Bağırsak enfeksiyonuna iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Bağırsakların ve sindirim sistemlerinin sağlıklı ve düzenli çalışmasına enfeksiyonlar taş koymaktadır. Bağırsak enfeksiyonlarına karşı aslında yediğimiz besinlerle ortadan kaldırmak elimizde. Sizler için bağırsak enfeksiyona iyi gelen besinleri bir araya getirdik.

Bağırsak enfeksiyonuna iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonu yediğimiz gıdaların bozulduğundan ya da içtiğimiz suların zararlı olmasından dolayı kaynaklana bir rahatsızlıktır. Kısaca gıda zehirlenmesinden dolayı kaynaklanan rahatsızlıklardır. Bazı bünyesi ve midesi güçlü olan insanlar bu tür zehirlenme olaylarından etkilenmeyebilir. Midenizi, bağışıklık sisteminizi ve bünyenizi güçlendirici besinler tüketmeniz size ve sağlığınıza büyük bir ölçüde yararbağırsak enfeksiyonu sağlayacaktır. Gıda zehirlenmesi durumunda ilk olarak doktorunuza başvurmanız gerekir. Bağırsak enfeksiyonunun ilk evresinde ateş yükselmesi ve kusma görülür. 2. Evresinde halsizlik, ishal, erken yorulma ve baş dönmeleri. Bu tür rahatsızlıklar ilaç tedavisi ve iyi bir bakımla giderilebilirken daha ileriki durumlarda mide yıkanmaya kadar ilerleyebilir.Bağırsak hareketlerinin düzenli ve sağlıklı olması, sindirim sistemlerinin doğru çalışması tuvalete çıkabilme, gaz ve şişkinliğin önlen alınması büyük önem taşımaktadır. Ortalama olarak günde bir kez bağırsakların çalışması veya gün aşırı tuvalete çıkma sorunu normal olarak kabul görmektedir. Günlük olarak tahmini 30 ila 40 gram arası besin yüksek lifli gıdalar tüketmek bağırsak hareketlerini düzenleyerek daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanında bol miktarda sıvı tüketmek sistemin sağlıklı çalışması ve besin liflerinin kolay sindirilebilmesine yardımcı olacaktır.

Bağırsak enfeksiyonuna iyi gelen faydalı yiyecekler?

Ayva: İçinde bulunan tanenler sayesinde mideyi güçlendirip herhangi bir zehirlenme ya da mide spazmı sırasında mideyi güçlendiren ayva bağırsak enfeksiyonuna iyi gelir.

Havuç: Havuçta bulunan uçucu yağ asitleri bağırsaklar temizleyerek bağırsak enfeksiyonunun en hafif şekilde atlatılmasını sağlar.

Fasulye: Fasulyenin bulundurduğu uçucu yağ asitleri bağırsakları hızlandırarak bağırsak enfeksiyonunu etkisiz hale getirir.

Bbağırsak enfeksiyonuamya: İçinde bulunan reçineler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bamya vücuda mikrop girmesini engeller.

Nar: Nar içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde midenin içinde bulunan mukoza tabakasını güçlendirir.

Armut: Armut bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonel rahatsızlıklara iyi geliyor.

Bağırsaklarda iyi bakterileri arttıran besinler?

 Her insanın bağırsaklarında besinlerin parçalanmasında kullanılan be tehlikeli mikrop ve parazitlerle savaşan probiyotik adı verilen bakteriler bağırsaklarda yer almaktadır. Bu bakteriler lactobacillus ve bifidobacterium adı verilen bakterilerdir. Gıdalardan, vitaminler ve minerallerin alınmasına yardımcı olur ve idrar yolu patojenlerine karşı bağırsaklarınızı korur. Bazı durumlarda bu yararlı bakterilerin sayılarında git gide azalmalar olur ve sindirim sistemi de sekteye uğrayarak yavaşlar. Bu gibi durumlarda probiyotik yönünden zengin gıdalarla bu iyi huylu bakterilerin sayısını da artırabiliriz. Bu besinleri sizler için araştırdık ve aşağıda sizlerle buluşturuyoruz.bagirsak-usutmesi

Süt ürünleri: Süt probiyotik bakımından aşırı derece zengindir ve her iki ana grup probiyotikleri içerir. Ama her şeyde olduğu gibi de süt ürünlerinde de aşırı kullanımı başka problemlerine neden olabilmektedir.

Probiyotikler: Enginar, çilek, muz, keten, sarımsak ve bal gibi besinlerde doğal olarak bulunan probiyotikler iyi bakteriler için enerji sağlar ve besinleri parçalar.

Takviyeler: Laktoz intoleransı bulunan kişiler probiyotik bakımından zengin süt ve süt ürünlerini tüketemediğinden mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

Dr. Ender SARAÇ bağırsak enfeksiyonuna iyi gelen bitki kürü tarifi videosu!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. SEZEN A. dedi ki:

  Sebze ve meyveleri tüketirken bu ürünleri kullanmadan yani tüketmeden önce kesinlikle iyice durulamanız ve yıkamanız gerekmektedir bu virüs ve enfeksiyonlar sık şekilde bu yolla da insan vicuduna girebilmektedir.

 2. Volkan Tatar dedi ki:

  En sık bozuk besinleri tüketmemizden bu problemle karşı karşıya kalıyoruz yediklerimizinde bir kullanım ömrü olduğunu unutmamalıyız

 3. Melek Nur dedi ki:

  Uzman bir fikir isterseniz yediklerinize içtiklerinize dikkat ettiğiniz taktirde böyle sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız o yüzden biraz dikkat etmekte fayda vardır

 4. Seren yel dedi ki:

  Bunların yanında arkadaşlar bol bol c vitamini içeren besinler tüketmekte fayda vardır. Gerçekten vücudun direncini ve de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

 5. Arif Sağ dedi ki:

  Bağırsak enfeksiyonlarına karşı aile dostum önermiş di bol bol nar tüketmemi söyledi gerçekten bu nar oldukça mükemmel bir besin sadece buna değil bir çok şeye faydasını gördüm dostlar herkese tavsiye ederim

 6. Hamit B. dedi ki:

  İshal olmuştum sonrasında enfeksiyon oluşmuş dediler.. bunları tüketmek bağırsak enfeksiyonunu engeller mi yoksa ilaç almamız gerekirmi..

BİR YORUM YAZ