini belli edeceğinden balık zehirlenmesi böylece kolaylıkla anlaşılabilir.

Balık zehirlenmesinin tedavisi nelerdir?

2Balım zehirlenmesi vakalarının çoğu kendiliğinden doktora gidilmeden bir kaç günde kendiliğinden geçebilmektedir. Şayet bu rahatsızlık birkaç günden fazla sürerse, dışkınızda kan varsa, kesinlikle tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Bu tarz zehirlenmelerin tedavisinde ki amaç kaybedilen sıvı ve mineralleri yerine koymak ve zehirlenmeye neden olan bakteri oluşumlarını tamamen ortadan kaldırmak olacaktır. Zehirlenmeye neden olan bakterinin bulunmasının ardından antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Şayet her kişide her bakteride bu tedavi yöntemi kullanılmayabilmektedir. Ardından evinizde aldığınız sıvıların yeterli olduğundan emin olunuz. Mideniz bulanıyor ve balık zehirlenmesinden dolayı kusuyorsanız bir şeyler yemeyin. Son olarak hijyen ve temizliğe dikkat ederek yayılmasının önüne geçiniz.

Diğer yapılması gerekenler:        

 • Zehirlenen kişi iyice kusturularak yedikleri çıkartılır,balık 3
 • Müshil verilerek bağırsakların iyice boşalması sağlanır,
 • Daha sonrasında oluşan ishali önlemek için ishal hapı hastaya verilir,
 • Hasta 24 saat süre içerisinde bol sıvı tüketmesi sağlanır,
 • Diğer günde mideyi yormayacak besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Cengiz dedi ki:

  Yılardir balık restaurantı işsletirim balık yemediigim gunde olmaz hic böyle bir sorunla karislasmadim masalarda meze olarak yogurt cacık da kesin bulunur ama hic rastlamadik böyle bir vakaya

 2. Ekrem KAÇAR dedi ki:

  Tuğba hanım makalele de arkadaşların belirtiği üzere balık zehirlenmesi en az 2-4 saat arasında anlaşılabilmektedir.

 3. Tuğba AK dedi ki:

  Arkadaşlar balık zehirlenmesini kaç saate belli olur? bir fikri olan bana dönüş yapsın Allah rızası için.

 4. mekan61 dedi ki:

  ne demişler balıktan sonra helva yenir neden mi? e helva yiyeceksinki balıkta anlasın öldüğünü 😀

 5. Melih Gökçek dedi ki:

  Balık yerken sakın ayran içmeyin zehirlenme ihtimali vardır. Aklınzda bulunsun arkadaşlar bunun yüzünden hastanelik olmuş bir adamım 🙂

BİR YORUM YAZ